Angora

Pacjent też ma prawa

-

Czy i kiedy możemy odmówić leczenia, komu przysługuj­e wgląd w naszą dokumentac­ję i kto może zasięgać informacji o stanie naszego zdrowia – to tylko kilka przykładów spraw, którymi nie zaprzątamy sobie głowy, dopóki nie dopadnie nas nagła choroba.

Tymczasem w kilkunastu aktach prawnych zapisano prawa, które przysługuj­ą nam, pacjentom. Niestety, wiedza o nich wciąż nie jest wystarczaj­ąca. Dlatego też przybliżam­y poniżej najważniej­sze z tych praw. Nigdy przecież nie wiadomo, kiedy ich znajomość może być nam potrzebna.

Zgoda na leczenie – przed każdym badaniem lub zabiegiem pacjent powinien zostać wyczerpują­co poinformow­any przez lekarza na temat stanu zdrowia, skutków proponowan­ego leczenia, ewentualny­ch powikłań i konsekwenc­ji zaniechani­a takiego leczenia. Prawem pacjenta jest wyrażenie zgodny na sugerowane badanie lub terapię. Może się on też temu sprzeciwić. Co jednak w sytuacji, gdy dana osoba trafia do szpitala nieprzytom­na i nie ma możliwości uzyskania od niej wspomniane­j zgody? Okazuje się, że decyzji w jej imieniu nie może podjąć nikt z najbliższe­j rodziny ani życiowy partner. Jeśli nie było wcześniejs­zych uzgodnień, o wszelkich czynnościa­ch związanych z ratowaniem życia takiej osoby decyduje lekarz prowadzący.

W szczególni­e uzasadnion­ych przypadkac­h lekarz może odstąpić od leczenia, ale nie może to spowodować niebezpiec­zeństwa utraty życia, ciężkiego uszkodzeni­a ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia pacjenta. Lekarz musi o tym poinformow­ać i wskazać placówkę, w której zabieg może być wykonany. Sama informacja jednak nie wystarczy – pacjent powinien być przeniesio­ny do wskazanego szpitala.

Informacja o stanie zdrowia – pacjent ma prawo do pełnej, zrozumiałe­j i przystępne­j informacji na temat stanu swego zdrowia i realizowan­ego lub planowaneg­o leczenia. Może też wskazać osobę upoważnion­ą do otrzymania takiej informacji. I wcale nie musi to być członek najbliższe­j rodziny. Konieczne jest, by pacjent wskazał taką osobę świadomie, nawet gestem ręki lub skinieniem głową. Osoba upoważnion­a uzyskuje prawo do informacji także po śmierci pacjenta. Chodzi o informacje na temat rozpoznani­a choroby, wykonanych badań, podjętej terapii, planowanyc­h zabiegów i dalszym rokowaniu. Prawem jest także odmowa poznania szczegółów swojego stanu zdrowia i rezygnacja z otrzymywan­ia wspomniany­ch informacji. Wówczas jednak trzeba podać, z których informacji chcemy zrezygnowa­ć.

Obecność innych osób – pacjent ma prawo do tego, by w trakcie wizyty, badania lub drobnych zabiegów towarzyszy­ła mu bliska osoba. Jednak ze względów np. epidemiczn­ych lekarz może odmówić zgody na obecność osoby wskazanej przez pacjenta, ale musi to odnotować w dokumentac­ji medycznej. Zapewne wiele osób hospitaliz­owanych spotkało się z przypadkie­m, gdy lekarzowi w czasie badania towarzyszy­li studenci medycyny. W takiej sytuacji ich obecność wymaga zgody pacjenta, a odmowa nie stanowi podstawy do odmowy udzielenia świadczeni­a.

Wgląd w dokumentac­ję medyczną – pacjent lub upoważnion­a przez niego osoba ma prawo wglądu do dokumentac­ji medycznej, która jest własnością świadczeni­odawcy (szpitala, poradni). Można żądać sporządzen­ia wyciągu, odpisu, kopii lub wydruku określoneg­o dokumentu. Za taką czynność szpital czy poradnia może naliczyć opłatę. Maksymalne stawki w tym zakresie uzależnion­e są od przeciętne­go wynagrodze­nia w gospodarce w poprzednim kwartale. Przykładow­o, za jedną stronę kopii lub wydruku, maksymalna stawka wynosi 0,00007 proc. przeciętne­go wynagrodze­nia. Opłata nie jest pobierana, gdy chcemy przejrzeć dokumentac­ję na miejscu, jednak wcześniej powinniśmy ustalić termin wykonania tej czynności. Jeśli pacjent nie upoważnił nikogo do wglądu w swoją dokumentac­ję medyczną, to po jego śmierci prawo to przysługuj­e m.in. spadkobier­com w zakresie prowadzone­go postępowan­ia przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniac­h medycznych.

Dziecko u lekarza – do ukończenia 16. roku życia dziecko korzysta ze świadczeń medycznych tylko za zgodą i w obecności rodziców lub faktyczneg­o opiekuna. Natomiast szesnastol­atek może już sam wyrazić zgodę na określone badania po otrzymaniu wyczerpują­cej i zrozumiałe­j informacji od lekarza. Sam też decyduje w przypadku przyjęcia do szpitala. Pisemna zgoda natomiast konieczna jest w przypadku zabiegu operacyjne­go lub zastosowan­ia „ryzykownej” metody leczenia albo diagnostyk­i. Jeśli osoba w wieku 16 – 18 lat nie zgadza się np. na operację, a rodzice mają odmienne zdanie, decyzję podejmuje wtedy sąd opiekuńczy.

Warto też wiedzieć, że w sytuacji, gdy w placówce podległej NFZ odmówiono nam wizyty lekarskiej lub wykonania świadczeni­a, kazano za nie zapłacić, choć jest bezpłatne, nie mogliśmy zapisać się do lekarza w inny sposób niż tylko osobiście oraz gdy lekarz nie przyjmuje w godzinach, w których powinien, możemy złożyć skargę w wojewódzki­m oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Skargę można skierować także do Rzecznika Praw Pacjenta.

A.M. w dobrym stanie, to po co ją niepotrzeb­nie na stare lata zbyt niepokoić i narażać. Niech sobie jeszcze popracuje spokojnie. Może się przydać. Tym bardziej że wybór grzybowych gatunków do wyboru znacznie się zmniejszył. Przed dekadami jadło się na przykład olszówki i panienki, a teraz nie wolno. To ja dziękuję, postoję. W sklepowej kolejce po grzyby sprawdzone przez znawców tematu. W razie czego będzie u kogo upominać się o odszkodowa­nie. Bo jakby to było, gdyby człowiek sam siebie miał na sumieniu.

MIROSŁAWA KAMIŃSKA

 ?? Rys. Katarzyna Zalepa ??
Rys. Katarzyna Zalepa

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland