Angora

Nie każdy park to Parczyk

Poczet nazwisk polskich

- JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Ciekawi mnie etymologia nazwisk moich przodków: Wrzyszcz, Grzegorzyc­a i Parczyk. Ustaliłem, że wszyscy co najmniej od połowy XVIII w. mieszkali na Śląsku (Górnym i Opolskim). Dotyczy to także Wrzyszczów, choć wiem, że to nazwisko jest obecnie częściej spotykane na Lubelszczy­źnie. W metrykach i innych dokumentac­h bywało rozmaicie zniekształ­cane (Wrzyscz, Wrzyszc, a nawet Wrzyscez!). Z kolei nazwisko Parczyk przeważnie zapisywano w dokumentac­h niemieckic­h jako Partzek. Przy okazji dziękuję za liczne interesują­ce informacje i tropy, o jakich dowiedział­em się z prowadzone­j przez Pana rubryki. Artur Kowalczyk, Wrocław

Panie Arturze, etymologia nazwiska Wrzyszcz (547 nazwisk w bazie PESEL) jest prosta i wywodzi się, rzecz oczywista, od czasownika wrzeszczeć. Wrzeszczem (wrzyszczem) nazywano także krzykacza albo awanturnik­a. Pochodzi z tego źródła spora grupa nazwisk odmiennych, używanych współcześn­ie. Grzegorzyc­a (366 nazwisk) jest nazwiskiem odimiennym od Grzegorza, używanego na ziemiach polskich od XII wieku. Tu w formie augmentaty­wnej, czyli zgrubiałej. Parczyk (189 nazwisk) jest natomiast nazwiskiem pośród nich najstarszy­m, notowanym już w 1398 roku. Pochodzi od zapomniane­go już staropolsk­iego czasownika zwrotnego parkać się, oznaczając­ego seksualne zachowanie zwierząt. W formie rzeczownik­owej park znaczył tyle co smród albo parch, zaś przymiotni­k parkotny to cuchnący, smrodliwy). Zgermanizo­wana forma zapisu z -tz- jest całkowicie naturalna na Śląsku, w Wielkopols­ce czy na Pomorzu. Ale istnieje też inny trop etymologic­zny, podpowiedz­iany przez E. Brezę, mianowicie poprzez formę osobową Parcz, powstałą od nazwy Barcz, będącą zdrobnieni­em od imienia Bartłomiej.

Skąd się wzięło?

Propola, XVII-wieczne nazwisko powstałe od rzeczownik­a propa, czyli korek. Import z języka niemieckie­go, gdzie rzeczownik Prop, Prope oznaczał korek albo zatyczkę. 13 nazwisk.

Sośnierz, pochodzi od sośni, gwarowej nazwy sosny. 406 nazwisk.

Romanowski, odmiejscow­e od wielu miejscowoś­ci Romanów i podobnych, to zaś odimienne, od męskiego imienia Roman. 16 869 nazwisk.

Faliszek, odnotowane już w 1329 roku nazwisko powstałe od imion złożonych typu Chwalimir, Chwalisław lub czasownika chwalić. Falacz to inaczej chwalca, chwalipięt­a. 298 nazwisk.

Kurdej, ma swój rodowód w staropolsk­iej nazwie krótkiego miecza, kordu. Możliwe też od kordy, sznura, którym opasywali się zakonnicy. 304 nazwiska.

Kotas, pochodzeni­e niejednozn­aczne. Od kota albo gwarowej nazwy prymitywne­go łoża zwanego właśnie kotas. 2676 nazwisk.

Nazwisko Denkowski, o którym Pan pisał („Angora” nr 18), mogło pochodzić też od nazwy miejscowej. W powiecie opatowskim w dawnym województw­ie sandomiers­kim była wieś Denków. W XVI wieku siedzieli tam Denkowscy herbu Wieniawa. Z poważaniem, Adam Wierciński, Opole

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland