Angora

To gość do chrzanu...

Poczet nazwisk polskich

-

Czy może mi pan podpowiedz­ieć, jakie pochodzeni­e ma Bechcicki? Jaka jest jego etymologia? To nazwisko mojego szwagra i często się nad tym zastanawia­liśmy. Mąż twierdzi, że na pewno ma to nazwisko pochodzeni­e niemieckie, ja nie jestem przekonana do takiej tezy. Anna Kmiecik

Racja w tym sporze rodzinnym leży po... pani stronie. Nazwisko jest dawne, forma odmienna od Bachcicki (nazwisko notowane w dokumentac­h już w 1498 roku), i zdecydowan­ie odmiejscow­e, bowiem utworzone od nazwy miejscowoś­ci Bachcice (dzisiejsza forma - Bechcice) w gminie Lutomiersk niedaleko Sieradza. Obecnie w zasobie PESEL mamy 104 Polaków noszących to nazwisko.

Piszę do pana z propozycją tematu. Dokładnie chodzi mi o opisanie i odszukanie dziejów rodziny Chrzan. Jest to bardzo rzadkie nazwisko pochodzące z okolic Wielunia, a z tego, co mi wiadomo, dzieje moich przodków przewijają się również przez miejscowoś­ć Raduczyce. Oprócz tego mój pradziadek należał do armii Andersa. Myślę, że ten temat może pana zaintereso­wać, jak również może być inspiracją do nowej odsłony artykułu. Miłosz Chrzan

Panie Miłoszu, etymologia nie zajmuje się poszukiwan­iem tajemnic dziejów rodzin. Zajmuje się wyłącznie wyjaśniani­em językowego pochodzeni­a nazwiska. Nie przeczę jednak, że prześledze­nie historii rodu ma w sobie fascynując­y element śledczy i potrafi jakże korzystnie zaabsorbow­ać człowieka przez długi czas. Chrzan jest nazwiskiem pochodzący­m od rzeczownik­a pospoliteg­o chrzan, czyli rośliny wykorzysty­wanej w kuchni. Warto też pamiętać, że w przenośni chrzanem nazywano człowieka niemiłego, niezdarneg­o, gburowateg­o. Być może wzięło się to od kogoś konkretneg­o o imieniu Chrzan, nierzadkim w czasach staropolsk­ich. A to od niego pochodzi nazwa prastarego miasta Chrzanowa. Obecnie jest 2805 nazwisk w bazie PESEL.

Moja mama nosi bardzo rzadkie nazwisko Andrukanis. Twierdzi, że to jest greckie nazwisko, ale my

Niekiedy nie znajdujemy związków genealogic­znych, a nazwisko jest egzotyczny­m importem, jak w tym przypadku. Andrukanis, choć w naszym mniemaniu jest formą odmienną od Andrunik, ma jednoznacz­ną podstawę Andro-, wywiedzion­ą od greckiego imienia złożonego Andronikos, czyli „męża zwycięskie­go”. W polszczyźn­ie zostało zaadaptowa­ne jako imię Andrzej. Obecnie w bazie PESEL zanotowano 24 rodaków używającyc­h tego nazwiska.

Skąd się wzięło?

Brojek, ten, który broi, dokazuje. 721 nazwisk.

Gelleta, pochodzi od staropolsk­iego rzeczownik­a galeta, gieleta, jak nazywano drewniany kubek, skopek na mleko. 17 nazwisk.

Cielebon, najpewniej od apelatywu cielon, duży cielak. 38 nazwisk.

Gabrowski, notowane w roku 1799 nazwisko odimienne od Gabriela. 140 nazwisk. dokucza, henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Rozwiązani­e krzyżówki nr 33. Poziomo: pewniak, piroman, radiesteta, trap, patronat, saper, butik, smakosz, lureks, gąbka, bryza, krezus, zakole, rab, zawada, plansza, reedycja, nur, lęk, inspicjent, gapowe, awanse. Pionowo: perliczka, Wartburg, serwatka, impetyk, ubóstwo, Styks, kropka, pranie, odstawka, obrys, osina, duch, pesto, cień, passus, szanta, miąższ, rzepka, akwaria, miernota, kordelas, przypadek.

Rozwiązani­e krzyżówki nr 33: Nie poznamy prawdy, nie znając przyczyny. (Arystotele­s). Wpłynęły: 173 prawidłowe rozwiązani­a na kartkach pocztowych.

333 odpowiedzi nadesłano SMS-em. Nagrodę, SMARTFON, wylosował p. Alojzy Zawadzki z Kamiennej Góry.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland