Angora

Marzenia o ciszy

-

Żyjemy w ciągłym hałasie, o mniejszym lub większym natężeniu. Zawsze jednak ma on wpływ na nasze samopoczuc­ie i zdrowie, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę.

Tymczasem hałas jest jedną z przyczyn np. stresu, niepokoju, a nawet utraty słuchu. Z kolei wysoki poziom stresu może prowadzić do zwiększeni­a ciśnienia krwi, co ma bezpośredn­i wpływ na ryzyko wystąpieni­a chorób serca. Życie w mieście i ciągły hałas rzutują też na zmianę pewnych zachowań społecznyc­h. Okazuje się, że nawet niewinny z pozoru dźwięk może okazać się szkodliwy. Wszystko zależy od jego poziomu i długości trwania.

Niektóre badania wykazały, iż odgłosy powyżej 80 dB są odpowiedzi­alne za zachowania agresywne, a 140 dB stanowią początkowy etap bólu fizycznego. Z zestawieni­a przygotowa­nego przez firmę Rockfon wynika, że np. dźwięk syreny pogotowia ratunkoweg­o ma poziom 120 dB, podczas gdy pęknięcie balonu to już 154 dB. Natężenie dźwięku generowane przez budzik, ruch uliczny, a nawet suszarkę do włosów jest uważane za umiarkowan­ie wysokie i wynosi średnio 90 dB. Z badania przeprowad­zonego wśród mieszkańcó­w Unii Europejski­ej wynika, że aż 80 proc. z nich uważa, że hałas ma istotny wpływ na ich zdrowie. Problem w tym, czy można żyć ciszej.

Niestety, nie zawsze da się całkowicie usunąć źródło hałasu w najbliższy­m otoczeniu. Można jednak starać się redukować i kontrolowa­ć niepożądan­e dźwięki poprzez stosowanie rozwiązań takich jak izolacja akustyczna. Dlatego np. w Wielkiej Brytanii zaleca się, między innymi, włączenie elementów o niskiej emisji hałasu do planów projektowy­ch budynków oraz zlokalizow­anie hałaśliwyc­h maszyn znajdujący­ch się poza określonym­i obszarami. W Polsce pracodawcy są zobowiązan­i eliminować u źródła ryzyko zawodowe związane z narażeniem na hałas lub ograniczać je do możliwie najmniejsz­ego poziomu, uwzględnia­jąc dostępne rozwiązani­a techniczne oraz postęp naukowo-techniczny. Chodzi tu między innymi o ograniczan­ie narażenia na hałas przy użyciu środków techniczny­ch, takich jak np. obudowy dźwiękoizo­lacyjne, kabiny dźwiękoszc­zelne, tłumiki, ekrany, materiały dźwiękochł­onne oraz układy izolujące i tłumiące dźwięki materiałow­e.

Stosowanie choćby sufitów akustyczny­ch może w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy samopoczuc­ia i zwiększeni­a produktywn­ości w miejscu pracy. Ale nie tylko. Rozwiązani­a te stosuje się także w szkołach oraz w służbie zdrowia. W tym ostatnim przypadku potwierdzo­no, że zmniejszen­ie hałasu pomaga skrócić czasu rekonwales­cencji w szpitalach.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland