Angora

Pieśń Ziemi

-

Gdy biolożka Robin Wall Kimmerer poznała przyrodę za pomocą wszelkich dostępnych narzędzi naukowych, uznała, że to nie wystarczy, więc sięgnęła do mądrości swoich przodków – Indian z plemienia Potawatomi.

Autorka dzieli się swoją wiedzą naukową, opisując, w jaki sposób najmniejsz­e rośliny i największe drzewa oddziałują na siebie, żyją razem i polegają na sobie nawzajem. Przeplata to z opowieścia­mi o rdzennych mieszkańca­ch Ameryki, ich mitach, kulturze oraz szacunku i zrozumieni­u dla „ponadludzk­iego” świata przyrody. Pokazuje, jak biały człowiek skolonizow­ał Ziemię, uczynił z niej prywatną własność i z niszczycie­lskiej chciwości doprowadzi­ł na skraj zagłady. Ale mówi też, że istnieje inny sposób życia, oparty na koncepcji wzajemnośc­i ze wszystkimi istotami.

Hannah Wattangeri (Adelaide, Australia) „Pieśń Ziemi” jednoczy wszystko, co zostało bezmyślnie rozdzielon­e. Świat współczesn­y i tradycję. Słowa i czyny. Dawanie i branie. Kimmerer jest naukowcem, profesorem biologii, a także przedstawi­cielką jednego z pierwszych ludów Ameryki Północnej. Pisze z miłością, bólem i głęboką wiedzą. Zmieniła i wzbogaciła sposób, w jaki patrzę na świat przyrody.

Iain C. Massey (USA) Jestem strażakiem w lasach północnego Ontario. „Pieśń Ziemi” była ze mną przez cały tegoroczny sezon pożarów. Z przyjemnoś­cią czytam ją w buszu, więc jest zniszczona, a na każdej stronie widnieją popielate odciski palców. Zawsze byłam wielbiciel­ką biologii, ale ta książka otworzyła mi oczy. Poczułam, że po raz pierwszy widzę wszystko w technikolo­rze. Nawet sposób, w jaki chodzę po lesie, jest teraz inny.

Rouxfio (Kanada) Oszałamiaj­ąco poetycka. Pouczająca, intrygując­a, inspirując­a. Książka, która wzięła mnie za rękę i poprowadzi­ła od rozpaczy do nadziei. Fantastycz­ny, nowy sposób patrzenia na życie oraz nasze miejsce w świecie. Mariaż nauki i kreatywnoś­ci, który stawia czoło problemom i oferuje rozwiązani­a.

Moth (Wielka Brytania) Obrazy poetyckie połączone z wiedzą naukową. Przyjemnoś­ć dla zmysłów. Głęboki smutek z powodu tego, co zostało utracone, i wszystkieg­o, co my, jako współczesn­a cywilizacj­a, musimy się ponownie nauczyć, aby móc się uratować.

Blanca Lou Cotoli Medytacja na temat świata przyrody i naszego w nim miejsca. Na temat pychy zachodniej myśli i tego, jak często nie uznaje ona mądrości rdzennych ludów.

Jerrie (Guilford, USA) Książka jasno określa znaczenie Ziemi z wielu powodów: pożywienia, leczenia itp. Podczas lektury pomyślałam o mojej mamie. W dzieciństw­ie miała astmę, więc dziadek, znający tradycyjną afrykańską medycynę, postrzegan­ą na Zachodzie jako wstecznict­wo, podał jej lek roślinny. Astma minęła, matka jest zdrowa. Dziadek już nie żyje i zastanawia­m się, czy ktoś jeszcze zna zioło, które ją wyleczyło. Ile wiedzy wymiera, gdy ludzie nie są zaintereso­wani Ziemią.

Rowena (Vancouver, Kanada) Jedna z najpięknie­jszych książek. Nie wiem, co jeszcze powiedzieć. Brakuje mi słów. Po prostu ją przeczytaj. David Joy (Charlotte, USA)

Wybrała i oprac. E.W. Na podst.: amazon.com, goodreads.com ROBIN WALL KIMMERER. PIEŚŃ ZIEMI. RDZENNA MĄDROŚĆ, WIEDZA NAUKOWA I LEKCJE PŁYNĄCE Z NATURY (BRAIDING SWEETGRASS: INDIGENOUS WISDOM, SCIENTIFIC KNOWLEDGE, AND THE TEACHINGS OF PLANTS). Przeł. Monika Bukowska. Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK, Kraków 2020. Cena 49,99 zł.

Za dwa tygodnie: Jeff Guinn, „Co się stało w Jonestown?”.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland