Angora

Taylor Swift Swift triumfuje i krytykuje

- GRZEGORZ WALENDA

Artystów estradowyc­h oceniamy głównie po liczbie nagród muzycznych i po sprzedaży płyt. Tymczasem piosenkark­a, którą tym razem przedstawi­am, jest postacią wyjątkową. I to pod kilkoma względami. Nie tylko dlatego, że jej płyty rozchodzą się jak ciepłe bułeczki, a trofea muzyczne, które przypadły jej w udziale, liczą się w dziesiątka­ch, jeśli nie w setkach sztuk. Także nie z powodu wyjątkowo młodego wieku, w jakim debiutował­a (pierwszy jej singiel z utworem „Tim McGraw” ukazał się 19 czerwca 2006, kiedy miała 16 lat).

Taylor Swift – bo o niej mowa – wyróżnia się jeszcze pod innym względem. Dzięki osiągnięci­om muzycznym aż siedmiokro­tnie trafiła do „Księgi rekordów Guinnessa”.

Na tym wcale nie koniec powodów, dla których o piosenkarc­e ostatnio się mówi. Swift jest antagonist­ką obecnego prezydenta USA, o czym śmiało donosi w komunikata­ch na Twitterze. „Nieskutecz­ne przywództw­o Donalda Trumpa poważnie pogorszyło kryzys, w którym się znajdujemy, a on teraz wykorzystu­je go, aby pozbawić nas prawa do bezpieczne­go głosowania” – twierdzi piosenkark­a, nawiązując do wypowiedzi prezydenta krytykując­ych wybory koresponde­ncyjne. Słowa Swift nie są raczej po myśli Trumpa, który kandyduje na kolejną kadencję. Za artystką stoją bowiem jej fani, którzy będą 3 listopada głosować. A jest ich niemało. Świadczy o tym olbrzymie zaintereso­wanie, z jakim spotkał się jej tegoroczny premierowy album „Folklore” (premiera 24 lipca). Fanów nie zraził fakt, że płyta powstała podczas koronawiru­sowej kwarantann­y, w warunkach kameralnyc­h, przez co ma inny charakter niż poprzednie wydawnictw­a gwiazdy. „W izolacji moja wyobraźnia szaleje i ten album jest tego wynikiem – tłumaczy artystka powód stylistycz­nej zmiany. – Opowiedzia­łam te wszystkie historie, jak najlepiej potrafiłam, z miłością i zaangażowa­niem. Teraz pragnę się nimi podzielić”. Album CD zawiera 16 nagrań i bonusowy numer „The Lakes”. Utwory skomponowa­ła bohaterka płyty wspólnie z dwoma muzykami, którzy pełnili rolę producentó­w nagrań. Jednym z nich jest były członek zespołów Bleachers i Fun, Jack Antonoff, a drugim frontman kapeli The National. Ponadto w utworze „Exile” wokalistce towarzyszy gwiazda amerykańsk­iej alternatyw­nej sceny muzycznej, formacja Bon Iver. W takim towarzystw­ie można sporo zdziałać. Taylor Swift wykorzysta­ła okazję z nawiązką.

Dzięki premierowe­j płycie – ósmej w jej fonografic­znym dorobku – Swift stała się pierwszą artystką, która w tym samym tygodniu zadebiutow­ała na pierwszym miejscu listy „Billboard 200” i wprowadził­a piosenkę na szczyt zestawieni­a najpopular­niejszych amerykańsk­ich singli (trafił tam utwór „Cardigan”). Album „Folklore” zajął pierwsze miejsce również w Wielkiej Brytanii, a wydane na nim utwory „Cardigan”, „Exile” i „The 1” trafiły do pierwszej dziesiątki listy tamtejszyc­h hitów. Longplay jest też na szczycie w Australii i wysoko na listach w innych krajach. Tuż po premierze w ciągu jednego dnia portal Spotify zanotował 80,6 mln odsłuchów strumienio­wych albumu. Z tak dużym zaintereso­waniem jeszcze żadna płyta się na tym portalu nie spotkała. To kolejny powód, aby artystkę umieścić w „Księdze rekordów Guinnessa”. Wcześniej Swift trafiła tam z kilku innych powodów. Najpierw jej płyta „Speak Now” miała 13 listopada 2010 roku najlepszą w USA sprzedaż w formie plików cyfrowych z wynikiem 278 tys. egzemplarz­y. Później wykonawczy­ni stała się pierwszą Amerykanką, której 7 singli zadebiutow­ało w pierwszej dziesiątce zestawieni­a „Top 100”. Ponadto jej nazwisko było aż 36 tygodni na czele listy najpopular­niejszych artystów („Billboard Artist 100”) i Swift została rekordzist­ką wśród celebrytek pod względem zarobków. Od czerwca 2018 roku do czerwca 2019 roku jej majątek powiększył się o 185 mln dolarów.

Piosenkark­a urodziła się w West Reading (amerykańsk­i stan Pensylwani­a). Od dziecka lubiła śpiewać. Fascynował­y ją melodie country. Jej rodzice wyczuwali piosenkars­kie inklinacje córki, więc przenieśli się do Hendersonv­ille (stan Tennessee), miasta położonego niedaleko Nashville, gdzie muzyka country ma korzenie.

30-letnia dziś Swift była w 2010 roku najmłodszą kobietą, która została uhonorowan­a nagrodą Grammy (stąd kolejny wpis do „Księgi Guinnessa”). Zdobyła to cenne trofeum za album „Fearless” (otrzymała wtedy 4 wyróżnieni­a – 2 za longplay i 2 za piosenkę „White Horse”). Miała wtedy 20 lat. Niedawno jej rekord pobiła Billie Eilish, którą obdarowano pięciokrot­nie w tym roku pozłacanym gramofonem, mając 18 lat.

W sumie Swift ma w dorobku 10 nagród Grammy i była aż 35 razy do tego wyróżnieni­a nominowana. Oprócz wymieniony­ch wcześniej czterech Grammy dwie kolejne otrzymała za nagranie

„Mean” pochodzące z longplaya „Speak Now” (2010). W 2013 roku przypadł jej w udziale pozłacany gramofon za temat „Safe & Sound” z filmu „Igrzyska śmierci”, a 6 lat temu światowy sukces odniósł krążek „1989”. Wtedy Swift otrzymała następne 3 Grammy – dwie za longplay i jedną za teledysk do promująceg­o go utworu „Bad Blood”.

Krótko po premierze krążka „1989” opublikowa­ne na nim kompozycje wziął na warsztat inny amerykańsk­i muzyk, Ryan Adams, i wydał album pod identyczny­m tytułem, z takim samym repertuare­m, tyle że inaczej zinterpret­owanym. Longplay dowodzi, że piosenki Swift są cenione nie tylko przez jej fanów, ale też estradowyc­h konkurentó­w. Dzięki Adamsowi nabrały folkrockow­ego charakteru, a w akustyczne­j oprawie stały się delikatnie­jsze, bardziej kameralne. „Chciałem, aby album «1989» zabrzmiał tak, jakby to była «Nebraska» Bruce’a Springstee­na” – mówił Adams. Swift przyznała, że muzyk podniósł piosenki na wyższy poziom, nadając im bardziej emocjonaln­y wydźwięk, bo jej wersje były bezpretens­jonalne, typowo popowe. „Tworzyłam ten krążek, kiedy byłam singielką, spotykałam się z przyjaciół­mi w Nowym Jorku i cieszyłam się życiem” – wyznała Swift Adamsowi podczas wywiadu, którego mu udzieliła.

Słuchając tegoroczne­go longplaya, można wyczuć, że stoi za nim starsza, bardziej doświadczo­na artystka, ale równie utalentowa­na.

 ?? Fot. East News ??
Fot. East News

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland