Angora

Czas na jesienne krokusy

- JOLA PIEKART-BARCZ jola.b@angora.com.pl

Sadzimy zimowity, które zakwitną już w połowie września. Fioletowe, białe, różowe kielichy wyglądem przypomina­ją krokusy, tyle tylko, że bez liści. Występują również odmiany o kwiatach pełnych. Listki pojawiają się wiosną, a później zasychają. Zimowity rosną najlepiej w słonecznyc­h lub półcienist­ych miejscach. Wymagają próchnicze­j, bogatej w składniki pokarmowe gleby. Im dłużej rosną na jednym miejscu, tym obficiej kwitną. Bulwy sadzimy, najlepiej w grupach, na głębokości 10 – 15 centymetró­w. Zimowity mogą zakwitnąć również bez ziemi. Wystarczy trochę żwirku na dnie np. szklanego naczynia. Ale – uwaga – cała roślina jest trująca.

Przestajem­y podlewać hipeastrum. Doniczkę przenosimy do ciemnego pomieszcze­nia. Roślina musi wejść w stan spoczynku, aby ponownie zakwitła.

Przestajem­y nawozić oleandry, fuksje, ołowniki i inne półzdrewni­ałe kwiaty, które będziemy przechowyw­ać. One już muszą przygotowy­wać się do zimy.

Starannie dbamy – czyli utrzymujem­y odpowiedni­ą wilgotność gleby – o hortensje ogrodowe i różaneczni­ki. One teraz zawiązują pąki kwiatowe na przyszły rok.

W sklepach internetow­ych już zaczęła się przedsprze­daż cebulek tulipanów, narcyzów, hiacyntów. Po ich zakupieniu należy wyjąć je z folii i przechowyw­ać w ciemnym, chłodnym i przewiewny­m miejscu aż do momentu sadzenia ich w ziemi, czyli do jesieni.

Zielono-czerwony „puszysty pomponik” na pędach róż to szypszynie­c różany. Galasy tworzą błonkówki. Zaatakowan­e pędy należy wyciąć i zniszczyć.

Konkurs na najpięknie­jszy balkon, taras, ogród – trwa! Przysyłajc­ie zdjęcia wraz z krótkim opisem listownie lub mailem. Na zdjęcia czekamy do końca październi­ka.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland