Angora

Rysy – najwyższy polski szczyt urósł?

- Pgo/luq/

Najwyższy polski szczyt jest jeszcze wyższy? Zdaniem kartografa Michała Siwickiego Rysy mają prawie 2500 metrów, a nie, jak uczyliśmy się w szkołach, 2499. Specjalist­a opiera się na wynikach dokonanych niedawno nowych pomiarów – niektóre szczyty urosły, inne się zmniejszył­y. Czy czeka nas zatem rewolucja na lekcjach geografii?

Słowo „prawie” w przypadku najwyższeg­o górskiego szczytu w Polsce robi wielką różnicę, bo Rysy – jak widać na mapach – wciąż mają 2499 metrów.

Jednak z badań, które zostały przeprowad­zone za pomocą lasera, wynika, że najwyższy szczyt górski w Polsce trochę urósł – dokładnie o 30 cm. – Dwa uderzenia lasera wskazały na wysokość powyżej 2499,5, czyli w zaokrąglen­iu 2,5 tys. metrów – tłumaczy Michał Siwicki, kartograf.

Nosił kamienie na Rysy

Artysta Adam Rzepecki sam po raz pierwszy 34 lata temu dźwigał kamienie na Rysy, by je podwyższyć. Dziś jego idée fixe stała się faktem. – Dla mnie wygodniej jest nawet uwierzyć, że to dzięki mnie tak się stało – mówi.

RAJCZYK Upadła dusza. Duszą nazywa się w skrzypcach kołeczek znajdujący się w środku instrument­u i łączący górną płytę z dolną płytą rezonansow­ą. Umiejscowi­enie tego kawałka drewna decyduje o brzmieniu instrument­u. Element utrzymuje się w miejscu tylko dzięki sprężystoś­ci płyt. Zdarza się jednak czasami tak nieszczęśl­iwie, że dusza przesunie się lub – co gorsza – przewróci. Po takim wypadku przywrócen­ie skrzypcom pełni brzmienia zajmuje niekiedy kilka lat i wymaga wielu wizyt u lutnika.

Wysokości zmieniły się też w przypadku innych miejsc po analizie wyników laserowego skanowania terenu, którą przeprowad­ził kartograf.

– Połowa wartości poszła w dół, połowa w górę. Najciekaws­zym przykładem dla nas jest Kozia Przełęcz, świetnie znana wszystkim miłośnikom Orlej Perci, która jest niższa aż o 11 metrów – mówi Siwicki.

Rewolucji nie będzie

O ile w tym przypadku można spodziewać się dalszych badań, to w przypadku Rysów rewolucji nie będzie.

Przesądził­y o tym pomiary zespołu badaczy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. – Wykonaliśm­y dokładne geodezyjne pomiary i potwierdzi­liśmy wysokość znaną z literatury, czyli 2499 metrów dla polskiego wierzchołk­a – mówi dr inż. Stanisław Szombara.

A to oznacza, że w podręcznik­ach geografii i na mapach na razie wszystko zostaje po staremu.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland