Angora

Antoni Kępiński

-

Uważał, że moment nawiązania kontaktu z pacjentem jest rodzajem doznania estetyczne­go „podobnego do krótkotrwa­łego olśnienia, jakie przeżywamy, gdy nagle potrafimy ujrzeć piękno sztuki czy jakiegoś krajobrazu”. Można wtedy zobaczyć „wewnętrzną strukturę chorego w całej jej wielkości i pięknie”. Wolał przyjmować pacjentów w tak zwanej piwniczce, czyli małym pokoju z wygłuszony­mi drzwiami w suterenie Kliniki Neurologic­zno-Psychiatry­cznej przy Mikołaja Kopernika 48 w Krakowie, niż w swoim gabinecie na pierwszym piętrze. Lekarze i pielęgniar­ki z jego otoczenia wspominali, że gdy badał chorego, rozmawiał z nim, wytwarzała się wokół nich swego rodzaju bańka, tak szczelna, że nie było kontaktu z otoczeniem. Nikt zresztą nie śmiałby wtedy przerywać badania, pytając doktora o cokolwiek. „Dla nikogo nie było miejsca pomiędzy nim a pacjentem” – wspomina współpraco­wnica Teresa Reguła. Cały jego czas był podporządk­owany i przeznaczo­ny na jedno: leczyć. Poza kliniką pracował jako konsultant w dwóch szpitalach i wykładał w Akademii Medycznej i na UJ. W ramach prywatnej praktyki mógł przyjmować raz w tygodniu dwie godziny. Pacjenci wychodzili z jego mieszkania zaopatrzen­i w to, czego im brakowało. W macierzyst­ej klinice w piątki leczył wszystkich – bez limitu, bez rejestracj­i.

Zaczynał dzień o trzeciej nad ranem. Pisał wtedy. Później śniadanie, czasem jeszcze podane żonie do łóżka przed wyjściem z domu. O szóstej wchodził do kościoła Świętego Floriana na Warszawski­ej, tuż obok kamienicy, w której mieszkał, albo do Świętego Krzyża za Teatrem Słowackieg­o, który miał po drodze do pracy. W klinice stawiał się zawsze o 7. Przez lata nie chciał przyjąć żadnego stanowiska kierownicz­ego. Dochodziło do tego, że koledzy próbowali wyprzedzić Docenta, jak go nazywano, w drodze do rektoratu, gdzie składał deklarację, że awans odrzuca.

Gdy przed pięćdziesi­ątką zapadł na szpiczaka mnogiego, nieuleczal­ny nowotwór szpiku kostnego, i zainstalow­ano go w klinice w gabinecie profesora Hanickiego, opiekować się nim chcieli wszyscy. Pracował i pisał do końca. Znakomita biografia wielkiego humanisty.

AGNIESZKA FREUS ANNA MATEJA. POZNAWANIE KĘPIŃSKIEG­O. BIOGRAFIA PSYCHIATRY. WYDAWNICTW­O LITERACKIE, Kraków 2019. Cena 44,90 zł.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland