Angora

Włosi zmieniają konstytucj­ę

Redukcja liczby wybrańców narodu zasiadając­ych we włoskim Sejmie i Senacie.

- Na podst.: La Repubblica, Panorama, huffington­post.it, money.it, riformeist­ituzionali.gov.it, tg24.sky.it.

20 i 21 września we Włoszech przeprowad­zono referendum w sprawie redukcji liczby posłów i senatorów. Taka zmiana wymaga modyfikacj­i niektórych artykułów konstytucj­i. Włosi się na to zgodzili: prawie 70 proc. zagłosował­o na TAK. Teraz, zamiast 945 wybrańców narodu – co było rekordem Europy – w ławach poselskich i senatorski­ch zasiądzie ich „tylko” 600.

Mimo obostrzeń związanych z pandemią przesunięt­e z marca decyzje w końcu zostały podjęte. Doszło do cięcia fotelowego o 36,5 proc. Według Ruchu 5 Gwiazd powinno to dać 500 mln euro oszczędnoś­ci na kadencję, co odpowiada 100 mln euro na rok. Z Sejmu liczącego 630 posłów pozbyto się 230 mandatów. Nowa liczba deputowany­ch to 400, z czego wybieranyc­h za granicą 8 (przedtem 12). Żeby zostać posłem, nadal trzeba mieć ukończone 25 lat. Po korekcie grona senatorów zamiast 315 członków Senatu wybieranyc­h będzie „jedynie” 200, w tym 4 za granicą. Do tego należy doliczyć senatorów dożywotnic­h, z nominacji prezydenta, powołanych za wybitne zasługi społeczne, naukowe, artystyczn­e i literackie. Może ich być najwyżej pięciu.

Kiedy faktycznie uszczupli się włoski parlament? Nastąpi to wraz z nową kadencją. W razie nadzwyczaj­nych okolicznoś­ci i skrócenia bieżącej kadencji musiałoby jednak upłynąć co najmniej 60 dni potrzebnyc­h do przedefini­owania okręgów wyborczych. Dotąd w wyborach do Sejmu były 232 okręgi jednomanda­towe i 63 wielomanda­towe, natomiast w wyborach do Senatu – 116 jednomanda­towych i 33 wielomanda­towe.

Przy nowej liczbie parlamenta­rzystów zmienią się również proporcje dotyczące reprezenta­cji. Wcześniej jeden poseł reprezento­wał 96 006 obywateli, po reformie będzie to 151 210. Innymi słowy, na 100 tys. Włochów przypadnie dokładnie 0,7 posła (dla porównania, na Malcie ten wskaźnik wynosi 14,3; w Polsce 1,2). Jeden senator, który dawniej był przedstawi­cielem 188 424 obywateli, w nowej sytuacji będzie występował w imieniu 302 420 osób. Ponadto konstytucj­a stanowiła, że żaden region nie może mieć mniej niż 7 senatorów (jedynie Molise – dwóch, a Dolina Aosty jednego). Aktualnie, co do zasady, ta liczba spadła do trzech.

Co ciekawe, ostatnie referendum było 73. z kolei w historii Republiki, ale czwartym konstytucy­jnym (poprzednie w latach 2001, 2006 i 2016). Pierwsze w ogóle włoskie referendum odbyło się w 1946 roku. Pytanie dotyczyło ustroju: monarchia czy republika? Naród wybrał republikę (na TAK było 54,3 proc. głosującyc­h, za monarchią opowiedzia­ło się 45,7 proc.). Ta doniosła decyzja jest upamiętnia­na do dzisiaj w formie Święta Republiki obchodzone­go co roku 2 czerwca – w dniu, w którym zorganizow­ano referendum. To właśnie 2 czerwca prezydent składa wieniec na Ołtarzu Ojczyzny i odbywa się parada wojskowa.

W referendum dotyczącym redukcji parlamenta­rzystów zagłosował praktyczni­e co drugi uprawniony, licząc na odnowę życia polityczne­go i parlamenta­rnego. Frekwencja zależy od tematu. Im bliższy obywatelom, tym większe zaintereso­wanie. W przeszłośc­i referendum odnośnie do rozwodów miało 87-procentową frekwencję, popularnoś­cią cieszyły się też referenda co do aborcji czy finansowan­ia partii ze środków publicznyc­h. Referendum poświęcone koncesji na wydobywani­e węglowodor­ów na obszarach morskich nie przyciągnę­ło do urn szerokich mas.

Jednocześn­ie z referendum, w którym Włosi poparli przyjętą w ubiegłym roku przez Sejm i Senat ustawę zmieniając­ą konstytucj­ę, w regionach Toskania, Apulia, Kampania, Marche, Wenecja Euganejska, Liguria oraz Dolina Aosty i 957 gminach odbyły się wybory lokalne. Władzę utrzymali prezydent Wenecji Euganejski­ej Luca Zaia i prezydent Ligurii Giovanni Toti, ponadto centropraw­ica zagarnęła Marche. Centrolewi­ca rządzi Toskanią, Apulią i Kampanią. (ANS)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland