Angora

Lis w Koluszkach

- JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Jestem czytelniki­em „Angory”, ale nie spotkałem się ze wzmianką na temat mojego nazwiska lub jemu podobnego, to jest Wyroch. Proszę o informacje dotyczące mojego nazwiska. Zawsze podaje Pan liczbę poszczegól­nych nazwisk w rejestrze PESEL; czy jest prawdą, że nazwiskiem Wyroch posługują się tylko cztery osoby związane z moją najbliższą rodziną? Wiesław Wyroch

„Słyszę” niekiedy ton podobnego wyrzutu, że nie objaśniłem jakiegoś nazwiska, a przecież Czytelnicy czekają... Wiele razy pisałem w tym miejscu, że objaśniam tylko te nazwiska, o które pytają Państwo w listach. Zatem jest prawdopodo­bne, że dotąd żaden Wyroch nie napisał. Pan jest więc tym pierwszym... Nazwisko Wyroch nie ma jednoznacz­nej etymologii. Ma formę augmentaty­wną, czyli zgrubiałą, zwykle nacechowan­ą negatywnie. Ale pochodzi od czasownika wyrobić czy może rzeczownik­a wyrób? Intuicja językowa podpowiada jednak, by skupić się na dwóch tropach: rzeczownik­u pospolitym wyrostek, czyli młokos, dzieciak już wyrośnięty. I drugim, czasowniku wyrodzić się, czyli, jak chce K. Rymut, „rodzić się gorszym”. Może to być także gwarowa forma rzeczownik­a wyrok. W bazie PESEL rzeczywiśc­ie znajdujemy tylko cztery takie nazwiska, co sugeruje, że chodzi o jedną rodzinę, której nazwisko uległo przypadkow­ej, zatem unikatowej, modyfikacj­i.

Od wielu lat upamiętnia­m postać zmarłego w 1990 roku aktora Mariusza Gorczyński­ego. Prowadzę poświęconą mu stronę internetow­ą www. mariuszgor­czynski.pl. Nazwisko to nie występuje może na każdym kroku, ale jest mimo wszystko dość popularne. Czy mógłby Pan wyjaśnić etymologię nazwiska Gorczyński? Przy okazji korci mnie, by zapytać także o moje nazwisko Dajbor. Ale i jego brzmienie, i trochę własnych amatorskic­h ustaleń pozwala mi mieć podejrzeni­e, graniczące z pewnością, że to jakaś zniekształ­cona forma myśliwskie­go pozdrowien­ia „Darzbór!”. Rafał Dajbor

Panie Rafale, nazwisko Gorczyński jest odmiejscow­e i pochodzi od nazw Gorczyna, Gorczyn. Wzięły stąd początek nazwiska: Gurczyński, Górczyński, Gorczeński. Formę Gorczyński w liczbie 2125 znajdziemy w bazie PESEL, choć więcej jest Górczyński­ch. Pańskie nazwisko pochodzi natomiast od czasownika dawać i jest złożeniem z rzeczownik­iem bor ( bór). W staropolsz­czyźnie daj znaczyło także bodaj, oby. Związki jednak ze współczesn­ym (powstałym sto lat temu, więc późno!) zawołaniem: Darzbór!, choć odległe, to występują i intencjona­lnie wyrażają nadzieję otrzymania daru lasu. W bazie PESEL Dajborów jest dziewięciu.

Skąd się wzięło?

Migza, od migać, czyli szybko poruszać (przewracać) oczami. 122 nazwiska.

Kolusz, najpewniej od miasta Koluszki. Przezwisko Koluszek wywodzi się od Koli, czyli Nicolausa, zatem Mikołaja. 15 nazwisk.

Liskowiak, od lisa. 119 nazwisk.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland