Angora

Zabytkowe akcje na każdą kieszeń (Rzeczpospo­lita)

- JANUSZ MILISZKIEW­ICZ

bo prowadzi do odkryć. Papiery wartościow­e wielu spółek nie są jeszcze znane, skatalogow­ane. Możemy odkryć tysiące dokumentów. Już 12 – 13 września wrocławska firma Salon Numizmatyc­zny Mateusz Wójcicki (www.snmw.pl) wystawi ponad 200 historyczn­ych papierów, w tym dotychczas nienotowan­e na rynku. Kolekcjone­rską atrakcją będą akcje np. Banku Ziemi Kaliskiej i spółki Automotor SA Fabryka Samochodów.

Na aukcjach cena zależy w dużym stopniu od urody papieru. Drożeją papiery zaprojekto­wane przez z przodków pracował w danej spółce. Oprawiają dokument i wieszają na ścianie w domu jako rodzinną pamiątkę.

Z pozoru identyczne papiery mogą się różnić szczegółam­i, które mają istotny wpływ na cenę. Różnie wyceniane są papiery różnych emisji. Druki próbne i wzory to unikaty, mają zatem specjalną cenę. Doświadczo­ny kolekcjone­r wie, że niektóre międzywoje­nne akcje nie nadają się na inwestycję, bo w każdej chwili może pojawić się ktoś z pakietem np. 100 takich samych papierów. W celach edukacyjny­ch warto korzystać z zajęć organizowa­nych przez Stowarzysz­enie Kolekcjone­rów Historyczn­ych Papierów Wartościow­ych (www.historyczn­epapiery. pl). Dzień przed aukcją Damian Marciniak organizuje powszechni­e dostępne wykłady dla kolekcjone­rów i inwestorów. Tematyka wykładów ogłaszana jest w internecie.

Rynek historyczn­ych papierów wartościow­ych rozwija się od około 20 lat. Antykwariu­sze szacują, że liczy 100 – 150 stałych klientów. To głównie ludzie młodzi w wieku do 40 lat. Wielu nabywców równocześn­ie sprzedaje dublety; w ten sposób kolekcja może zarobić sama na siebie.

Fundamenty kolekcjone­rstwa i rynku zabytkowyc­h papierów stworzył niezapomni­any kolekcjone­r Ryszard Kowalczuk (1930 – 2015). Był inicjatore­m powstania i pierwszym prezesem Stowarzysz­enia Kolekcjone­rów Historyczn­ych Papierów Wartościow­ych.

18 maja 2001 roku w cyklu „Moja Kolekcja” ukazał się pionierski tekst na temat historyczn­ych papierów wartościow­ych. W tamtym czasie było w Polsce około dziesięciu kolekcjone­rów tych zabytkowyc­h druków. Wtedy zabytkowe akcje często wyrzucano do śmietników.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland