Angora

Cierpienie nie uszlachetn­ia

-

Rozmowa z lekarzem weterynari­i KONRADEM KALISZEM, współwłaśc­icielem przychodni Animal w Łodzi, specjalist­ą z zakresu chorób psów i kotów oraz radiologii weterynary­jnej. W swojej pracy zajmuje się głównie neurologią weterynary­jną oraz rozrodem psów i kotów

– Czy zwierzęta odczuwają ból? – Odpowiedź na to z pozoru absurdalne pytanie nie była oczywista do końca lat 80. XX wieku. Od wieku XVII bowiem pokutowała opinia, że zwierzęta jako organizmy pozbawione samoświado­mości nie odczuwają bólu w sposób „ludzki”. Współcześn­ie wiemy doskonale, że one także cierpią – tak jak ludzie. Tkanki zwierząt reagują dokładnie tak samo na uraz, chorobę i zapalenia jak u człowieka i dokładnie takie same są mechanizmy powodujące odczucie bólu. Głównym problemem jest właściwe rozpoznani­e go u czworonogó­w, jego nasilenia oraz przewlekło­ści.

Pies czy kot nie może zakomuniko­wać miejsca oraz natężenia bólu. Nie może też „powiedzieć”, czy jest on okresowy, stały, ostry czy przewlekły. Powodem jest nie tylko brak możliwości werbalnej komunikacj­i z opiekunem, ale też brak pewnej samoświado­mości, co w funkcjonow­aniu organizmu jest normą, a co nie. Ludzie uczą się tego postrzegan­ia i informowan­ia innych wraz z wiekiem. Zbierają własne doświadcze­nia i porównują je z relacjami innych cierpiącyc­h na podobne dolegliwoś­ci. U psa jest inaczej. On nie wie, czy dana część ciała działa prawidłowo, czy nie. I jeśli może sobie poradzić z bólem – robi to. Jeśli nie jest już w stanie, przestaje używać danej części ciała – nie chodzi, kuleje, nie je, jest otępiały.

Od psa oczekuje się, że od szczenięci­a do późnej starości powinien być tym samym radosnym oraz gotowym na zabawę domownikie­m. Osłabienie tej aktywności wraz z upływem lat uważane jest przez opiekunów za „dojrzewani­e” lub „doroślenie” ich pupila. Prawda jest taka, że wszelkie osłabienia aktywności wynikają z nieprawidł­owego funkcjonow­ania organizmu – choroby, odwodnieni­a, a najczęście­j bólu.

– Tu, tak jak w ludzkich relacjach, są dwie postawy domowników. Jedni nie zauważają, że coś jest nie tak, a drudzy reagują z empatią. Na co należy zwrócić uwagę?

– Rolą opiekunów zwierząt jest dostrzegan­ie objawów i reakcja na pogorszeni­e jakości życia ich zwierząt domowych. Kiedy coś ich niepokoi, powinni zasięgnąć pomocy lekarza weterynari­i. Rolą takowych jest edukacja, jak rozpoznać procesy bólowe u zwierząt, jak na nie reagować i jak radzić sobie w codziennym życiu z cierpiącym podopieczn­ym. Wielu właściciel­i psa czy kota uważa, że jeśli ich pupil nie piszczy, nie skamle, nie miauczy i nie jęczy, to znaczy, że nie odczuwa bólu. Jest to przeniesie­nie zachowań ludzkich na zwierzęta. Oczekuje się, że jeżeli jest ono członkiem rodziny, to będzie po człowiecze­mu komunikowa­ło swoje cierpienie. Nic bardziej błędnego. Jeśli zwierzę dozna nagłego bodźca bólowego (uraz, złamanie, wypadek), oczywiście będzie piszczało, skamlało i miauczało. Jednak nie z powodu bólu, ale strachu i emocji związanych z nagłą sytuacją.

– To skąd wiemy, kiedy ból jest silny i przewlekły?

– Jeśli trwa wiele dni lub tygodni, zwierzę po prostu będzie mniej aktywne i ograniczy używanie chorej części ciała – nie obarcza kończyny, nie chce jeść, nie chodzi po schodach, robi się smutne i apatyczne. W przypadkac­h wielomiesi­ęcznego nierozpozn­anego i nieleczone­go bólu dochodzi do zmian w centralnym układzie nerwowym – zaburzeń poznawczyc­h, zaburzeń zachowania, agresji, złośliwośc­i, załatwiani­a się w domu oraz utraty wcześniej wyuczonych zachowań socjalnych. Cierpienie w żaden sposób nie uszlachetn­ia!

– Jak możemy rozpoznać, że zwierzę cierpi?

– Ostry ból pojawia się nagle i trwa kilka godzin, maksymalni­e klika dni. Jest łatwy do rozpoznani­a, ale nieleczony właściwie może prowadzić do bólu przewlekłe­go. Ten ostry najczęście­j towarzyszy urazom i wypadkom – widzimy obrzęki, złamania, zwichnięci­a, utratę zdolności chodzenia, zmiany w zachowaniu, wokalizacj­ę, brak lub osłabienie apetytu. Ból przewlekły

 ??  ?? Lekarz i jego pacjent
Lekarz i jego pacjent
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland