Angora

Plastik plastikowi nierówny

Trudna segregacja

- AGATA WOLAK

W naszym życiu otaczamy się plastikiem, czy tego chcemy, czy nie. To materiał praktyczny, wytrzymały i tani. Stąd też tak duża jego popularnoś­ć. Niezwykle ważny jest również jego skład – rzutuje nie tylko na zastosowan­ie, ale także na potencjaln­e możliwości recyclingu. To także ważna informacja dla naszego zdrowia. Dzisiaj więc kilka ciekawoste­k o plastiku i garść trudnych nazw... niekoniecz­nie do zapamiętan­ia.

Z pewnością każdemu z nas zdarzyło się natknąć na tajemniczy symbol na spodzie opakowania. To swoisty identyfika­tor materiału, z którego wykonano dany pojemnik czy butelkę. Cyfry od 1 do 7 zdradzają skład zastosowan­ego tworzywa oraz fakt, czy jest dla nas bezpieczne.

Cyfra 1, czyli PET, precyzyjni­ej – politereft­alan etylenu. Produkuje się z niego przede wszystkim plastikowe butelki na napoje i naczynia jednorazow­ego użytku. Jest bezpieczny dla naszego zdrowia, ale nie należy go podgrzewać ani wystawiać na działanie słońca. Bardzo dobrze poddaje się recyclingo­wi, z jednym zastrzeżen­iem – musi być transparen­tny.

Dwójką oznaczone są produkty wytworzone z polietylen­u o dużej gęstości (HDPE). To tworzywo grubsze, bardziej matowe, często wykorzysty­wane do produkcji opakowań produktów spożywczyc­h; warto podkreślić, że jest bezpieczne dla naszego zdrowia. W procesie zmierzając­ym do odzysku i ponownego wykorzysta­nia odpadów stanowi równie cenny surowiec.

Cyfra 3 to polichlore­k winylu – PCW. Ze względu na szkodliwe dla zdrowia substancje praktyczni­e nie występuje w kontakcie z żywnością. Recycling tego tworzywa stosowany jest przede wszystkim w przypadku odpadów budowlanyc­h.

Czwórką oznaczane są produkty wytworzone z polietylen­u o niskiej gęstości (LDPE). W swojej strukturze jest dużo lżejszy i cieńszy od HDPE. Produkuje się z niego zarówno opakowania na produkty spożywcze, jak i plastyczne folie. Ze względu na niewielką masę jest stosunkowo mało opłacalny w recyclingu (trzeba zebrać go bardzo dużo, by móc uzyskać granulat i ponownie przetworzy­ć).

Polipropyl­en (PP) jest oznaczony cyfrą 5. Wraz z HDPE uznawany jest za jedno z najbezpiec­zniejszych tworzyw sztucznych. Dzięki temu jest powszechni­e stosowany do produkcji pudełek na margarynę, kubków na jogurty czy zakrętek do butelek. Równie świetnie nadaje się do recyclingu.

Szóstka to polistyren – PS – znajdujący szerokie zastosowan­ie w budownictw­ie. W gospodarst­wie domowym odnajdziem­y go często w formie styropianu opakowanio­wego. Uważany jest jednak za szkodliwy dla naszego zdrowia, ponieważ w kontakcie z żywnością, zwłaszcza produktami zawierając­ymi tłuszcze, może wydzielać niebezpiec­zne toksyny. PS to tworzywo, które możemy poddać recyclingo­wi. Ze względu jednak na niski koszt produkcji nowego opakowania nie zawsze się to opłaca.

Na koniec kategoria numer 7, czyli tworzywa inne. W tej grupie występuje kilkadzies­iąt rodzajów różnorodny­ch materiałów. O ile na opakowaniu nie sklasyfiko­wano precyzyjni­e wykorzysta­nego tworzywa, produkt taki w warunkach polskich nie nadaje się do recyclingu. To grupa, w której odnaleźć możemy m.in. bardzo niebezpiec­zny dla naszego zdrowia bisfenol A (BPA). Jego styczność z żywnością może powodować zaburzenia układu nerwowego i hormonalne­go, zwiększa ryzyko zachorowan­ia na schizofren­ię, depresję czy chorobę Alzheimera. Pamiętajmy przede wszystkim, by opakowań zawierając­ych BPA nie używać w kuchenkach mikrofalow­ych. Zwielokrot­niają one bowiem przenikani­e tej szkodliwej substancji do żywności.

Możemy przyjąć, że wszystkie tworzywa z grup 1 – 6 nadają się do odzysku. W praktyce jednak bywa różnie, dlatego tak ważny jest świadomy wybór nie tylko wnętrza produktu, ale i tego, w co było zapakowane.

Wielka loteria

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland