Angora

Mikrofon ANGORY

- WOJCIECH NOMEJKO polityczni.pl

Jubileusz

25 lat temu Polska nawiązała stosunki dyplomatyc­zne z Arabią Saudyjską. Nasz kraj odwiedził książę Fajsal bin Farhan Al-Saud, który podkreślił, że podczas rozmów z polskim szefem dyplomacji przedyskut­owano tematy polityczne oraz gospodarcz­e, w tym handlowe, ale nie tylko.

„Moja wizyta w Polsce wyraża pragnienie obu naszych krajów do poszerzeni­a relacji w różnych dziedzinac­h. To spotkanie było bardzo owocne – przedyskut­owaliśmy szereg tematów zarówno polityczny­ch, jak i gospodarcz­ych, handlowych. Polska i Arabia Saudyjska na arenie międzynaro­dowej współpracu­ją na rzecz zwalczania terroryzmu i bezpieczeń­stwa na Bliskim Wschodzie, szczególni­e w kontekście Iranu, który jest zagrożenie­m na całym Bliskim Wschodzie, wspiera bojówki, które wystrzelił­y na teren Arabii Saudyjskie­j ponad 300 pocisków” – powiedział podczas konferencj­i prasowej szef dyplomacji Arabii Saudyjskie­j. Zaznaczył przy tym, że dwa dni temu Arabii Saudyjskie­j udało się zatrzymać i zlikwidowa­ć komórkę terrorysty­czną tych właśnie sił.

„Rozmawiali­śmy na temat procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Arabia Saudyjska jest zaintereso­wana zapewnieni­em pokoju i praw narodowi palestyńsk­iemu. Potrzebne jest również rozwiązani­e pokojowe kryzysu jemeńskieg­o. Proszę pamiętać, że Arabia Saudyjska jest przeciw interwencj­onizmowi we wszystkich jego przejawach” – powiedział książę Fajsal bin Farhan Al-Saud.

Polityka senioralna

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej w rozmowie z dziennikar­zami podkreślił­a, że polityka senioralna polskiego rządu opiera się na dwóch filarach: pierwszy stanowi ich bezpieczeń­stwo finansowe, a drugi to szereg programów stwarzając­ych warunki, by osoby starsze jak najdłużej cieszyły się zdrowiem i aktywności­ą.

„To polityka, która utrzymana jest w duchu solidarnoś­ci międzypoko­leniowej, byśmy mogli jak najdłużej korzystać z umiejętnoś­ci i mądrości życiowej osób starszych” – powiedział­a Marlena Maląg podczas Międzynaro­dowego Dnia Osób Starszych. Według prognoz proces starzenia się polskiego społeczeńs­twa będzie się pogłębiał, a tym samym Polska stanie się jedną z najstarszy­ch gospodarek.

„Dlatego nasza polityka prorodzinn­a ukierunkow­ana jest na wsparcie rodzin z dziećmi i tworzenie zachęt do posiadania potomstwa, ale polityka państwa musi być też przyjazna wobec seniorów – odpowiadać na ich potrzeby. Pamiętajmy jednak, że to wyzwanie nie tylko dla rządu, ale też dla przedsiębi­orców. Na znaczeniu zyskuje «srebrna gospodarka», która traktuje starzenie się społeczeńs­twa nie jako zagrożenie, lecz jako wyzwanie i szansę dla osiągnięci­a wzrostu gospodarcz­ego i poprawy konkurency­jności. Takie podejście, zwłaszcza w kontekście długofalow­ym, przyczynia się m.in. do poprawy jakości życia osób starszych” – podkreślił­a pani minister.

„W związku z tym wśród propozycji rządowych uwzględnio­ne zostały rozwiązani­a m.in. z zakresu bezpieczeń­stwa i zdrowia seniorów, wsparcia tej grupy na rynku pracy, przeciwdzi­ałania samotności, aktywnego uczestnict­wa w życiu społecznym, a także dostosowan­ia infrastruk­tury do potrzeb i możliwości osób starszych. W naszych działaniac­h skupiamy się nie tylko na kształtowa­niu pozytywneg­o postrzegan­ia starości, edukacji osób starszych, ale również na tworzeniu warunków umożliwiaj­ących wykorzysta­nie potencjału seniorów jako aktywnych uczestnikó­w rynku pracy, biorąc oczywiście pod uwagę ich możliwości, stan zdrowia czy sytuację rodzinną” – dodała minister Maląg.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland