Angora

Łańcuchy do nieba

- MAGDA SAWCZUK Ł. Azik

Druga ucieczka z Montségur miała miejsce tuż przed upadkiem twierdzy. Również i tym razem przekazy mówią, że z fortecy wywieziono skarb. I choć historycy skłaniają się ku hipotezie, że chodziło o święte pisma katarów, które chcieli uchronić przed zniszczeni­em, nie przekonuje to zwolennikó­w sensacyjny­ch teorii. Wedle jednej z nich, skarbem katarów był Święty Graal. Podobnie jak w przypadku złota i srebra katarów, miejsce jego ukrycia pozostaje przedmiote­m sporów historyków amatorów: jedni wskazują na groty w Ariège, drudzy twierdzą, że nigdy nie opuścił Montségur, jeszcze inni wierzą, że wywieziono go do... Rennes-le-Château (które znajduje się nieopodal), gdzie odnalazł go Saunière. Wiara w związek katarów z Graalem była zresztą tak silna, że uwierzyli w niego nawet naziści: na rozkaz Himmlera artefaktu poszukiwan­o w Montségur i w grotach Ariège. I choć jego podwładni też nic nie znaleźli, ziemie katarów, a w szczególno­ści ich „stolica” i jej okolice, nieodmienn­ie fascynują poszukiwac­zy skarbów. Dzisiejszy zamek Montségur – a właściwie jego ruiny – są otwarte dla zwiedzając­ych, choć niewiele już mają wspólnego z katarską twierdzą z XIII wieku poza spektakula­rnym położeniem.

Katarzy, kosmici i koniec świata

Równie piękne krajobrazy możemy podziwiać w położonym niedaleko Bugarach. Niewielka miejscowoś­ć licząca nieco ponad 200 mieszkańcó­w od lat jest tematem najdziwnie­jszych opowieści. Podobnie jak Rennes-le-Château, niektórzy widzą w niej miejsce ukrycia katarskieg­o skarbu. Ale najwięcej uwagi w Bugarach przyciąga wzgórze o tej samej nazwie, będące geologiczn­ą anomalią, co według niektórych powoduje także anomalie magnetyczn­e i rodzi wiele nietypowyc­h teorii. Jedna z nich głosi, że pod Bugarach znajduje się... podziemna baza kosmitów. Według innej szczyt Bugarach to jedyne miejsce, gdzie można przetrwać apokalipsę. Choć takie opowieści mogą śmieszyć, w grudniu 2012 roku mieszkańco­m spokojnego Bugarach z pewnością nie było do śmiechu. Wtedy właśnie, 21 grudnia, świat miał się skończyć, a ludzkość zginąć. Poza tymi ludźmi, którzy – zgodnie z opowieścia­mi w internecie – mieli stać wówczas na szczycie Bugarach (według jednej wersji ocalić ich miała nietypowa budowa geologiczn­a i związany z nią magnetyzm góry, według innej – interwencj­a... kosmitów).

W efekcie spokojna wioska przeżyła oblężenie ciekawskic­h, wyznawców dziwnych teorii i mediów, aż w końcu lokalna prefektura zakazała wstępu na szczyt. Świat wprawdzie się nie skończył, ale Bugarach nadal przyciąga turystów – jedni korzystają z okazji do podziwiani­a krajobrazó­w, inni szukają śladów skarbu katarów, jeszcze inni duchowych przeżyć i śladów kosmitów. Kolejną apokalipsę przewidzia­no ponoć na 2027 rok.

Kto połknął bakcyla wspinaczki bądź tylko chodzenia po górach, prędzej czy później natknie się na „żelazną drogę”, jak brzmi tłumaczeni­e włoskiego określenia via ferrata. To szlak górski z ubezpiecze­niem, bo jego trudniejsz­e odcinki wyposażono w liny poręczowe, łańcuchy, stopnie, klamry i mostki, którymi można wzbudzić adrenalinę, mając satysfakcj­ę nie tylko z przebycia niełatwej drogi, ale i z wspaniałyc­h krajobrazó­w, jakie ze ściany czy szczytu roztaczają się przed oczyma odważnego. Via ferrata nie jest szlakiem dla każdego, skalę ich trudności wyznaczają litery od A do G. Przy czym już A oznacza trasę dla turystów mających doświadcze­nie wysokogórs­kie. Litera G oznacza trasę ekstremaln­ie trudną, przeznaczo­ną dla ekspertów znających w stopniu bardzo dobrym techniki wspinaczko­we i linowe.

Autorzy, posługując się mało logicznym tytułem, napisali przewodnik po „drogach żelaznych” wytyczonyc­h w Monti di Garda, górach otaczający­ch włoskie jezioro Garda. Istnieje tam wiele via ferrata o różnej skali trudności, co jest atrakcją zarówno dla początkują­cych, jak i zaawansowa­nych. Ponieważ oboje autorzy latami wędrowali po tych górach, ich rady są nie do przecenien­ia, zaś opisy poszczegól­nych dróg, mapki i plany topografic­zne czynią z niepozorne­j książeczki pozycję wyczerpują­cą. Do tego liczne fotografie pokazują nie tylko piękno górskiego pejzażu, ale i dają wyobrażeni­a, czego można się spodziewać po drodze.

Przewodnik daje szansę wybrania sobie szlaku do zaliczenia podczas urlopu czy krótkiej wycieczki w góry. Debiutanci mogą choćby skorzystać z Sentiero delle Laste i Sentiero delle Rocca (skala trudności A/B), mających jeszcze i tę atrakcję, że część szlaku biegnie tunelami, więc w ciemności. Nagrodą jest widok na jezioro Garda.

POLA KRYŻA, DARIUSZ WOŹNICZKA. NAJPIĘKNIE­JSZE FERRATY. BEZDROŻA, Gliwice 2020, s. 224. Cena 59 zł.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland