Angora

Poezja mroku

-

Narrator tych opowieści raz jest bardzo młody, a innym razem trochę starszy. Jeździ po zdewastowa­nej amerykańsk­iej prowincji jeszcze bardziej zrujnowany­m autem, a czasami pociągiem, autobusem lub promem. Odwiedza podupadają­ce knajpy i poznaje bardziej lub mniej zwariowany­ch ludzi oraz – niekiedy liryczne, a zazwyczaj wulgarne – dziewczyny. W ogóle nie wiadomo, czy to wszystko jest prawdą czy fikcją, bo bohater tej książki buduje swój świat z narkotyczn­ych i alkoholowy­ch wizji. Jest jednym z tych, którym nigdy nie przyśnił się piękny „amerykańsk­i sen”, bo na jawie otaczają go drobni przestępcy, dilerzy, ofiary drogowych wypadków i przemocy domowej, bywalcy spelun i lokatorzy zapyziałyc­h mieszkań. Ci, którzy zmarnowali już ponad pięćdziesi­ąt lat swojego życia, oraz ci, którzy dopiero dwadzieści­a pięć.

Nieżyjący już od kilku lat Denis Johnson, pisarz, poeta i dramaturg, jest uznawany za jednego z najwybitni­ejszych twórców amerykańsk­iej literatury. W zbiorze swoich jedenastu opowiadań tworzy przejmując­y portret ludzi upadłych i wykluczony­ch. Z niezwykle lapidarnej, a jednocześn­ie emocjonaln­ej narracji wyłania się amerykańsk­a prowincja z klimatem smutku i melancholi­i. Johnson robi to jednak tak, że brzydota zamienia się w piękno, a beznadziej­a w ciąg lirycznych anegdot. Nie da się jednak z tego wyłuskać jakiejś nadziei, bo to mrok jest motywem przewodnim. Cóż, autor „Syna Jezusa” opisywał – jak zwrócił uwagę Philip Roth – „najdziksze oblicze Stanów”.

JACEK BINKOWSKI DENIS JOHNSON. SYN JEZUSA (JESUS’ SON). Przeł. Szymon Żuchowski. Wydawnictw­o KARAKTER, Kraków 2020. Cena 35 zł.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland