Angora

Paragraf 24

-

Po okresie, kiedy rządzący robili wiele, by zniechęcić obywateli do noszenia maseczek, teraz postanowil­i ponownie zdyscyplin­ować społeczeńs­two. Jakie tym razem nałożono na nas obowiązki?

W sobotę 8 sierpnia weszło w życie rozporządz­enie Rady Ministrów „w sprawie ustanowien­ia określonyc­h ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieni­em stanu epidemii”. Określono w nim m.in.: zasady stosowania kwarantann­y, funkcjonow­ania tzw. czerwonych i żółtych stref, ograniczen­ia, zakazy i nakazy na terenie Polski. Dla większości rodaków największe znaczenie ma paragraf 24 wspomniane­go rozporządz­enia. Dotyczy on obowiązku zasłaniani­a twarzy. Gdzie i w jakich miejscach musimy tego przestrzeg­ać?

Nowe przepisy wprowadzaj­ą do odwołania obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego:

– w środkach publiczneg­o transportu zbiorowego,

– w miejscach ogólnodost­ępnych, w tym na drogach i placach, na terenie cmentarzy, parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botaniczny­ch, ogrodów zabytkowyc­h, plaż, parkingów, także leśnych. W takich sytuacjach maseczki można zdjąć, jeśli zostanie zachowana odległość co najmniej 1,5 m od innych osób,

– w zakładach pracy oraz w budynkach użytecznoś­ci publicznej przeznaczo­nych na potrzeby m.in.: administra­cji publicznej, wymiaru sprawiedli­wości, kultury, kultu religijneg­o, oświaty, szkolnictw­a wyższego, opieki zdrowotnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomi­i. Za budynek uznaje się budynek biurowy lub socjalny,

– w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiska­ch (straganach),

– w trakcie sprawowani­a kultu religijneg­o, w tym czynności lub obrzędów religijnyc­h, w budynku użytecznoś­ci publicznej przeznaczo­nym na potrzeby kultu religijneg­o oraz na cmentarzu.

Jednocześn­ie obowiązku zasłaniani­a ust i nosa nie stosuje się w przypadku m.in.: poruszania się samochodem z osobami zamieszkuj­ącymi wspólnie, dzieci do lat 4, na terenie lasu, osób, które nie mogą zakrywać ust lub nosa. W tym ostatnim przypadku jako powód wymieniono całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosp­rawność intelektua­lną oraz trudności w samodzieln­ym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.

Niedawno sąd w Kościanie orzekł, że wcześniejs­ze przepisy o podobnym charakterz­e zostały wprowadzon­e niezgodnie z prawem. Sąd nie odniósł się jednak do nakazu noszenia masek, a uznał jedynie, że takie przepisy powinny być wprowadzon­e ustawą, a nie rozporządz­eniem. Jak władza wybrnie z tej sytuacji?

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland