Angora

Prawda mało romantyczn­a

Poczet nazwisk polskich

-

Od lat czytam z upodobanie­m „Poczet nazwisk polskich” i zbieram się (od lat), do napisania z prośbą o wyjaśnieni­e pochodzeni­a nazwiska Pendiur. Pojawia się ono w okolicy Stanisławo­wa w połowie XIX wieku. Na własny użytek wymyśliłam historyjkę o żołnierzu napoleońsk­im, który się tam zabłąkał i powiadał o sobie: „Je fais peinture”. Wiem, że, niestety, prawda jest zawsze mało romantyczn­a, niemniej z ciekawości­ą oczekuję werdyktu. I jeszcze moje panieńskie nazwisko – Panawo – to z okolic Wileńszczy­zny. Mój ojciec trafił w czasie wojny do niewoli rosyjskiej. I kiedy przedstawi­ł się „Panawo”, usłyszał: „U nas panow niet. Piszi Awo”. I tak ojciec otrzymał nazwisko Awo, którym podpisywał listy do rodziny. Nie sądzę, żeby nazwisko Panawo pochodziło od panów. Ciekawe, jaka jest prawda?

Danuta Arasimowic­z Pani Danuto, nasze nazwiska często dają nam pretekst do tak zwanych ludowych etymologii, co ma swój niewątpliw­y urok, ale nijak się ma do faktów. Romantyczn­ie zatem nie będzie.

Nazwisko Pendiur, dziś już nieobecne w zasobie nazwisk używanych przez Polaków, ma rodzimy rodowód i pochodzi najpewniej od czasownika pędzić, który zaowocował takimi nazwiskami jak Pendur, Pendiuk czy Pendziur. Być może jakaś modyfikacj­a, której powodu nie znamy, dała taką, a nie inną formę nazwiskową. Natomiast nazwisko Panawo, którego nadal używa 22 rodaków, ma udokumento­wane pochodzeni­e litewskie (ale najpierw białoruski­e) i wzięło się od nazwy osobowej Panava, Panavas, co przedstawi­a K. Rymut w „Słowniku historyczn­o-etymologic­znym. Nazwiska Polaków”. Anegdota z Rosjanami pyszna, ale ci słusznie czuli nieufność, bo w języku rosyjskim istniejące nazwisko Panow rzeczywiśc­ie powstało od pana. A skoro do litewskieg­o przeszło z białoruski­ego, może nieść ten sam rdzeń.

Skąd się wzięło?

Kanach, pochodzi od gwarowego czasownika kanąć, czyli kapnąć. 58 nazwisk.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland