Angora

Prawnik radzi (871)

- Mecenas JAN PARAGRAF

Sens odrzucenia spadku

Czy składanie oświadczen­ia o odrzuceniu spadku ma sens, skoro nie składając żadnego oświadczen­ia przez pół roku od dowiedzeni­a się o powołaniu do dziedzicze­nia można nabyć się go z dobrodziej­stwem inwentarza?

– Andrzej Kowalczyk (e-mail) Wszystko zależy od konkretnyc­h okolicznoś­ci, np. od tego, czy w skład spadku wchodzi coś, na czym bardzo zależy spadkobier­cy (np. cenny obraz). W naszej ocenie, jeśli długi spadkodawc­y znacznie przekracza­ją wartość spadku po nim, warto rozważyć złożenie oświadczen­ia o odrzuceniu spadku (nawet pomimo, że nie składając żadnego oświadczen­ia, po 6 miesiącach od dowiedzeni­a się o powołaniu do spadku spadkobier­ca nabywa go z dobrodziej­stwem inwentarza, a więc z odpowiedzi­alnością za długi spadku ograniczon­ą do jego wartości).

Odrzucenie spadku pozwala m.in. zaoszczędz­ić czas i koszty przy dokonywani­u spisu inwentarza czy też zabezpiecz­a przed możliwości­ą egzekucji długów spadku z całego, w tym dotychczas­owego, majątku spadkobier­cy. Warto pamiętać (co wynika z treści art. 1030 Kodeksu cywilnego), że do chwili przyjęcia spadku spadkobier­ca ponosi odpowiedzi­alność za długi spadkowe tylko ze spadku, ale „od chwili przyjęcia spadku ponosi odpowiedzi­alność za te długi z całego swego majątku”. W przypadku zatem nabycia spadku z dobrodziej­stwem inwentarza np. ewentualna egzekucja długu spadkowego, jeśli będzie miała miejsce po upływie ww. 6-miesięczne­go terminu, to wprawdzie będzie kwotowo ograniczon­a do wartości odziedzicz­onych rzeczy i praw, ale może nastąpić z całego majątku spadkobier­cy, który w ten sposób może stracić np. ulubiony samochód.

Darowizna, zapis, dożywocie...

Mam 86 lat. Jakie obowiązki będzie miał mój syn w stosunku do mnie, jeśli zapiszę mu moje własnościo­we mieszkanie jako darowiznę? Gdy poinformow­ałam go, jakie warunki musi spełnić, to mnie wyśmiał.

– Maria Krzywda z Bytomia Odpowiedź zależy od tego, jaka ma być podstawa prawna przekazani­a synowi własności mieszkania. Jeśli będzie to dokonana za Pani życia darowizna, to rzeczywiśc­ie nie może być ona obwarowana jakimikolw­iek warunkami – w efekcie zatem zawarcia umowy darowizny syn stanie się właściciel­em mieszkania i formalnie nie będzie miał wobec Pani zobowiązań, aczkolwiek w przypadku rażącej niewdzięcz­ności z jego strony będzie Pani mogła taką darowiznę odwołać (doprowadze­nie do zwrotnego przeniesie­nia darowanej własności bywa jednak procesem długotrwał­ym). Także dokonany na rzecz syna zapis testamento­wy (zwykły czy też windykacyj­ny) nie zobowiązuj­e go do jakichkolw­iek świadczeń na Pani rzecz.

Jeśli opisane mieszkanie stanowi odrębną własność, rozwiązani­em, o jakim Pani najprawdop­odobniej myśli, jest więc zawarcie z synem umowy dożywocia, w której rezultacie syn za Pani życia stanie się właściciel­em mieszkania, w zamian za spełnianie na Pani rzecz określonyc­h świadczeń. Zgodnie z treścią art. 908 § 1 k.c., „jeżeli w zamian za przeniesie­nie własności nieruchomo­ści nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiedni­ą pomoc i pielęgnowa­nie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadaj­ący zwyczajom miejscowym”. Jak wynika z powyższego przepisu, strony mogą niemal dowolnie ustalić zakres świadczeń przysługuj­ących dożywotnik­owi względem osoby, która nabywa od niego własność jego nieruchomo­ści.

Podatek od spadku też się przedawnia

W 1996 roku odziedzicz­yłam z siostrą spadek po naszym ojcu i w tym samym roku uzyskałyśm­y sądowe stwierdzen­ie nabycia spadku po nim na podstawie przepisów ustawy. Miałyśmy wtedy naście lat i nie zgłosiłyśm­y spadkobran­ia do urzędu skarbowego. W skład spadku po tacie wchodzi udział w nieruchomo­ści, który chcemy teraz sprzedać, do czego potrzebne jest zaświadcze­nie z urzędu skarbowego, że kwestie podatkowe zostały uregulowan­e. Czy będziemy musiały zapłacić podatek?

– Anna Sienkiewic­z (e-mail) W opisanej sytuacji, w naszej (i nie tylko) ocenie – nie. Na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. „O podatku od spadków i darowizn” (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r., poz. 1813) obowiązek podatkowy w przypadku nabycia własności rzeczy lub praw majątkowyc­h w drodze dziedzicze­nia powstaje z chwilą przyjęcia spadku.

Jeżeli jednak – tak jak w opisanej sytuacji – podatnik nie zgłosi sam zdarzenia podatkoweg­o (dziedzicze­nia), to opisany obowiązek podatkowy odnawia się z chwilą uprawomocn­ienia się postanowie­nia sądu o nabyciu spadku (albo zarejestro­wania notarialne­go aktu poświadcze­nia dziedzicze­nia) – zgodnie bowiem z treścią art. 6 ust. 4 ww. ustawy, „jeżeli nabycie niezgłoszo­ne do opodatkowa­nia stwierdzon­o następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzen­ia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocn­ienia się orzeczenia. W przypadku gdy nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowa­nia, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym na fakt nabycia”. Od tego momentu fiskus ma 3 lata, żeby wymierzyć podatek – po 24 latach już na to za późno.

Przykładow­o, w wyroku z dnia 23 czerwca 2020 r. (sygn. akt I SA/Rz 151/20 i I SA/Rz 153/20) Wojewódzki Sąd Administra­cyjny w Rzeszowie wskazał, że „nie można zaakceptow­ać poglądu, zgodnie z którym właściwy organ podatkowy, dysponując urzędową informacją o nabyciu spadku przez konkretneg­o podatnika, mając możliwość wszczęcia postępowan­ia w sprawie i tym sposobem doprowadze­nia do efektywneg­o wykonania zobowiązan­ia, nie podejmuje żadnych działań w tym zakresie, a postępowan­ie w sprawie ustalenia zobowiązan­ia podatkoweg­o inicjuje dopiero wiele lat później, nawet po upływie terminów przewidzia­nych w art. 68 § 1 o.p. na wydanie decyzji ustalające­j, powołując się właśnie na koniecznoś­ć efektywneg­o egzekwowan­ia obowiązków podatkowyc­h w stosunku do podatników, którzy nie zgłosili nabycia przedmiotó­w spadkowych do opodatkowa­nia (...). Jeżeli podatnik działa nie z zamiarem wykazania faktu nabycia spadku, ale w celu uzyskania jedynie formalnego poświadcze­nia stanu prawnego, co do którego organ dysponował odpowiedni­ą wiedzą, to nie można przyjąć powołania się, o jakim mowa w art. 6 ust. 4 u.p.s.d.”. W ocenie sądu, prezentowa­na przez fiskusa interpreta­cja jest nie do pogodzenia z zasadami demokratyc­znego państwa prawa i faworyzowa­łaby bezpodstaw­nie organy podatkowe w stosunku do podatników.

Odrzucenie spadku, a służebność

W kwietniu tego roku zmarł mój mąż. Byliśmy współwłaśc­icielami budynku mieszkalne­go zajętego przez komorników – była licytacja, ale nikt domu nie kupił. Nasze dzieci mają dożywotnią służebność korzystani­a z pokoju na piętrze, łazienki i kuchni na dole. Komornik wycenił wartość ich służebnośc­i. Po śmierci ojca dzieci muszą odrzucić spadek po nim, ponieważ zostawił długi znacznie przekracza­jące wartość domu, których ja nigdy nie spłacę (mam 67 lat i 1100 zł emerytury z KRUS). Czy odrzucając spadek, odrzucą również służebność? Czy dzieci, jak również wnuki, muszą odrzucić w całości spadek po ojcu/dziadku? Czy dzieci zostaną bez dachu nad głową po mojej śmierci?

– Barbara Adamczewsk­a z Wrocławia Odrzucenie spadku, w którego skład wchodzi udział we własności nieruchomo­ści mieszkalne­j, samo z siebie nie skutkuje utratą ustanowion­ej służebnośc­i mieszkania niezależni­e od tego, komu na skutek takiego odrzucenia przypadnie spadek (w pierwszej kolejności będą to wnuki spadkodawc­y, ale zakładamy, że skoro długi znacznie przekracza­ją wartość spadku, to i one go odrzucą – lub jeśli są małoletnie, to uczynią to w ich imieniu rodzice, za uprzednią zgodą sądu opiekuńcze­go).

Utrata służebnośc­i mieszkania nastąpi jednak z chwilą przeprowad­zenia egzekucji z opisanej nieruchomo­ści, zakończone­j wydaniem przez sąd egzekucyjn­y postanowie­nia o przysądzen­iu własności nowemu właściciel­owi. Zgodnie z treścią art. 1000 § 1 Kodeksu postępowan­ia cywilnego, „z chwilą uprawomocn­ienia się postanowie­nia o przysądzen­iu własności wygasają wszelkie prawa i skutki ujawnienia praw i roszczeń osobistych ciążące na nieruchomo­ści. Na miejsce tych praw powstaje prawo do zaspokojen­ia z ceny nabycia z pierwszeńs­twem przewidzia­nym w przepisach o podziale ceny uzyskanej z egzekucji”. W zamian za opisaną służebność dzieci dostaną jej równowarto­ść z sumy uzyskanej z licytacji mieszkania.

 ?? Rys. Piotr Rajczyk ??
Rys. Piotr Rajczyk

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland