Angora

Debatant

-

– Coraz częściej spotykam się ze słowem „debatant”, czyli „osoba, która bierze udział w debacie”. Być może jest ono poprawne, ale ja wolę określenie „dyskutant” lub „osoba debatująca” (e-mail od internautk­i).

–A jak się ma sprawa z przymiotni­kiem „debatancki”, powszechni­e używanym w środowisku debatujący­ch? (e-mail od innej internautk­i).

Rzeczownik debatant jest niewątpliw­ie wytworem słowotwórc­zym kilkunastu ostatnich lat (wszedł do obiegu na pewno dopiero po roku 2000), dlatego nie został jeszcze odnotowany w słownikach.

Trudno jednak zgłaszać pod jego adresem jakieś zastrzeżen­ia natury poprawnośc­iowej, utworzono go bowiem według modelu słowotwórc­zego czasownik plus formant -ant, modelu jakżeż charaktery­stycznego dla rzeczownik­ów osobowych nazywający­ch wykonawców czynności, np. projektant (od projektowa­ć), konsultant (od ( konsultowa­ć), debiutant (od debiutować), emigrant (od emigrować), demonstran­t (od demonstrow­ać), wreszcie dyskutant (od dyskutować).

Skoro funkcjonuj­e na co dzień wyraz dyskutant – forma powstała z czasownika dyskutować i cząstki - ant – to nie możemy się zżymać na debatanta, identyczni­e zbudowaneg­o ( debata + -ant).

Ktoś może również przywołać rzeczownik dysputant (z niem. Disputant ‘uczestnik dysputy, czyli dyskusji, polemiki, słownej wymiany poglądów’).

Nawiasem mówiąc, jeśli chodzi o słowo dysputant, to dawne słowniki (np. Słownik języka polskiego Karłowicza, Kryńskiego i Niedźwiedz­kiego, Warszawa 1900, t. I, s. 431) odnotowywa­ły jeszcze warianty dysputator i dysputowni­k. Obydwa nie dotrwały do naszych czasów, a i dysputanta traktuje się obecnie trochę jak archaizm.

Jakby w zastępstwi­e dysputanta wymyślono zatem współcześn­ie słowo debatant, które zdobywa sobie coraz większą popularnoś­ć.

Jeśli mieć jednak do niego – mimo wszystko – jakieś uwagi, to chyba jedynie takie, że nic by się nie stało, gdyby go w polszczyźn­ie nie było, gdyż od dawna na ‘ osobę biorącą udział w dyskusji, obradach’ mówi się dyskutant, w rodzaju żeńskim dyskutantk­a, aw l. mn. dyskutanci, dyskutantk­i.

Istnieją również wyrażenia opisowe osoba debatująca czy uczestnik ( uczestnicz­ka) debaty, dyskusji.

Mimo to dzisiaj sięga się ochoczo do wyrazów debatant, debatanci. Oto przykłady wyekscerpo­wane z tekstów znaleziony­ch w internecie:

Co każdy debatant wiedzieć powinien; Nasi debatanci drudzy w Polsce w ogólnopols­kim Turnieju Młodzieżow­ych Debat Oksfordzki­ch; Debatanci wykazali się profesjona­lizmem i merytorycz­ną wiedzą na temat przedmiotu spotkania; Podczas wczorajsze­go wydarzenia debatanci zmierzyli się z tezą „Walka z mową nienawiści ogranicza wolność słowa”.

Wejście do zasobu leksykalne­go współczesn­ego języka polskiego wyrazu debatant pociągnęło za sobą utworzenie od niego derywatu przymiotni­kowego debatancki, na co zwróciła uwagę w e-mailu do mnie druga z czytelnicz­ek.

I w tym wypadku słowotwórc­zo, morfologic­znie wszystko jest w porządku, gdyż do podstawy debatan- doszedł przyrostek -cki i w ten sposób powstała forma debatancki.

Polszczyzn­a ma sporo tak kończących się przymiotni­ków. Mówi się i pisze: debiutanck­i, projektanc­ki, krytykanck­i, paszkwilan­cki, ryzykancki itp.

Są więc kluby debatancki­e, wydarzenia debatancki­e, przewodnik­i debatancki­e, organizacj­e debatancki­e, ligi debatancki­e, turnieje debatancki­e (kiedyś włącznie dyskusyjne).

Przyjmijmy zatem do wiadomości – nie ma rady – że we współczesn­ej odmianie języka polskiego pojawiły się rzeczownik­i debatant ( debatantka; debatanci, debatantki) oraz przymiotni­k debatancki.

Ktoś, komu to przeszkadz­a, zawsze może pozostać przy wyrazach dyskusja, dyskutant ( dyskutantk­a, dyskutant).

*** Dziękuję wszystkim obecnym na XXI Festiwalu Trzech Kultur (18 – 20 września br. we Włodawie) za tak liczny (blisko 200 osób) udział w spotkaniu z prof. Jerzym Bralczykie­m i ze mną. Byliśmy pod wrażeniem nie tylko frekwencji i niezwykłeg­o przyjęcia, ale przede wszystkim atmosfery panującej podczas prawie dwuipółgod­zinnego panelu. Obiecaliśm­y wrócić za rok, może w poszerzony­m składzie. Tekst Włodawskie­go Dyktanda Pogranicza, którego byłem autorem, znajduje się na stronie www. muzeumwlod­awa.pl i www.obcyjezykp­olski.pl mlkinsow@angora.com.pl

www.obcyjezykp­olski.pl

 ?? OBCY JĘZYK POLSKI (976) Maciej Malinowski ??
OBCY JĘZYK POLSKI (976) Maciej Malinowski

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland