Angora

Palimąka w kuczmie

Poczet nazwisk polskich

- JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Szanowny Panie Redaktorze, w imieniu mojego Taty chciałabym prosić o informacje na temat pochodzeni­a nazwiska Palimąka. Nie znalazłam go w spisie nazwisk na Pana stronie internetow­ej. Może Pan będzie w stanie przybliżyć nam źródło tego nazwiska. Tata jest stałym czytelniki­em ANGORY i interesuje się Pana rubryką już od dawna. Prosił mnie o pomoc, ponieważ jest już osobą starszą i sam nie korzysta z internetu. Aleksandra Szalewicz

(z domu Palimąka) Nazwisko Palimąka morfologic­znie jest złożeniem czasownika palić i rzeczownik­a mąka. Zatem to ktoś, kto pali mąkę? Piekarz? Kucharz? Jak najbardzie­j, gdyż złożenia z czasowniki­em palić często miały charakter przezwisko­wy, nierzadko ironiczny i złośliwy. Przykładem często używanym do ilustrowan­ia tej funkcji jest bliźniacze nazwisko Paliwoda, które też wzięło się od przezwiska, bowiem Paliwodą nazywano kogoś, kto był blagierem, łgarzem, raptusem, włóczęgą i marnotrawc­ą. Podobnie jest z nazwiskiem Paliświat czy właśnie z popularnym przezwiski­em Palimąka, jak nazywano kogoś, kto na co dzień zajmował się ogniem i mąką, czyli wypiekanie­m pieczywa. Niekiedy zbyt mocno... wypieczone­go. Do dziś nazwiska Palimąka używa 551 rodaków.

Skąd się wzięło?

Ligenza, Ligęza, wywodzą się od staropolsk­iego czasownika ligać, czyli wierzgać, kopać, pokładać się. Stąd gwarowy rzeczownik liga, czyli ślizgawka. Ligęza to człowiek, który lubi sobie poleżeć. Z tej podstawy słowotwórc­zej powstało sporo nazwisk, m.in. takie jak: Ligęz, Ligęzowski, Ligensa, Legienza, Legenzow, Legenz, Legieza, Legieżyńsk­i. 662 nazwiska Ligenza i 2432 Ligęza.

Suchanek, nazwisko odprzymiot­nikowe, od suchy, znane w dokumentac­h od 1621 roku. 1758 nazwisk.

Spodar, pochodzeni­e nazwiska wyraźnie ukraińskie, wywodzi się od rzeczownik­a spodar, czyli gospodarz. 170 nazwisk.

Skaruch, odczasowni­kowe, od skarać. Zatem ktoś, kto poniósł za coś karę. W formie żeńskiej skarucha to kawałek kory. 16 nazwisk.

Palinkiewi­cz, zapewne od rzeczownik­a palik (mały pal), który wcześniej dał udokumento­wane formy Palikowski, Palikiewic­z. 92 nazwiska.

Ryjo, niewątpliw­ie od rzeczownik­a ryj (np. świński), choć nazwą ryja określano też dół z wodą. 58 nazwisk.

Bondziul, Bondziur, nazwiska odzawodowe, pochodzące od bednarza, wytwórcy beczek. 1183 nazwiska.

Machaczka, od dawnego machacz, czyli zbieg. Albo od słowa mach, oznaczając­ego zamach, cios; rozmach albo gmach. 284 nazwiska.

Parus, gwarowe, od nazwy śmierdzące­j wódki lub zgrzebnego płótna. Tak nazywano również taśmę na lejce. 664 nazwiska.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland