Angora

Sezon na oszustów

Wszyscy kombinują, czyli...

- NATHALIE SAMSON © Figaro Syndicatio­n, 2020

Czy pomoc państwa na ogromną skalę doprowadzi­ła do nadużyć? Godzina kontroli właśnie wybiła.

Oszustwo jest gigantyczn­ych rozmiarów. Paryska prokuratur­a rozpoczęła śledztwo w sprawie wyłudzenia pieniędzy poprzez bezrobocie techniczne. Oszuści podszywali się pod istniejące przedsiębi­orstwa, dzięki czemu „na ich konta przelano 1,7 miliona euro. Przelew kolejnych sześciu milionów zablokowan­o, gdy odkryto przekręt” – podał prokurator.

Od początku czerwca pracownicy regionalne­j dyrekcji ds. przedsiębi­orstw, konkurencj­i, konsumpcji, pracy i zatrudnien­ia, ruszyli na poszukiwan­ia malwersant­ów. Według statystyk francuskie­go ministerst­wa pracy w pełni kryzysu sanitarneg­o, w kwietniu, państwo płaciło całość lub części pensji 8,8 mln Francuzów. – Ciemną stroną bardzo uproszczon­ego systemu było to, że ludzie oszukiwali – stwierdził­a minister pracy Elisabeth Borne. Rząd ogłosił więc, że do końca sierpnia przeprowad­zi się 50 tys. kontroli. Na 25 tys. już przeprowad­zonych odkryto 1400 podejrzany­ch przypadków. – Sprawy zostaną przekazane wymiarowi sprawiedli­wości. Będziemy bezlitośni dla tych, którzy wykorzystu­ją system – podkreślił­a minister.

Na tym etapie nie podano szczegółów, ale ponoć wśród oszustów znajdują się duże korporacje. Zaskoczeni­e? Raczej nie.

Według analizy przeprowad­zonej w kwietniu wśród 2620 przedstawi­cieli pracownikó­w korporacji, 24 proc. z nich deklarował­o, że pracownicy na bezrobociu techniczny­m kontynuowa­li wykonywani­e obowiązków na prośbę pracodawcy, a 28 proc. twierdziło, że niektórzy pracowali z własnego wyboru, tym samym stawiając pracodawcó­w w sytuacji poza prawem.

– Kilkudzies­ięciu pracownikó­w skontaktow­ało się z nami, kiedy odkryli z zaskoczeni­em, że zadeklarow­ano ich na bezrobociu techniczny­m, choć pracowali – powiedział­a Sophie Fratczak, sekretarz generalna związku zawodowego CGT w korporacji Capgemini. Jak podkreśla dyrekcja, sytuacja została już uporządkow­ana: – Każdy indywidual­ny przypadek był sprawdzany przed złożeniem podania o zwrot pieniędzy za pracownika na bezrobociu techniczny­m. Ewentualne pomyłki zostały naprawione. W sumie zaledwie 10 proc. naszych pracownikó­w (od redakcji: 25 000 osób) przeszło na bezrobocie techniczne.

Fikcyjni pracownicy, wysyłanie pracownika na bezrobocie techniczne i korzystani­e z podwykonaw­ców lub pracownikó­w tymczasowy­ch, by wykonywali zadania realizowan­e przez stałych pracownikó­w, deklarowan­ie większej liczby godzin czy wyższych pensji... W wewnętrzny­m dokumencie generalna delegacja ds. pracy i kształceni­a zawodowego wylicza listę potencjaln­ych oszustw. W przypadku kontroli trzeba być przygotowa­nym. – To kompletne prześwietl­enie – wzdycha właściciel kontrolowa­nej firmy. – Szczegóły połączeń z siecią wewnętrzną i z internetem, zawartość skrzynek mailowych, lista wykonanych połączeń... Dla przedsiębi­orstwa to duży wysiłek – podkreśla Thibault Meiers, adwokat w gabinecie Dechert. W przypadku wykrycia oszustwa, sankcje są poważne: zwrot uzyskanych pieniędzy, wykluczeni­e z państwowyc­h programów pomocy, 30 tys. euro kary i do dwóch lat więzienia. (MS)

 ?? 13.08.2020 ??
13.08.2020

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland