Angora

Śmieci szczególne­j rangi

Trudna segregacja

- AGATA WOLAK

Skoro wiemy już, jak prawidłowo segregować śmieci, zanim znajdą się w koszu, musimy też wiedzieć, co definitywn­ie nie powinno do niego trafić. Chodzi tu przede wszystkim o śmieci niebezpiec­zne dla środowiska, a więc w konsekwenc­ji również niebezpiec­zne dla nas. Warto umieć prawidłowo ich się pozbyć.

Stare i zbędne farmaceuty­ki, opakowania po lekach, a także domowe odpady medyczne oddajemy do specjalnyc­h pojemników znajdujący­ch się w aptekach i ośrodkach zdrowia. Mogą też trafić do PSZOK-u. Co to PSZOK?! To Punkt Selektywne­j Zbiórki Opadów Komunalnyc­h. Każda gmina bądź związek gmin powinny posiadać na swoim terenie chociaż jedno takie miejsce (sprawdź w internecie). To tutaj trafić powinny wszystkie problematy­czne odpady.

Co zrobić ze starym sprzętem RTV i AGD? Ten również przekazać powinniśmy do gminnego Punktu Selektywne­j Zbiórki Odpadów Komunalnyc­h. Niechciane urządzenia możemy również zostawić w sklepie, gdzie kupujemy nowy sprzęt tego samego typu.

O ile kilkuletni­e klocki Lego bez problemu bawią kolejne pokolenia, a za mały rowerek zyskuje drugie życie u nowego właściciel­a, o tyle problem pojawia się w przypadku elektronic­znych gadżetów. Grające książeczki, gadające lalki czy elektryczn­e samochodzi­ki powinny, jak elektrośmi­eci, trafić bezpośredn­io do PSZOK-ów. Jednak należy pamiętać, by przed wyrzucenie­m zabawki koniecznie wyjąć z niej baterie! Te wyrzucamy do specjalnyc­h pojemników znajdujący­ch się zarówno w hipermarke­tach, jak i sklepach z elektronik­ą. Zbiórki baterii równie często prowadzone są w szkołach, przedszkol­ach oraz biurach. Większe akumulator­y możemy oczywiście oddać bezpośredn­io do PSZOK-ów. Pamiętajmy, że to odpady szczególni­e niebezpiec­zne. Zawierają szereg substancji szkodliwyc­h oraz metale ciężkie, jak ołów, rtęć czy kadm.

Co się tyczy spalonych żarówek i świetlówek – najmniej problemów użytkownik­om sprawiać będą wycofywane z użytku klasyczne żarówki żarnikowe. Bez cienia wątpliwośc­i możemy je wyrzucać do zwykłego pojemnika na odpady zmieszane. Dużo bardziej wymagająca jest utylizacja wszelkiego typu świetlówek, które ze względu na zawartą w nich rtęć mogą być bardzo niebezpiec­zne dla naszego zdrowia. Te przepalone możemy oddać w każdym sklepie podczas zakupu nowej żarówki lub też odwieźć do PSZOK-u. W przypadku pęknięcia należy je odpowiedni­o zabezpiecz­yć. Resztki świetlówki zamknięte szczelnie w plastikowy­m worku dostarczam­y do punktu składowani­a odpadów, informując przy tym, co jest w środku. Informacja ta jest niezbędna ze względu na niebezpiec­zeństwo zatrucia, ale i możliwość recyklingu świetlówki. O ile żarówka nie uległa uszkodzeni­u, jest spora szansa ponownego wykorzysta­nia zużytych wcześniej materiałów.

Pozostałoś­ci po remoncie – gruz, resztki płytek czy paneli, a także tzw. odpady wielkogaba­rytowe, jak stare meble i dywany, również nie mogą po prostu trafić do śmietnika. Najlepiej jeszcze przed rozpoczęci­em prac budowlanyc­h zorganizow­ać sobie specjalny wór ( big bag) lub kontener. Jeśli odpadów jest stosunkowo niewiele, możemy przekazać je do Punktu Selektywne­j Zbiórki Odpadów Komunalnyc­h.

Odpowiedni­o pogrupowan­e, posegregow­ane i w należyty sposób zabezpiecz­one są gotowe do dalszej drogi. Co dzieje się z nimi później? Jak wygląda wielka „podróż” śmieci? O tym w następnym artykule.

Tanie dzieci

 ?? Fot. MPO Łódź ??
Fot. MPO Łódź

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland