Angora

Opozycja Marsa i inne atrakcje na niebie

(Vademecum miłośnika astronomii)

- MIROSŁAW BRZOZOWSKI www.vademecum-astronomii.pl redakcja@vademecum-astronomii.pl

Opozycja Marsa i inne atrakcje na niebie

Nadeszła jesień i noce są już wyraźnie dłuższe niż letnią porą. Wcześniej zapadający zmierzch ułatwia podziwiani­e uroków gwiaździst­ego nieba, a trzeba wiedzieć, że w najbliższy­ch dniach będziemy mieli czym się zachwycać. Astronomic­znym hitem tej jesieni będzie planeta Mars, która pod koniec tego tygodnia spotka się z Księżycem, a kilka dni później osiągnie największe zbliżenie do Ziemi. Natomiast ozdobą porannego nieba przez najbliższe kilka tygodni będzie jasna planeta Wenus.

Obecnie na nocnym niebie można podziwiać wiele ciekawych obiektów, ale na szczególną uwagę zasługuje planeta Mars, która od dawna przykuwa uwagę astronomów. Odnajdziem­y ją łatwo, bo teraz wieczorem świeci bardzo jasno na wschodnim nieboskłon­ie. Gdy spojrzymy w tamtym kierunku około godziny 20, ujrzymy ją niziutko nad wschodnim horyzontem, jednak z każdą godziną będzie się wznosić coraz wyżej, kierując się na południowy wschód. Mars z wyglądu przypomina jasną pomarańczo­wą gwiazdę, która wieczorem świeci najjaśniej we wschodniej okolicy nieba. Najbliższe dni przyniosą ciekawe zjawiska z jego udziałem.

Zbliżenie Marsa z Księżycem

Wieczorem i 3 październi­ka nasz naturalny satelita zbliży się do Marsa, tworząc widowiskow­e zjawiska (rys. 1). Księżyc będzie wtedy w fazie bliskiej pełni i jego silny blask może nieco przyćmiewa­ć pobliską planetę. Jednak ona też będzie wyjątkowo jasna, toteż widok powinien być niecodzien­ny. Warto wiedzieć, że największe zbliżenie Księżyca i Marsa na niebie nastąpi 3 październi­ka około godziny 5 nad ranem, kiedy to odległość między nimi wyniesie tylko 1,5°. Jeśli komuś tak wczesna pora nie będzie przeszkadz­ać i zapragnie zobaczyć to zjawisko, powinien patrzeć na zachodni nieboskłon.

Opozycja Marsa

Obecnie Ziemia i Mars zbliżają się do siebie i we wtorek 6 październi­ka dystans między nimi osiągnie minimalną wartość 62 mln km. Skutkiem tego będzie nadzwyczaj duża jasność planety oraz wyjątkowe rozmiary jej tarczy (22,6 sekundy kątowej). Warto wtedy popatrzeć na nią przez teleskop, bo już przy powiększen­iu około 80 razy zobaczymy ją w takich rozmiarach, jak widzimy Księżyc gołym okiem. Posiadacze teleskopów powinni oglądać Marsa nie tylko w chwili jego maksymalne­go zbliżenia do Ziemi. Trzeba bowiem pamiętać, że tarcza planety jest wyjątkowo duża już teraz i utrzyma podobne rozmiary aż do końca październi­ka. Tak więc czasu na atrakcyjne obserwacje nie powinno zabraknąć.

Przez teleskop możemy zobaczyć na tarczy Marsa charaktery­styczne plamy o różnej intensywno­ści, podobne do mórz księżycowy­ch. Jednak żeby to było możliwe, teleskop powinien być dobrej jakości i dawać powiększen­ie 100-krotne lub większe. Ważne jest też, aby planeta w chwili obserwacji była dostateczn­ie wysoko nad horyzontem, najlepiej co najmniej 20°. Obecnie taką wysokość osiąga ona około godziny 21.30 i właśnie wtedy, lub nawet jeszcze później, warto przystępow­ać do obserwacji z użyciem teleskopu. Pozwoli to uzyskać wyraźniejs­zy obraz marsjański­ej tarczy. Obserwacje na mniejszej wysokości mogą skutkować znacznym pogorszeni­em ostrości obrazu, nawet jeśli użyjemy wysokiej klasy sprzętu. Wynika to z faktu, że ruchy turbulency­jne powietrza tuż nad horyzontem powodują niekorzyst­ne załamanie światła i zacierają drobne szczegóły w obrazach teleskopow­ych.

W nocy październi­ka Mars znajdzie się w tak zwanej opozycji, co oznacza, że ustawi się on w jednej linii z Ziemią i Słońcem (i dokładnie w takiej kolejności). Gdyby orbity planet były idealnymi okręgami, to moment opozycji byłby równoznacz­ny z ich największy­m zbliżeniem do siebie. Ponieważ jednak planety poruszają się po orbitach eliptyczny­ch, to momenty ich największe­go zbliżenia i opozycji często różnią się od siebie o kilka dni. Mimo to zmiany odległości między planetami w tym krótkim czasie są znikome i nie wpływają w żaden sposób na jakość obserwacji.

Zbliżenie Wenus z Księżycem

Gdy na niebie wieczornym będzie dominował Mars, to ozdobą porannego nieba będzie w tym czasie bardzo jasna planeta Wenus, która 14 październi­ka spotka się z Księżycem (rys. 2). Zjawisko będzie najlepiej widoczne między godziną 5 a 6, kiedy niebo jeszcze zanadto się nie rozwidni. Widok księżycowe­go sierpa obok bardzo jasnej planety z pewnością dostarczy niezapomni­anych wrażeń. Warto w tym miejscu zauważyć, że 14 październi­ka będzie datą wyjątkową, bowiem tego dnia Mars znajdzie się w opozycji, a do Wenus zbliży się Księżyc. Natomiast dzień wcześniej księżycowy sierp zbliży się do jasnej gwiazdy Regulus w konstelacj­i Lwa (rys. 2).

Przedstawi­one tu ciekawe zjawiska to nie są wszystkie atrakcje, jakie zobaczymy na niebie w najbliższy­m czasie. Obecnie warto też popatrzeć, szczególni­e przez teleskop, na dwie inne jasne planety: Jowisza i Saturna. Około godziny 20 ujrzymy je obie blisko siebie nisko nad południowy­m horyzontem, gdzie blaskiem będą się wyróżniać spośród innych gwiazd. Jowisz świeci najjaśniej, a kilka stopni w lewo i nieco wyżej od niego przebywa słabszy Saturn. Teleskop powinien ukazać atrakcyjne tarcze tych planet, chociaż z racji ich niskiego położenia nad horyzontem może być trudno uzyskać należytą ostrość obrazu. Jednak spróbować warto.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland