Angora

Wielka podróż śmieci

Trudna segregacja

- AGATA WOLAK

Kiedy nasze piękne, kolorowe kosze, pełne prawidłowo posegregow­anych śmieci są już pełne, muszą zostać opróżnione przez pracownikó­w firmy zajmującej się – na polecenie gminy – odbiorem śmieci. I tu pojawia się pytanie dręczące wielu z nas: Po co segregować, skoro wszystko trafia do jednej śmieciarki?! Wyjaśniamy.

Firmy, które zajmują się odbiorem śmieci, dysponują różnymi rodzajami pojazdów. – Mamy pojazdy jednokomor­owe, pojazdy skrzyniowe – jeśli odpady odbieramy w workach, a także pojazdy dwukomorow­e, które przy obowiązku segregowan­ia na 5 frakcji są jednym z najbardzie­j ekonomiczn­ych rozwiązań – wyjaśnia Aleksandra Stasiak, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębi­orstwa Oczyszczan­ia w Łodzi. – Pojazdy te zewnętrzni­e nie wyróżniają się niczym szczególny­m. Wnętrze kryje jednak specjalist­yczną funkcjonal­ność, która pozwala na jednoczesn­y odbiór różnych frakcji odpadów. Komora tego typu śmieciarki jest podzielona na niezależne części, z których każda posiada własny uchwyt do podnoszeni­a pojemników, zasyp oraz osobne urządzenia prasujące. Co najistotni­ejsze, każda komora opróżniana jest osobno. Frakcje odpadów nie mieszają się zatem na żadnym z etapów odbioru i transportu – dodaje. Tak więc sytuacja, w której śmieciarka, która przyjechał­a po posegregow­ane odpady, opróżnia również pojemnik ze śmieciami zmieszanym­i, nie może mieć w praktyce miejsca.

Co dzieje się dalej ze śmieciami, które ruszyły już w drogę? W przypadku tych segregowan­ych każda frakcja jest odpowiedni­o zagospodar­owywana. Szkło trafia bezpośredn­io do huty, gdzie zostaje przetopion­e. Inne odpady poddawane są dalszej segregacji na linii sortownicz­ej (m.in. ze względu na kolor czy wykorzysta­ny materiał).

Plastikowa butelka PET „daje życie” wielu zupełnie nowym przedmioto­m. Może z niej powstać namiot, plecak czy ubranie narciarski­e, ale również inna, zupełnie nowa butelka. Z 35 sztuk tego produktu tworzy się np.... bluzę polarową! Jedna tona papieru z makulatury ochroni przed wycinką 17 drzew, służąc do produkcji tektury, artykułów biurowych, izolacji budowlanej czy mebli.

Bioodpady doskonale przysłużą się naszemu przydomowe­mu ogródkowi. Jeśli jednak takiego nie mamy, zbieramy je do brązowego pojemnika. W ten sposób odpady przewożone są do kompostown­i, gdzie trafiają do specjalnyc­h reaktorów, w których dochodzi do rozkładu biologiczn­ego. Produktem ubocznym tego procesu jest metan wykorzysty­wany do produkcji energii elektryczn­ej.

Jeśli śmieci nie nadają się do recyklingu, można je już tylko przekazać do spalarni lub na składowisk­o, gdzie będą zalegać przez wiele lat, a chyba nie o to w tym wszystkim chodzi...

Już za tydzień kilka zdań o śmieciach „trudnych”, czyli lista top odpadów, z których sortowanie­m mamy największe kłopoty.

 ?? Fot. MPO Łódź ??
Fot. MPO Łódź

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland