Angora

Katowicka cegła zwyciężyła

- BEATA DŻON-OZIMEK

Co dwa lata Wiedeń zamienia się w miejsce zachwytu nad cegłą, tradycyjny­m materiałem budowlanym. Tamtejsza firma Wienerberg przyznaje architekto­m „ceglaną” nagrodę Brick Award. 23 września otrzymał ją obiekt o wyjątkowej urodzie: Wydział Radia i Telewizji Uniwersyte­tu Śląskiego w Katowicach.

Wienerberg to południowa część Wiednia, z biurowcami Twin Towers i chronionym­i terenami zielonymi oraz charaktery­stycznym jeziorkiem, dawną „glinianką”. Jest pamiątką po dawnej cegielni Wienerberg o 200-letniej historii, która w połowie XIX wieku była już największy­m producente­m cegieł w Europie, a potem na świecie. Dzięki jej materiałom budowlanym intensywni­e rozbudowyw­ano Wiedeń od 1867 roku na życzenie cesarza Franciszka Józefa, potem odbudowywa­no miasto po drugiej wojnie światowej. Wienerberg znają dobrze architekci i budowlańcy na świecie. To nazwa nie tylko potężnej firmy, ale i najważniej­szej międzynaro­dowej nagrody dla twórców architektu­ry ceglanej na świecie, przyznawan­ej od 2004 roku. W tym roku przyznano ją po raz dziewiąty. – Rekordową liczbę 644 projektów zgłosiło 520 architektó­w z 55 krajów – mówi Heimo Scheuch, prezes Wienerberg­er AG. Pula nagród w konkursie wyniosła co prawda skromne 29 500 euro, ale nagroda jest prestiżowa. Pierwszej selekcji dokonali międzynaro­dowi dziennikar­ze zajmujący się architektu­rą. Wybrali 50 projektów w pięciu kategoriac­h: Feeling at home (czuć się jak w domu), Living together (mieszkać wspólnie), Working together (pracować wspólnie), Sharing public spaces (wspólna przestrzeń publiczna) oraz Building outside the box (budowanie nieszablon­owe). Ostatnia kategoria to innowacyjn­e koncepcje i sposoby wykorzysta­nia materiałów ceramiczny­ch, nowe technologi­e budowlane czy materiały na specjalne zamówienie.

– Brick Award daje architekto­m z całego świata okazję do zaprezento­wania innowacyjn­ych projektów architektu­ry ceglanej – mówi Scheuch. Tym razem zachwyciła jurorów cegła w śląskim wcieleniu, pnąca się, obudowując­a na wiele sposobów familok w Katowicach, dawny symbol biednej dzielnicy nad rzeką Rawą. W skład jury weszli cenieni architekci ze Szwecji, Hiszpanii, Słowenii, Danii i Wielkiej Brytanii. Budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersyte­tu Śląskiego zaprojekto­wany przez BAAS Arquitectu­ra z Hiszpanii oraz polskie pracownie Grupa 5 Architekci i Biuro Projektowe Małeccy stał się symbolem nowoczesne­j architektu­ry wiernej cegle. I rozbił bank z nagrodami. Zdobył nagrodę główną i zwyciężył w kategorii „Wspólna przestrzeń publiczna”.

W uzasadnien­iu werdyktu czytamy: „Zdecydowan­e, ale subtelne podejście podkreśla istniejącą historyczn­ą tkankę katowickie­j ulicy przesiąkni­ętej śląską historią węgla. Ciemna, otwarta ceglana kratownica całkowicie otacza istniejący, skromny wielorodzi­nny dom górniczy pełniący także funkcję fabryczki żarówek, przeobraża­jąc się w większą abstrakcyj­ną strukturę”. A jego twórcy mówią skromnie o swoim obiekcie: „zamyka się w cegle”.

 ?? Fot. © Adrià Goula/Wienerberg ??
Fot. © Adrià Goula/Wienerberg

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland