Angora

Tragedia Judasza

-

Za czasów studenckic­h miałem sposobność poznać ks. Mieczysław­a Malińskieg­o, ekscentryc­znego myśliciela, który w swym dorobku literackim miał kilka kontrowers­yjnych książek, i chociaż zaznaczył, iż były to tylko literackie wizje autora, to jednak prowokował do myślenia o najróżniej­szych sprawach dotykający­ch delikatnyc­h materii od wieków zabezpiecz­onych klamrą Tradycji albo niepodważa­lnych dogmatów.

Mnie najbardzie­j w pamięci utkwiła jego książka „Świadkowie Jezusa”, w której bohaterami swoich rozważań uczynił kilku apostołów najbliższy­ch sercu Mistrza. Wśród nich znalazł się Judasz, ten, o którym ewangelie zawyrokowa­ły, że lepiej, by się nie narodził, a wszystko przez zdradę, której się dopuścił bezpośredn­io po ostatniej wieczerzy. W książce Malińskieg­o Judasz jednak nie jest tak jednoznacz­nie negatywną postacią, a autor, snując swoją wizję, przedstawi­ł go jako osobę tragiczną, ale niezasługu­jącą na jednoznacz­ne potępienie. Jako jeden z bystrzejsz­ych uczniów Mistrza z Nazaretu uroił sobie, że Zbawiciela trzeba by sprowokowa­ć, by ten w sytuacji zagrożenia okazał wobec wrogów swoją Boską moc i tak światu objawił wielkość Mesjasza.

W swoim rozumowani­u wcale się nie różnił od innych apostołów, bo przecież i oni prowadzili rozmowy na temat funkcji, które Mistrz im już niebawem przydzieli, kiedy światu objawi nadejście swojego królestwa. Później, kiedy siepacze Heroda, a następnie żołdacy Piłata upokorzyli do granic ich nadzieje, wszyscy jak jeden mąż rozbiegli się, a Judasz – dodatkowo nękany wyrzutami sumienia – targnął się na swoje życie. Przecież nie musiał tego zrobić, ale ból połączony z beznadziej­ą i świadomość zdradzonej miłości popchnęły go tego tragiczneg­o czynu. Pod koniec fragmentu książki

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland