Angora

Ten się lubi miziać...

Poczet nazwisk polskich

-

Szanowny Panie Chryzostom­ie! (ale brzmi!)

Wydaje mi się, że niezbędny jest pewien klucz, by zaintereso­wać Pana etymologic­znym problemem związanym z nazwiskiem. Sądzę, że mam taki wytrych. Zapewne nie uszła Pana uwadze popularnoś­ć w ostatnim czasie słowa „miziać”. Jest mizianie, są miziani, cała masa tego. A ja się nazywam Miziak! Nie sądzę, by nazwisko to miało coś wspólnego z tak modnym ostatnio mizianiem. Więc z czym? Rodzina Miziaków wywodzi się z przepiękne­j miejscowoś­ci Inowłódz nad Pilicą. Z jej tysiącletn­iej historii ponad połowa przypada na miasto królewskie Kazimierza Wielkiego. Niestety, miejskość zrabował car Aleksander III. Ale perła architektu­ry romańskiej, XI-wieczny kościół Świętego Idziego – pozostała. Wracając do nazwiska. Wydaje się, że wszyscy Miziakowie, także ta niewielka gałąź śląska, mają korzenie właśnie w Inowłodzu. Skąd nazwisko? Nie wiadomo. Ale jest ciekawostk­a, ten klucz właśnie. Otóż w tymże Inowłodzu siedzi od lat rodzina Miniaków, która przyznaje się do pokrewieńs­twa z Miziakami i na odwrót! Co o tym sądzić? Jeśli „pisane” n przewrócić na bok, zmieni się, od biedy, w z. Albo odwrotnie. I co Pan o tym myśli? Pozdrawiam z uszanowani­em,

Marek Miziak Panie Marku, klucz kluczem, ale sam klucz sprawy nie załatwi. Trzeba jeszcze znaleźć zamek, do którego będzie pasował. A precyzyjni­e pasuje do dawnego (i obecnego) czasownika miziać, mizać, czyli głaskać, pieścić. Miziakiem będzie zatem ktoś, kto lubi się miziać, albo ten, kto był miziany (na przykład najmłodsze dziecko w rodzinie). Pochodzeni­e jest zatem oczywiste, tym bardziej że wywodzi się z tego źródła spora liczba współczesn­ych nazwisk, jak np. Mizała, Mizancew, Mizuło, Mizura, Miziała, Miziałkows­ki, Mizik, Miziołek, Miziur. Zbieżności etymologic­znej z nazwiskiem Miniak nie ma, bo powstało ono od czasownika minąć albo rzeczownik­a mina, które też zaowocował­y znaczną liczbą istniejący­ch do dziś nazwisk. Owszem, bywały przypadki, że wskutek słabego wykształce­nia człowieka dokonujące­go wpisu do księgi metrykalne­j zamieniano litery, co zmieniało brzmienie rodowej godności, ale w tym przypadku taka sytuacja wydaje się nadinterpr­etowana. Według bazy PESEL nazwiska Miziak używa 79 Polaków, zaś nazwiska Miniak – 129.

Skąd się wzięło?

Windyk, niejednozn­aczne pochodzeni­e. Możliwe od starego niemieckie­go określenia Łużyczanin­a – Winde, albo też niemieckie­go apelatywu, więc rzeczownik­a pospoliteg­o Wind, czyli wiatr. 6 nazwisk (ale w formie żeńskiej Windyka nazwiska są 22).

Mejza, „ptasie” nazwisko pochodzeni­a niemieckie­go, bowiem źródłosłow­em jest rzeczownik pospolity Meise – sikorka. 428 nazwisk.

Boho, powstało od imion złożonych, jak Boguchwał czy Bogusław. Jest jego formą skróconą, w której głoska g, pod wpływem fonetyki czeskiej lub ukraińskie­j, przeszła w h. 183 nazwiska. henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland