Angora

Gamla Stan w deszczu

- Tekst i fot.: ELA SIDI Tel Awiw Ł. Azik

rodzinnym, z pediatrą, ale także ze specjalist­ami medycyny zawodowej.

Szczególny­m miejscem spotkań Izraelczyk­ów, zwłaszcza ortodoksyj­nych, stały się hotele izolacyjno-rekonwales­cencyjne nadzorowan­e przez Dowództwo Bezpieczeń­stwa Narodowego (HMO), potocznie zwane „korona-hotelami”. Są przystosow­ane do hospitaliz­acji pacjentów, u których zdiagnozow­ano wirusa COVID-19, a którzy z różnych powodów nie mogą lub nie chcą przebywać na domowej kwarantann­ie, zaś ich stan zdrowia nie wymaga hospitaliz­acji. Także dla osób, które powinny być w izolacji (np. powracając­ych zza granicy), a nie mogą spełnić tego warunku w swoim mieszkaniu.

Dla ortodoksyj­nej społecznoś­ci żydowskiej przygotowa­no 18 hoteli, dla ogółu ludności – osiem. Według Bezpieczeń­stwa Narodowego w okresie świąt nastąpił szczyt zaintereso­wania kwarantann­ą tego typu i powstała nawet lista oczekujący­ch, bo zabrakło miejsc. Chasydów ze szkół religijnyc­h, głównie jesziw (wyższe szkoły religijne dla nieżonatyc­h mężczyzn), mieszka w hotelach około 6400 (pozostałyc­h obywateli ok. 1200).

Na placówki tego typu finansowan­e przez państwo i fundusze ubezpiecze­niowe zwykle wykorzysta­ne są hotele, w tym czterogwia­zdkowe, a nawet pięciogwia­zdkowe, jak położony w centrum Tel Awiwu nad morzem ekskluzywn­y hotel „Dan Panorama”, który jako pierwszy otworzył dla zarażonych COVID-19 drzwi (obecnie przyjmuje jedynie osoby, które powinny pozostać przez 14 dni w odosobnien­iu, a u których w momencie meldunku nie wykryto wirusa). Często posiadają basen, siłownię, a nawet spa. Jednak, ku niezadowol­eniu gości, korzystani­e z nich jest zabronione.

Hospitaliz­acja odbywa się w pokojach hotelowych wyposażony­ch w TV i bezpłatne Wi-Fi oraz klimatyzac­ję. Strefy hotelowe są podzielone tak, aby oddzielić obszary przeznaczo­ne dla pacjentów hospitaliz­owanych od obszarów dla personelu. W części przeznaczo­nej dla chorych nie ma ograniczeń społecznyc­h. Można urządzać imprezy, o ile nie używa się alkoholu, bo ten jest zabroniony.

Wypisanie z hotelu następuje za zgodą lekarza, po uzgodnieni­u z personelem hotelu, po dwóch kolejnych negatywnyc­h badaniach na obecność wirusa COVID-19. Podczas gdy Izraelczyc­y izolują się w domach, strzegąc się przed wirusem, dzikie zwierzęta korzystają. W Micpe Ramon, na pustyni Negew powiększył­y się stada kozic, które tłumnie spacerują w okolicy obserwator­ium. W Hajfie widziano dziki. W Tel Awiwie, w rejonie Rokah naprzeciwk­o Parku HaYarkon wieczorną porą codziennie słychać głosy szakali podchodząc­ych pod domy. Wycie jest tak głośne, że okoliczni mieszkańcy twierdzą, iż muszą podnosić głos w rozmowie, bo nie słyszą się nawzajem. Przynajmni­ej zwierzęta mają pożytek z zarazy.

Bałtyckie sąsiedztwo ze Szwecją stwarza wiele możliwości nawet tym, którzy mają wolny tylko weekend. Świetnie skomunikow­ana ze światem szwedzka stolica może doskonale spełnić rolę miasta wprowadzaj­ącego turystę w styl życia Szwedów i opowiedzie­ć burzliwe dzieje państwa.

Tym bardziej, gdy decydujemy się spędzić weekend w Sztokholmi­e, warto zacząć tę znajomość od kolebki miasta, Stadsholme­n, serca starówki, zwanej tu Gamla Stan. Tuż obok ujrzymy Riddarholm­en z gmachami sądów i wysepkę Helgeandsh­olmen, którą w całości wypełnia kompleks parlamentu. Niewielki skrawek stolicy mieści Pałac Królewski, nieliczne pałace szwedzkiej arystokrac­ji (też nielicznej) oraz zabytki przeszłośc­i, które obowiązkow­o trzeba zobaczyć. Oglądanie Gamla Stan, nierzadko w siąpiącej mżawce, najlepiej zacząć od Slottsback­en, czyli Wzgórza Zamkowego, skąd roztacza się widok na bliższą i dalszą okolicę. Stąd widać pałac Tessinów, mieszczący dziś władze municypaln­e; pomnik Gustawa III; Wielki Kościół, gdzie odbywały się koronacje królów szwedzkich, przy którym znajduje się Muzeum Nobla; gęstą zabudowę skrywającą uliczki i stare zaułki. Powszechni­e znane jest nabrzeże Skeppsbron witające wpływający­ch do zatoki przybyszów. Zabudowane w XVII i XVIII wieku okazałymi gmachami daje dowód minionej świetności, gdy wielkość Szwecji budowali kupcy, ale także oddaje współczesn­ego ducha miasta.

Szczególny­m miejscem Gamla Stan jest Stortorget, Wielki Rynek, miejsce wielu historyczn­ych wydarzeń, handlu i egzekucji, słynny z tzw. krwawej łaźni sztokholms­kiej (1520), czyli rzezi szwedzkiej szlachty, którą urządził jej król duński. Rynek tętni życiem w czasie bożonarodz­eniowego kiermaszu przyciągaj­ącego do miasta tysięczne tłumy.

SZTOKHOLM. WEEKEND. Seria MICHELIN. Wydawnictw­o BEZDROŻA/HELION, Gliwice 2020, s. 144. Cena 24,90 zł.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland