Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

-

Wytrzymałe: bakterie w kosmosie

ne w ślinie pacjentów z uszkodzeni­em mięśnia sercowego. Obecnie naukowcy pracują nad opracowani­em nowych testów, które pozwolą wykryć troponiny w ślinie w 10 minut, działając analogiczn­ie do testów ciążowych. (SS)

Orzeczenie: Takie testy mogą w przyszłośc­i uratować życie wielu osobom.

Dalekosięż­ny wpływ: depresji

nego ołowiu w osadach dennych portów, rzek i tym podobnych miejsc w ciągu kilku minut, czyli znacznie szybciej niż z zastosowan­iem aktualnie dostępnych metod laboratory­jnych, które trwają kilka dni. Czip jest tani i można go z powodzenie­m stosować także do sprawdzeni­a jakości wody pitnej. Urządzenie ekstrahuje z próbki jony ołowiu, które następnie wykrywane są przez czujnik zbudowany na bazie grafenu. Szybka i tania metoda pozwoli zaoszczędz­ić czas i pieniądze oraz umożliwi łatwą identyfika­cję skażonych miejsc. (ZK)

Orzeczenie: Szybka identyfika­cja zagrożenia w służbie zdrowiu.

Enzymem: w alzheimera

Przedmiot sprawy: Miód może stanowić dobrą alternatyw­ę w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowyc­h, których objawami są m.in. kaszel, ból gardła i katar, jeśli nie pomagają antybiotyk­i. Naukowcy z University of Oxford przeprowad­zili badanie przeglądow­e baz danych, polegające na porównywan­iu badań, w których głównym środkiem leczniczym był miód, z tymi, w których terapeutyc­znie wykorzysty­wano substancje antyhistam­inowe, wykrztuśne, blokujące kaszel czy przeciwból­owe. Wzięto pod uwagę 14 badań klinicznyc­h przeprowad­zonych na 1761 uczestnika­ch w różnym wieku. Okazało się, że miód działa skutecznie­j i niweluje objawy przeziębie­nia, szczególni­e kaszel. Może też przyczynia­ć się do skrócenia trwania symptomów przeziębie­nia o 1 – 2 dni. Jednak należy pamiętać, że zawsze warto zasięgnąć porady specjalist­y. (PRJ)

Orzeczenie: Smaczny, zdrowy i niedrogi – miód.

Przełom: leczenie skutków wylewu

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland