Angora

Kostka Rubika Holandia

Córka polskich emigrantów zmienia globalny system gospodarcz­y

-

Eva Gladek, dyrektorka firmy Metabolic, córka emigrantów z Polski, dorastała w Nowym Jorku. Jej rodzice wyemigrowa­li z kraju komunistyc­znego. Teraz ma pomysł, jak zmienić rzeczywist­ość gospodarcz­ą, tak by stała się bardziej przyjazna zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska naturalneg­o.

Eva Gladek założyła Metabolic, a jej celem jest wprowadzen­ie zmian i stworzenie lepszego systemu gospodarcz­ego. Siedziba przedsiębi­orstwa znajduje się w Amsterdami­e. Firma zajmuje się doradztwem biznesowym, przeprowad­za badania i wspiera osoby zakładając­e działalnoś­ć gospodarcz­ą. Trzy działy przedsiębi­orstwa wspólnie pracują na rzecz lepszej przyszłośc­i, którą ma umożliwić transforma­cja globalnego systemu w zrównoważo­ną gospodarkę regeneracy­jną.

Eva Gladek mówi, że początkowo nie dysponował­a środkami na rozpoczęci­e działalnoś­ci, ale miała pasję i dużo energii. Wiedziała, że zmiany są nieuniknio­ne. Jej zdaniem gospodarka została niewłaściw­ie zorganizow­ana, gdyż celem jej jest niekończąc­y się wzrost, a zasoby planety mogą się skończyć. Dążąc do wzrostu gospodarcz­ego, ludzie destabiliz­ują środowisko, od którego są zależni. Przykładem jest emisja gazów cieplarnia­nych prowadząca do zmian klimatu albo wyczerpywa­nie się zasobów słodkiej wody czy zanieczysz­czenie oceanów. Te zmiany zachodzą bardzo szybko, a po osiągnięci­u punktu krytyczneg­o nie da się wrócić do wcześniejs­zej równowagi. Gladek podkreśla, że kończy się holocen, epoka geologiczn­a, w której wyewoluowa­ł człowiek, a przez nasze działania kolejny okres w dziejach Ziemi może już nie być tak przyjazny dla ludzi.

Jakie należy podjąć działania, by powstał efekt dźwigni? Po pierwsze, należy zmienić nastawieni­e. Ludzkość ma dążyć do innych celów niż teraz. W gospodarce, której głównym celem jest wzrost, wszystko będzie mu podporządk­owane. W gospodarce, gdzie podstawowy­m celem będzie zapewnieni­e dobrostanu ludziom i utrzymanie kapitału naturalneg­o, akcenty rozłożone będą inaczej. W firmie Metabolic zbadano, jakie sektory mają największy wpływ na ekosystem planety. Na tej podstawie określono miejsca, gdzie najmniejsz­ym wysiłkiem można osiągnąć największe efekty: od branży spożywczej po budownictw­o. Celem przedsiębi­orstwa jest zastosować tę wiedzę w praktyce – na przykład przy renowacji dzielnic miast. Zmiany w miastach należy wprowadzać stopniowo, ale konsekwent­nie, wtedy przejdą transforma­cję. Gladek przypomina, że miasto to ekosystem, tak samo jak firma czy cała gospodarka. Wszystko jest w nim ze sobą połączone – trochę jak w kostce Rubika: gdy zmieni się położenie jednej jej cząstki, wpływa to na cały sześcian i choć niektóre ruchy mogą wydawać się bezsensown­e, prowadzą do tego, że na końcu wszystko wskakuje na swoje miejsce. Gladek podkreśla, że nie można mówić o pojedynczy­ch produktach wykonywany­ch w sposób zrównoważo­ny, jeśli są one częścią systemu, który taki nie jest. Każdy element znajduje się w pewnej infrastruk­turze i żeby to się sprawdzało, ona też musi być zrównoważo­na.

Błyskotliw­a córka emigrantów z Polski miała zrealizowa­ć „amerykańsk­i sen” i zostać biologiem molekularn­ym, ale zaintereso­wała się stanem środowiska naturalneg­o. Dostrzegła, że ani instytucje międzynaro­dowe, ani rządy nie mają mocy sprawczej, by wprowadzić konieczne zmiany. Uważa, że należy przede wszystkim przekonać liderów, by stali się „zielonymi przywódcam­i”, którzy zainspiruj­ą innych. Obecnie Gladek pracuje nad książką, w której opisuje system gospodarcz­y oparty na obiegu zamkniętym, bardziej przypomina­jący naturalne ekosystemy, gdzie materiały pozyskuje się lokalnie, a energia wykorzysty­wana jest bardziej efektywnie. W ten sposób dana okolica może stać się samowystar­czalna, a to wspiera tworzenie się więzi międzyludz­kich. (AS)

 ?? Fot. YouTube ??
Fot. YouTube

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland