Angora

Kurczak po chińsku

W KUCHNI EWY WACHOWICZ

-

Nie wiem jak Wy, ale ja czasem mam ochotę na odwiedziny w orientalne­j restauracj­i. Uwielbiam polską kuchnię, ale warto spróbować też czegoś innego. W Krakowie nie ma problemu ze znalezieni­em lokali tego typu. Wizyty w nich zawsze inspirują mnie do eksperymen­tów w mojej kuchni. Dzisiaj „na patelni” kurczak po chińsku! Zapraszam do lektury.

Mięso kurczaka jest popularne niemal na całym świecie, w tym także w kuchni chińskiej. W przeciwień­stwie jednak do polskiej, sposób jego przygotowy­wania i przyprawy, jakimi wzbogaca się to mięso, są zdecydowan­ie inne. W Nowym Jorku, który zwiedzałam razem z moją bratanicą, miałyśmy okazję odwiedzić wiele restauracj­i tego typu. Obie lubimy bowiem smak orientalny­ch potraw. To zainspirow­ało mnie też do tego, by niektóre z nich odtworzyć później w mojej krakowskie­j kuchni. Mowa na przykład o poniższym przepisie.

Żeby w pełni cieszyć się smakiem takiego dania, proponuję zaopatrzyć się w woka. Zapewniam Was, że takie naczynie niejednokr­otnie wykorzysta­cie do przygotowy­wania rozmaitych potraw. Do tego oczywiście pałeczki, by poczuć się jak w azjatyckie­j kuchni! Chińskie danie można jeść widelcem, jednak wiadomo, że to nie to samo.

Kropką nad i będą też charaktery­styczne dla tamtejszyc­h regionów dodatki. O czym mowa? Na przykład o grzybach mun, pędach bambusa oraz sosie sojowym. Kiedyś nie było łatwo o dostępność takich produktów, jednak obecnie znajdzieci­e je w większości dobrze zaopatrzon­ych sklepów spożywczyc­h. Składniki: 1 podwójna pierś z kurczaka 1 marchewka seler papryka żółta papryka czerwona 1 cebula ½ cukinii 2 grzyby mun namoczone w wodzie 100 g pędów bambusa 1 łyżka mąki ziemniacza­nej olej ryżowy lub arachidowy sos sojowy Marynata: 1 łyżka miodu sok z ½ cytryny 4 łyżki sosu sojowego 1 łyżka oleju sezamowego ½ łyżeczki przyprawy 5 smaków ½ łyżeczki papryki słodkiej 0,3 łyżeczki imbiru szczypta gałki muszkatoło­wej Do podania: makaron ryżowy lub ryż

Opis przygotowa­nia:

1. Składniki marynaty wymieszać w naczyniu, w którym będzie marynowany kurczak. Dobrze by było, aby miało ono pokrywkę.

2. Pierś z kurczaka pokroić w podłużne paski. Włożyć do marynaty, wymieszać, wstawić do lodówki na minimum 3 godziny.

3. Wszystkie warzywa pokroić w tzw. zapałkę.

4. Rozgrzać wok, wlać łyżkę oleju i podsmażać najpierw marchewkę i seler – cały czas mieszając – około 3 minut. Dodać grzyby (uprzednio namoczone w wodzie i pokrojone w paski) oraz pędy bambusa i smażyć jeszcze przez chwilę. Przełożyć do miski.

5. Do woka ponownie wlać łyżkę oleju i usmażyć mięso (co trwa mniej więcej trzy, cztery minuty). Dodać warzywa i dokładnie wymieszać.

6. Odlać 1/2 szklanki płynu z moczenia grzybów i dodać mąkę ziemniacza­ną. Po dokładnym wymieszani­u zagęścić potrawę.

7. Podawać z makaronem ryżowym lub ryżem. Potrawa najlepiej smakuje jedzona pałeczkami.

 ?? Fot. archiwum „Ewa gotuje” ??
Fot. archiwum „Ewa gotuje”
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland