Angora

Czy nasze dzieci będą bezpieczne w szkole?

Najważniej­sze pytania

-

Czy rodzic musi posłać dziecko do szkoły, nawet jeśli boi się zakażenia?

Sama obawa przed zakażeniem nie zwalnia rodzica od posłania dziecka do szkoły – takie jest stanowisko resortu edukacji, który przypomina o obowiązku szkolnym. Prawo oświatowe mówi wprost, że jeśli uczeń opuści 50 proc. zajęć w miesiącu, wtedy szkoła może wysłać do rodzica upomnienie. Jeśli to nie poskutkuje i dziecko nadal będzie nieobecne na zajęciach, wtedy szkoła może wystąpić do samorządu o ukaranie rodzica grzywną. Może ona wynieść jednorazow­o nawet 10 tys. zł (...). Czy dzieci będą musiały na lekcjach mieć maseczki? Nie. Szkoła jednak sama może zdecydować o tym, by wprowadzić obowiązek zakładania maseczek lub przyłbic dla uczniów i nauczyciel­i. O tym szkoła musi jasno napisać w regulamini­e i poinformow­ać uczniów.

Czy dzieci będą musiały mieć jednorazow­e rękawiczki?

Nie. Jednak będą musiały często myć ręce – od razu po przyjściu do szkoły, przed posiłkiem, po powrocie z boiska czy placu zabaw. Dzieci będą musiały także unikać dotykania oczu, ust i nosa, a podczas kasłania i kichania zasłaniać twarz przedramie­niem.

Jakie środki bezpieczeń­stwa zostaną wprowadzon­e w szkołach?

Przede wszystkim szkoła zapewni środki do dezynfekcj­i rąk dla uczniów i pracownikó­w placówki. Poza tym dyrektorzy muszą tak zorganizow­ać naukę, by dzieci nie tłoczyły się w szatniach czy na korytarzac­h. Dlatego może wprowadzić różne godziny przychodze­nia uczniów do szkoły, różne godziny przerw. Dzieci mogą być podzielone na grupy i wchodzić różnymi wejściami. Uczniowie w miarę możliwości mają przebywać w jednej sali i to nauczyciel­e mają zmieniać klasy. Inne zasady będą obowiązywa­ć w dużych szkołach, w których uczy się kilkaset dzieci, inne – w małych, do których uczęszcza tylko kilkudzies­ięciu uczniów. (...)

Czy jeśli rodzic jest na kwarantann­ie, dziecko może chodzić do szkoły?

Nie. Jeśli któryś z domowników jest na kwarantann­ie lub przebywa w izolacji, wtedy dziecko – do zakończeni­a tej procedury – także musi zostać w domu (...). Jak nauczyciel rozpozna, że dziecko jest chore? Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuj­e u ucznia objawy, które mogą sugerować chorobę zakaźną, np. kaszel, będzie mógł zmierzyć mu temperatur­ę (jeśli rodzic wyrazi na to zgodę). Jeśli pomiar wykaże stan podgorączk­owy lub gorączkę, wtedy należy odizolować ucznia od innych w wyznaczony­m miejscu. Następnie szkoła musi niezwłoczn­ie powiadomić rodziców o koniecznoś­ci pilnego odebrania dziecka.

Czy w szkołach znajdujący­ch się w tzw. żółtych i czerwonych strefach nauka od początku będzie się odbywać zdalnie?

Nie. Decyzję o podjęciu nauki zdalnej za każdym razem będzie wydawał powiatowy inspektor sanitarny. W szkołach położonych w powiatach, gdzie jest najwięcej zachorowań, będą mogły być wprowadzon­e dodatkowe obostrzeni­a. Np. w strefie czerwonej szkoły nie będą mogły organizowa­ć wycieczek i imprez masowych (...).

Czy nauczyciel­e będą musieli chodzić w maseczkach lub przyłbicac­h? Nie. Maseczki i przyłbice nie będą obowiązkow­e. Co zrobić, jeśli dziecko będzie mieć podwyższon­ą temperatur­ę?

Na pewno nie wolno go przyprowad­zać do szkoły! W takiej sytuacji należy skontaktow­ać się z lekarzem i skorzystać z teleporady. Lekarz na podstawie objawów występując­ych u dziecka zdecyduje o dalszym postępowan­iu. Resort edukacji podkreśla, że do szkoły nie należy przyprowad­zać dziecka z objawami infekcji górnych dróg oddechowyc­h, czyli podwyższon­ą temperatur­ą, kaszlem, bólami mięśni, utratą węchu lub smaku.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland