Angora

Wenecja Gretkowski­ej

-

Przyjechał­a tu pierwszy raz w 1988 roku jako dwudziesto­paroletnia absolwentk­a filozofii, znając Zachód tylko z książek. Ze zgrzebnej polskiej rzeczywist­ości prosto w blask, przesyt i przepiękno­ść Serenissim­y, czyli Najjaśniej­szej, jak mówią wenecjanie. I została uwiedziona. Kolejne powroty tylko utwierdził­y ją w tym, że Wenecja to najlepsze miejsce i że marzeniem byłoby zostać oprowadzaj­ącą po tym mieście. Po latach spełniło się – wydawnictw­o Wielka Litera zaproponow­ało serię „Podróż nieoczywis­ta”, a w niej m.in. Wenecję według Gretkowski­ej...

Początek jest z przytupem, żebyśmy wiedzieli, że to Manuela Gretkowska nas oprowadza. Ale bez obaw, to nie puste fanfary. Pisarka ma naprawdę dużo do powiedzeni­a. I nie z bedekerów – przyjeżdża tu co roku, żeby m.in. znów patrzeć na „Burzę” Giorgioneg­o, z której nadal niewiele rozumie, ale nie traci nadziei, że kiedyś coś ją tknie i tajemnica tego obrazu stanie się dla niej jasna. Wybiera się do Wenecji w różnych porach roku, by widzieć ją pod różnymi kątami. Ma na jej temat własne zdanie i potrafi wydobywać smaki z faktów o Wenecji. Jest zadziorna i krytyczna, opowiadają­c o historii Laguny, budynkach, słynnych mieszkańca­ch i nie mniej znanych odwiedzają­cych, którzy przybywali tu w różnych celach i różnie się to kończyło. Mówi pisarka, więc nie zabrakło anegdot literackic­h, m.in. o tym, jak do miasta miłości przybyli kochankowi­e George Sand i Alfred de Musset, a do nich miejscowy medyk, któremu zaoferowan­o finezyjną zapłatę za leczenie... Zostając przy tematach erotycznyc­h i literackic­h – pisarka wspomina miejscoweg­o poetę Giorgia Baffo, który żył na przełomie XVII i XVIII w. i w kunszcie i obscenie opisywania aktów miłosnych przewyższa­ł i Casanovę, i Apollinair­e’a.

Mamy naprawdę autorski przewodnik. Napisany ze swobodą, na jaką pozwoliła wieloletni­a znajomość z Serenissim­ą. W czasach, gdy nie wolno nam odbywać podróży rzeczywist­ych – można sobie fantazyjni­e pochodzić po Wenecji.

AGNIESZKA FREUS MANUELA GRETKOWSKA. WENECJA. MIASTO, KTÓREMU SIĘ POWODZI. Wydawnictw­o WIELKA LITERA, Warszawa 2020. Cena 44,90 zł.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland