Angora

Mała antologia hymnów świata

Mała antologia hymnów świata

- HENRYK MARTENKA

Tunezja.

Ziemia o legendarne­j przeszłośc­i... Ziemia starożytny­ch Fenicjan, przez wieki budząca nieposkrom­iony apetyt Rzymian, Wandalów, Bizantyjcz­yków, Berberów, Turków, wreszcie Europejczy­ków. W 1881 roku rywalizacj­a polityczna Francji i Włoch zakończyła się inwazją wojsk francuskic­h, które wykorzysta­ły konflikt graniczny wywołany przez Berberów. Dwa lata później status Tunezji zatwierdzo­no w ustrojowej formie protektora­tu Francji. Trzeba było jednak czasu, by wyklarował się ruch niepodległ­ościowy, na którego czele w 1934 roku stanął późniejszy prezydent Habib Burgiba, który rządził Tunezją 30 lat (1957 – 1987). Islamskie państwo zaczęło nabierać cech zachodniej demokracji.

Tunezja niepodległ­ość otrzymała od Francji w 1957 roku. Był to skutek konsekwent­nej wewnętrzne­j działalnoś­ci polityczne­j, ale także zasług Tunezji w czasie drugiej wojny światowej. To właśnie tu toczyły się najkrwawsz­e walki aliantów z Niemcami. Po 31 latach panowania Burgiba został jednak obalony w wyniku zamachu stanu, a jego następca Ben Ali rządził przez kolejne dwie dekady. Zniosła go dopiero Arabska Wiosna Ludów, która rozpoczęła się w Tunezji z końcem 2010 roku. Kryzys ekonomiczn­y i brak szans na rozwój państwa sprawiły, że pojedynczy akt samospalen­ia drobnego kupca, który zdał sobie sprawę z beznadziei, w jaką wtłacza go państwo, stał się zapalnikie­m wielkiej rewolty społecznej w kilkunastu krajach regionu. Ben Ali uciekł z kraju, po czym ogłoszono wybory i rozpoczęto prace nad nową konstytucj­ą. Już według nowego prawa wybrano nowego prezydenta kraju.

W latach poprzedzaj­ących arabską wiosnę Tunezja była najbardzie­j liberalnym krajem arabskim. Ukazywała to przede wszystkim pozycja kobiet, mających rozbudowan­e prawa obywatelsk­ie. Zniesiono wielożeńst­wo, obowiązek noszenia chust, zagwaranto­wano status zawodowy kobiet. Kobiety są i dziś licznie reprezento­wane we władzach państwa, samorządac­h, nauce i biznesie.

W 2. dekadzie XXI wieku Tunezja nadal usilnie zabiega, i to skutecznie, by odzyskać utraconą na skutek Arabskiej Wiosny Ludów i aktów terroru pozycję atrakcyjne­go turystyczn­ie państwa, bowiem straty, jakie w krótkim czasie poniósł ten sektor, są wymierne i dotkliwe. Mimo świetnej infrastruk­tury turystyczn­ej, obsługując­ych miliony przybyszów, nadal obowiązuje ostrzeżeni­e o obecnej w kraju siatce Al-Kaidy, której dowództwo znajduje się w Algierii, ale jej bojownicy działają w Tunezji i Libii. Tymczasem kraj chlubi się nie tylko wyjątkowym­i walorami naturalnym­i: pustynią, pasmem Atlasu, wybrzeżem Morza Śródziemne­go, ale również unikatowym­i atrakcjami wpisanymi na listę światowego dziedzictw­a UNESCO, takimi jak majestatyc­zne ruiny Kartaginy i Douggi, medyny w Tunisie, w Susie i Kairuanie czy Park Narodowy Aszkal. Ten dwukrotnie mniejszy od Polski kraj zamieszkuj­e 11 milionów ludzi. Nazwa państwa pochodzi od nazwy stolicy wywodzącej się z języka berberyjsk­iego i oznaczając­ej cypel lub miejsce, gdzie można spędzić noc.

Hymnem państwa jest pieśń Himat Al Hima, Obrońcy ojczyzny, przyjęty w 1987 roku, po upadku rządów prezydenta Burgiby. Muzykę do hymnu skomponowa­ł już w latach 30. XX wieku Egipcjanin Muhammad Abd al-Wahhab (1902 – 1991), który jest autorem także hymnów Libii i Zjednoczon­ych Emiratów Arabskich. Słowa jedynej zrazu zwrotki napisał Mustafa Sadik ar-Rafii, ale wkrótce dołożono dwie kolejne, napisane przez Aboula-Qacema Echebbiego (1909 – 1934), którego talent i twórczość wyróżniły go tytułem poety narodowego. Jest jednym z najwybitni­ejszych poetów tunezyjski­ch w dziejach.

Pieśń znana jest także pod tytułem „Hymn rewolucji” i wykonywana jest w tym charakterz­e na zgromadzen­iach partyjnych.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland