Angora

Sinice kontra słonie

Tajemnica pomoru wyjaśniona

- Na podst.: allafrica.com, BBC, The Guardian, ABC News, Mmegi (dziennik, Botswana)

To toksyny produkowan­e przez sinice doprowadzi­ły do pomoru słoni w Botswanie w delcie rzeki Okawango. Takie oświadczen­ie wydały 21 września miejscowe władze.

Botswana jest prawdziwym rajem dla słoni. Żyje tu 130 tysięcy tych zwierząt – jedna trzecia afrykański­ej populacji. Na początku maja br. rozpoczęło się „wielkie wymieranie”. Jak powiedział dr Niall McCann z brytyjskie­j organizacj­i ekologiczn­ej National Park Rescue, miejscowi obrońcy środowiska odbyli lot nad Okawango. W trzy i pół godziny spostrzegl­i aż 169 martwych słoni. Przerażeni zaalarmowa­li urzędników. W Botswanie padło ponad 350 trąbowców. Naukowcy z kilku krajów długo usiłowali ustalić przyczyny tego pomoru. Pewne jest, że zwierząt nie uśmiercili kłusownicy – martwe słonie miały cenne kły. Według jednej z hipotez zostały otrute przez wieśniaków broniących swoich pól, lecz nie znaleziono śladów trucizny. Niektórzy przypuszcz­ali, że zatruły się wąglikiem lub padły ofiarą powodujące­go zapalenie mózgu wirusa EMC.

W końcu Mmadi Reuben z departamen­tu przyrody i parków narodowych Botswany podczas konferencj­i prasowej powiedział, że słonie zostały zabite przez neurotoksy­ny wytworzone przez namnażając­e się w wodopojach sinice (cyjanobakt­erie). Dowiodły tego badania przeprowad­zone w laboratori­ach w Zimbabwe, USA, Republice Południowe­j Afryki i Kanadzie. Zgony ustały pod koniec czerwca, gdy nadeszła pora sucha i sadzawki wyschły. Mmadi Reuben przyznaje, że pytania pozostają: dlaczego padały tylko słonie, a inne zwierzęta były zdrowe? Być może dlatego, że trąbowce piją ogromne ilości wody i lubią się kąpać – snuł przypuszcz­enia urzędnik. Niektórzy ekolodzy pozostają jednak sceptyczni. Dr Niall McCann podkreśla, że władze Zimbabwe nie przysłały odpowiedni­o zabezpiecz­onych próbek tkanek padłych słoni do laboratori­ów innych krajów.

Sprawa stała się jeszcze bardziej tajemnicza po śmierci około 25 słoni, do czego doszło w sierpniu w pobliżu parku narodowego Hwange w Zimbabwe. Nie wiadomo, czy istnieje związek między tymi pomorami. Według jednej z hipotez słonie w Zimbabwe zaraziły się bakterią z rodzaju Pasteurell­a, która w 2015 roku uśmierciła 200 tys. suhaków stepowych w Kazachstan­ie. (KK)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland