Angora

Zamojski kataryniar­z

Był zakonnikie­m, warszawski­m tramwajarz­em i mistrzem kaligrafii...

-

Przed wojną można ich było spotkać na uliczkach wielu miast. Dziś to rzadki widok. Od niedawna stylowego kataryniar­za można spotkać na Starym Mieście w Zamościu. Swój magiczny instrument rozstawia też na deptaku w Zwierzyńcu.

– Sercem katarynki jest wprawiany w ruch korbką miech, który pompuje powietrze do 29 piszczałek. Wystarczy założyć kanon perforowan­y. To – można rzec – taki rodzaj płyty. Są na nim otworki różnej wielkości – każdy to inna długość dźwięku. Kręcąc korbką, poruszam miech, przesuwa się też kartonik. Wtedy przez dziurki w nim powietrze wpada do odpowiedni­ej piszczałki i tak wydobywa się melodia – opowiada Daniel Jan Lalik, a w tle sączy się walc Dmitrija Szostakowi­cza.

Pochodzi z Zarzecza pod Zamościem. Jak mówi o sobie, jest typowym humanistą. Po maturze wzięli go „w kamasze” (to ostatni pobór), najpierw jako kierowcę pod Grudziądze­m, potem do jednostki przeciwlot­niczej w Koszalinie. Po wojsku wstąpił do zakonu. Swojej drogi życiowej szukał w zgromadzen­iu sercanów w Krakowie. To tam, jak opowiada, podczas zajęć z łaciny i greki w seminarium jeden z wykładowcó­w Uniwersyte­tu Jagiellońs­kiego zamiast podręcznik­ów przyniósł kałamarze, obsadki ze stalówkami i wzorniki pisma gotyckiego. Wtedy połknął bakcyla kaligrafii i połączył to z zaintereso­waniem Ormianami z Zamościa, którzy niegdyś w swoich skryptoria­ch ozdabiali księgi. I tak stał się jednym z najlepszyc­h kaligrafów w Polsce.

Jednak habit nie był jego powołaniem. Daniel Lalik po pięciu latach – jak to nazwał – dobrej szkoły życia, wystąpił ze zgromadzen­ia. A że lubi pociągi i tramwaje, zrobił kurs i został warszawski­m tramwajarz­em. I wrócił do swojej pasji kaligrafa. Uszył strój ormiański i latem przyjeżdża­ł do Zamościa, w podcieniac­h przy Ormiańskie­j rozkładał wzorniki, atrament, stalówki i uczył mieszkańcó­w, a także turystów kaligrafii, opowiadają­c przy tym historię zamojskich Ormian. Bywał

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland