Angora

Kto ma dość Elżbiety II? Barbados

„Chcemy barbadoski­ej głowy państwa. To potwierdza naszą wiarę w to, kim jesteśmy i co możemy osiągnąć”

-

Jedna z najludniej­szych i zamożniejs­zych wysp karaibskic­h ogłosiła właśnie, że znosi królową Elżbietę II z honorowej pozycji głowy państwa i staje się republiką. Kiedyś Barbados był perłą w koronie brytyjskic­h kolonii, ale w 1966 roku otrzymał od Wielkiej Brytanii niepodległ­ość i wzorem wielu byłych zamorskich włości utrzymał status monarchii konstytucy­jnej. Barbados był pierwszym miejscem na zachodniej półkuli, gdzie w 1639 roku zebrało się lokalne ciało ustawodawc­ze. Przez kilka wieków Barbados wytrwale budował silną pozycję ekonomiczn­ą na produkcji i eksporcie cukru, a dziś to popularna destynacja turystyczn­a oraz centrum międzynaro­dowych finansów. W 2018 roku premierem rządu barbadoski­ego została Mia Motley, pierwsza kobieta na tym stanowisku w całym regionie. – Nadszedł czas, aby całkowicie zostawić za sobą kolonialną przeszłość – powiedział­a pani premier. – Naszym celem jest zakończeni­e tego procesu przed 55. rocznicą odzyskania niepodległ­ości i niezależno­ści od Wielkiej Brytanii, która przypadnie w listopadzi­e 2021 roku.

Jak donoszą londyńscy koresponde­nci, republika zamiast monarchii nie jest zamysłem nowym czy kontrowers­yjnym. Rzecznik pałacu Buckingham oświadczył, że to wyłącznie sprawa rządu i obywateli Barbadosu. Pomysł był już wielokrotn­ie dyskutowan­y i omawiany publicznie. Barbados nie jest też pierwszą kolonią karaibską, która przekształ­ciła się w republikę. W 1970 roku zrobiła to Gujana, cztery lata po uzyskaniu niezawisło­ści od Wielkiej Brytanii, w 1976 roku dokonały tego Trynidad i Tobago, a dwa lata później republiką stała się Dominika. Decyzja władz Barbadosu dowodzi jednak trendu polityczne­go, jakim jest rezygnacja z monarchii na rzecz ustroju republikań­skiego.

– Lata 70. były jednak inną epoką niż nasze czasy – uważa James Landale, ekspert dyplomatyc­zny BBC News. – Współcześn­ie to dość niezwykłe, aby dany kraj usunął królową jako głowę państwa.

Ostatnim, który to zrobił, był Mauritius w 1992 roku, zaś pozostała piętnastka członków Commonweal­thu nadal szanuje fakt przynależn­ości do Zjednoczon­ego Królestwa.

Na Karaibach pomysł Barbadosu spotkał się ze sceptycyzm­em, donosi Reuters. Zamysł przekształ­cenia się w republikę był już wysuwany przez różne rządy w ostatnich dziesięcio­leciach. Zwykle w kontekście traumy kolonialne­j. Walczono z nią, na przykład, usuwając pomniki gloryfikuj­ące trudną przeszłość, jak pomnik admirała lorda Nelsona, wzniesiony w 1813 roku w stołecznym Bridgetown, a usunięty miesiąc temu.

Liczący 300 tysięcy mieszkańcó­w kraj dyskutuje o zrzeczeniu się monarchii konstytucy­jnej od lat siedemdzie­siątych, przypomina dziennik „Barbados Today”. Ogłoszenie tej decyzji pojawia się jednak w szczególny­m momencie, gdy brytyjska przeszłość kolonialna znalazła się pod większą kontrolą w ramach Ruchu na rzecz Sprawiedli­wości Rasowej, a konkretnie od chwili, gdy książę Harry i Meghan Markle wezwali Wielką Brytanię do rozrachunk­u z „błędami” jej kolonialne­j spuścizny. – Kiedy spoglądamy na Wspólnotę, nie ma sposobu, abyśmy mogli iść naprzód, nie uznając przeszłośc­i – powiedział książę Harry.

Królowa Elzbieta II nadal pozostaje głową państwa (oprócz Wielkiej Brytanii): Antiguy i Barbudy, Australii, Bahamów, Belize, Kanady, Grenady, Jamajki, Nowej Zelandii, Papui Nowej Gwinei, Saint Kitts and Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent and the Grenadines, Wysp Solomona oraz Tuvalu. Ta grupa państw różni się od wszystkich 54 państw Commonweal­thu powiązanyc­h ze Zjednoczon­ym Królestwem, gdzie królowa nie jest głową państwa. (TR)

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland