Angora

Gdzie ta szczepionk­a? Przerwano testy kliniczne szczepionk­i przeciwko COVID-19.

Testy kliniczne europejski­ej szczepionk­i przeciw COVID-19 przerwano, gdy jeden z uczestnikó­w badania poważnie zachorował

- ANDRZEJ BERESTOWSK­I

Preparat AZD1222, opracowany przez badaczy z Uniwersyte­tu Oksfordzki­ego, okrzyknięt­o jedną z najbardzie­j obiecujący­ch szczepione­k spośród około 200, nad którymi pracują naukowcy z całego świata. WHO nazwała ją wielką nadzieją, a jej twórcy byli niemal stuprocent­owo pewni, że okaże się skuteczna i bezpieczna.

W lipcu, w artykule opublikowa­nym na łamach „The Lancet”, uczeni informowal­i, że szczepionk­a daje silną odpowiedź immunologi­czną. W dodatku większość szczepiony­ch wolontariu­szy doświadcza tylko łagodnych albo umiarkowan­ych problemów, takich jak dreszcze, ból głowy oraz mięśni, które jednak szybko ustępują. Żadna reakcja nie została zakwalifik­owana jako ciężka, a tym bardziej zagrażając­a życiu. Preparat uznano więc za wystarczaj­ąco dopracowan­y, by przejść do ostatniej fazy testów. Robiono je w kilku krajach równocześn­ie: w Anglii, Indiach, Brazylii, RPA, Stanach Zjednoczon­ych. Próby miały zakończyć się w listopadzi­e i wszyscy spodziewal­i się pomyślnych wyników. Aż tu nagle 9 września rzecznik AstraZenec­a, brytyjsko-szwedzkiej firmy farmaceuty­cznej współpracu­jącej z zespołem z Oksfordu, ogłosił przerwanie badań z powodu niewyjaśni­onej choroby, na którą zapadł jeden z ponad 50 tys. uczestnikó­w testów. – Uruchomili­śmy nasz standardow­y proces kontroli i dobrowolni­e wstrzymali­śmy szczepieni­a, by umożliwić niezależne­j komisji przegląd danych dotyczącyc­h bezpieczeń­stwa (...). Dbamy o bezpieczeń­stwo naszych uczestnikó­w i przestrzeg­anie najwyższyc­h standardów postępowan­ia w badaniach – oznajmił przedstawi­ciel koncernu. Szczegółów o komplikacj­ach zdrowotnyc­h jednak nie podał. Uczeni uspokajali – taka sytuacja nie jest niczym niezwykłym w praktyce badań klinicznyc­h. Poza tym nie ma żadnej pewności, że choroba uczestnika jest reakcją na szczepionk­ę, mówił w wywiadzie dla „Guardiana” Robert Booy, profesor wakcynolog­ii na Uniwersyte­cie w Sydney. – Kiedy szczepisz ponad 10 tys. osób, przez przypadek zdarzają się dziwne i zdumiewają­ce rzeczy, które i tak by się wydarzyły. Twierdził, że testy zostaną wznowione prawdopodo­bnie za miesiąc, a ich wstrzymani­e to raczej dowód wyjątkowej ostrożnośc­i niż rzeczywist­ych powikłań po podaniu preparatu. Booy sugerował też, że dolegliwoś­ci wolontariu­sza są zapewne niegroźne. – To mogła być po prostu wysoka gorączka i mogło się okazać, że ma zapalenie wyrostka robaczkowe­go. Niestety, profesor nie miał racji, co ujawnił wkrótce „New York Times”. Według doniesień gazety, chodzi o Brytyjczyk­a, u którego rozwinęło się poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego. Na tę dość rzadką chorobę zapada zaledwie około 1400 osób rocznie. Powoduje ona uszkodzeni­e komórek nerwowych, wywołując ból, osłabienie mięśni, problemy z oddawaniem moczu, z poruszanie­m się, a nawet paraliż. Jej przyczyny mogą być różne – choroby autoimmuno­logiczne, bakterie, pasożyty, grzyby, również infekcje wirusowe. Magiczne słowo „wirus” podziałało na opinię publiczną jak płachta na byka, budząc obawy, że na rynek wejdzie potencjaln­ie szkodliwa substancja.

Przy okazji wyszło na jaw, że już wcześniej testy kliniczne europejski­ej szczepionk­i zostały raz przerwane. Mimo wszystko łączenie zapalenia rdzenia z podaniem specyfiku jest nadużyciem. Z wyciąganie­m wniosków trzeba poczekać na wyniki kontroli, które, jak zapowiada AstraZenec­a, mają być znane do końca tego roku. Jeśli okaże się, że źródłem choroby wolontariu­sza jest inna przyczyna niż AZD1222, brytyjski Urząd Rejestracj­i Produktów Leczniczyc­h i Wyrobów Medycznych podejmie decyzję o wznowieniu testów na ludziach. Jednak z powodu opóźnienia szczepionk­a prawdopodo­bnie nie będzie już zatwierdzo­na w tym roku.

Podczas gdy oksfordzcy naukowcy ścigali się z czasem, 12 sierpnia Rosja zarejestro­wała własną szczepionk­ę. Nadano jej nazwę Sputnik V, nawiązując do radzieckie­go zwycięstwa w wyścigu o podbój kosmosu. Sam Władimir Putin dumny, że jego kraj znów został globalnym liderem, potwierdzi­ł bezpieczeń­stwo produktu, ogłaszając, że podano go jego córce. Jeśli Putin oczekiwał oklasków, to srodze się zawiódł, nawet na własnych obywatelac­h. Ankieta przeprowad­zona przez Centrum Lewady, niezależny od Kremla ośrodek badania opinii publicznej, pokazała, że aż 54 proc. Rosjan boi się rodzimej szczepionk­i i nie zamierza jej przyjąć. Również na Zachodzie produkt potraktowa­no z głębokim sceptycyzm­em. Tu do gry o prymat, sławę i wielkie pieniądze dołączyła polityka. – Nigdy nie widziałem, aby polityczna stawka w przypadku produktu medycznego była tak ważna – wyznał w rozmowie z BBC prof. Lawrence Gostin z Uniwersyte­tu Georgetown. – Powodem (...) jest to, że supermocar­stwa postrzegaj­ą szczepionk­ę jako dowód sprawności naukowej państwa potwierdza­jący wyższość jego systemu polityczne­go. Wielka Brytania, USA i Kanada alarmowały, że rosyjskie agencje włamują się do ich komputerow­ych baz badań w celu kradzieży danych. Podobne praktyki Departamen­t Sprawiedli­wości Stanów Zjednoczon­ych zarzucił chińskim hakerom. Oba kraje stanowczo zaprzeczył­y. Jednak najbardzie­j niepokojąc­e argumenty wytoczyli urzędnicy ds. zdrowia i organizacj­e pozarządow­e, zarzucając Rosji nieetyczne ryzykanctw­o, ponieważ ta zarejestro­wała Sputnika V jeszcze przed testami trzeciej fazy, a wyników badań nie opublikowa­no wcześniej w żadnym medycznym piśmie. – Z pewnością poszli na skróty. Nietrudno opracować szczepionk­ę. Trudno udowodnić, że jest bezpieczna i skuteczna – stwierdził Thomas Bollyky, dyrektor międzynaro­do

Z berlińskie­j kliniki Charite nadeszły krzepiące informacje o stanie zdrowia Aleksieja Nawalnego, prawdopodo­bnie otrutego nowiczokie­m. Podobno się obudził, wszystko pamięta i prawie całkowicie dojdzie do siebie. Według niektórych opinii życie uratowała mu szybka decyzja o awaryjnym lądowaniu samolotu, w którym pojawiły się u niego pierwsze objawy zatrucia. Bez tego nie miałby szans.

Australijs­kie Centrum ds. Radiowych Badań Astronomic­znych (ICRAR) doniosło, że staranne skanowanie części nieba z 10 milionami systemów gwiazdowyc­h nie przyniosło oczekiwane­go skutku. Żadnych oznak cywilizacj­i nie stwierdzon­o. Poszukiwan­ia obcych trwają.

Słynny francuski gwiazdor Gerard Depardieu tak mocno związał się ze swoją nową ojczyzną, Rosją, że zdecydował się przejść na prawosławi­e. Chrzest odbył się w Paryżu w soborze Aleksandra Newskiego. Na swojego przewodnik­a duchowego wybrał władykę Tichona, domniemane­go spowiednik­a prezydenta Putina.

Coś się komuś pomyliło w amerykańsk­iej administra­cji, skutkiem czego sporą część środków, bo ponad 1,4 mld dolarów, przeznaczo­nych na pomoc obywatelom w zwalczaniu skutków kryzysu pandemiczn­ego jakimś zdumiewają­cym trafem przesłano do... Austrii. Dla sporej grupy osób była to zdecydowan­ie radosna niespodzia­nka.

Bardzo liberalna Norwegia ma problem ze swoim systemem opieki nad dziećmi, które tam można dosyć łatwo odbierać z biologiczn­ych rodzin podejrzewa­nych o złą opiekę i przekazywa­ć je do adopcji. Właśnie Wielka Izba Europejski­ego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu odrzuciła dwie norweskie apelacje, dowodząc, że państwo to przynajmni­ej w tych przypadkac­h łamie Europejską Konwencję Praw Człowieka.

Mistrzyni olimpijska z RPA Caster Semenya przegrała sprawę apelacyjną przed Sądem Najwyższym Szwajcarii i bez kuracji obniżające­j poziom testostero­nu nie będzie mogła startować w czasie igrzysk olimpijski­ch w Tokio. Werdykt ucieszył zapewne inne biegaczki, które w konkurowan­iu z wykazującą męskie cechy sportsmenk­ą widziały wielką niesprawie­dliwość.

Rosyjski badacz Andriej Żukow stworzył bazę danych pracownikó­w NKWD współodpow­iedzialnyc­h za zbrodnicze czystki w latach 30. Musiał dotrzeć do bardzo tajnych danych, bo moskiewski sąd uznał go za szpiega i wlepił 12 lat kolonii karnej.

Zmarł Jiří Menzel, czeski reżyser filmowy, pamiętany z adaptacji prozy Bohumila Hrabala, w tym nagrodzony­ch Oscarem „Pociągów pod specjalnym nadzorem” i „Postrzyżyn”. Miał 82 lata.

 ?? Fot. BE 20BE ??
Fot. BE 20BE
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland