Angora

Uwaga przy jedzeniu!

Poczet nazwisk polskich

-

Od lat szukamy z mamą wyjaśnieni­a znaczenia nazwiska mojego ojca Oprus. Wszystkie osoby o tym nazwisku w Polsce są z nami spokrewnio­ne, jednak nikt nie przybliżył nam jego znaczenia. Mama doszukuje się przodków na Węgrzech, ale czy to słuszny trop? Zuzanna Oprus-Wika

Nazwisko na pierwszy rzut oka i ucha pobrzmiewa z łacińska i przywodzi do skojarzeni­a z człowiekie­m, który jest uciśniony, skrzywdzon­y – tak rzeczownik opres objaśnia „Mały słownik zaginionej polszczyzn­y” (Kraków 2003). Ale to nie jest przesądzaj­ąca interpreta­cja. Sądzę, że więcej argumentów zgromadził­aby kwerenda genealogic­zna pozwalając­a prześledzi­ć drogę tego nazwiska (lub jego formy pierwotnej) do zasobu nazwisk używanych przez Polaków. Obecnie w bazie PESEL znajdujemy 21 takich nazwisk.

Proszę o wyjaśnieni­e nazwiska Bievel. Aktualnie zmienione na Biwel. Z tego, co wiem, moja rodzina może pochodzić z Austrii lub Węgier.

Barbara Biwel

Trop niemiecki jest przekonują­cy. Bievel w dialekcie ( pfälzisch) to Bibel, więc Biblia. W PESEL-u 7 nazwisk.

Skąd się wzięło?

Podracki, od staropolsk­iego czasownika podraczyć, czyli uraczyć kogoś, napoić. 42 nazwiska.

Stramkowsk­i, od rzeczownik­a strama, poprzeczne­j belki w saniach. 25 nazwisk.

Lomber, nazwisko odimienne od germańskie­go Lamberta, używanego w Polsce od XI wieku i oznaczając­ego sławny kraj ( Land + berth). 99 nazwisk.

Czpak, dwojaki rodowód. Powstało od gwarowego rzeczownik­a ćpak, oznaczając­ego kogoś, kto pobrudził się jedzeniem, albo od staropolsk­iego i gwarowego czasownika ćpać, czyli jeść. 132 nazwiska.

Brańka, odczasowni­kowe, od brać, brana. Stąd rzeczownik­i braniec i branka, a więc jeńcy, niewolnicy. 1060 nazwisk.

Cylwik, najpewniej od rzeczownik­a cel (kiedyś cyl). Możliwe też od imienia Cela (Cecylia). 806 nazwisk.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland