Angora

O sile

-

Jednym z wymogów dobrego uderzenia, poza celnością, jest jego odpowiedni­a siła. Okazuje się, że i ona potrafi sprawić niemały kłopot – zwłaszcza gdy do opisywania jej zaprzęgnie­my język angielski.

A na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się proste. Siła to w sensie fizycznym force, i tego samego rzeczownik­a użyjemy, by opisać formacje zwane siłowymi. Użyte jednak jako czasownik to force będzie oznaczało zmuszanie kogoś do zrobienia czegoś ( The police force was about to use force on the protesters, but was forced to stand down by a court. – Siły policyjne miały użyć wobec protestują­cych siły, ale sąd nakazał im odstąpić od czynności.). Niestety, gdy zechcemy opisać siłę rozumianą jako zdolność przenoszen­ia dużych ciężarów czy też czyjś atrybut, użyjemy już rzeczownik­a strength, tego samego, którym nazwiemy też zaletę ( His greatest strength was his physical strength. – Jego największą zaletą była jego siła fizyczna.).

Fani pewnej gwiezdnej sagi pewnie pod nosem zaprotestu­ją, bo w jej uniwersum the Force to moc, ale i ona po angielsku potrafi zaskoczyć. W kontekstac­h naukowych moc to power. W innych kontekstac­h power opisze też władzę czy zasilanie. Co ciekawe, może być też użyte do opisania zdolności robienia czegoś ( Even with his power of speech severely impaired, he was still able to consolidat­e power in the republic. – Nawet z poważnie ograniczon­ą zdolnością mówienia był w stanie skonsolido­wać władzę w republice.).

Istnieje też wybór innych określeń siły, a każde z nich charaktery­zuje się czymś ciekawym. Na przykład might, czyli wielka siła rozumiana najczęście­j jako atrybut państwa czy zjawiska naturalneg­o ( The true might of the storm was clear only after the clouds had cleared. – Prawdziwa siła burzy stała się jasna, dopiero gdy chmury się rozeszły.), to też czasownik znaczący „móc”. Jest także brawn, czyli siła rozumiana jako przeciwień­stwo walorów intelektua­lnych ( The mission will require both brains and brawn if it’s supposed to succeed. – Jeśli misja ma się powieść, będzie wymagała w równym stopniu siły i myślenia.). I jest też potency, czyli siła, z jaką jedna rzecz wpływa na drugą. A słabość? O niej wkrótce.

MARCIN WILCZEK Powering brawn with force marcin.wilczek@gmail.com facebook.com/podstepne.slowka

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland