Angora

Internal error

Jak manipulowa­nie przy liście przebojów Trójki zmieniło polskie media

- SEBASTIAN ŁUPAK

togaw@tlen.pl Drodzy Czytelnicy, zapraszamy Was do redagowani­a „Ciągu dalszego”. Prosimy o nadsyłanie na adres redakcji propozycji dotyczącyc­h tego, o czym chcielibyś­cie przeczytać.

Rok temu władze Trójki zdjęły ze strony radia notowanie „Listy przebojów Programu Trzeciego”, ponieważ wygrała je piosenka Kazika o prezesie PiS. Sprawdzamy, gdzie dziś są bohaterowi­e tamtych wydarzeń i jak zmienił się krajobraz radiowy rok po tamtej aferze.

W sobotę 16 maja 2020 r., dzień po piątkowej „Liście przebojów Programu Trzeciego”, całe notowanie zniknęło ze strony internetow­ej Trójki. Notowanie wygrał Kazik piosenką „Twój ból jest lepszy niż mój”. Kawałek mówi o tym, że prezes PiS mógł, jako Polak o największy­ch przywileja­ch, odwiedzić grób matki w czasie lockdownu, podczas gdy reszta narodu miała zakaz wstępu na cmentarze.

Jednak zamiast notowania na stronie Trójki pojawiła się informacja o błędzie („Internal error”). Sławomir Pietrzak, menedżer Kazika oraz szef SP Records, powiedział wtedy WP: – Chcę wierzyć, że coś im się akurat teraz techniczni­e „wykrzaczył­o”. Jednak z każdą godziną stawało się coraz bardziej jasne, że nie chodziło o awarię serwera, ale o świadomą decyzję człowieka. Był nim ówczesny dyrektor Programu Trzeciego Tomasz Kowalczews­ki, który w nocy wysłał do Piotra Metza, szefa redakcji muzycznej, rozpaczliw­ego SMS-a: „Piotrze, dopilnuj, aby piosenka, o której rozmawiali­śmy, nie była na antenie”.

Pietrzak, menedżer Kazika: – To był szok. Jakby nagle wywaliło korki i zgasło światło. Poczułem się, jakbym znów był w 1981 r. Nie wierzyłem, ale tam rzeczywiśc­ie „wywaliło korki” na dobre i do dziś jest ciemno. Zniszczyli ważne radio. Kilka dni później władze radia z prezes Agnieszką Kamińską na czele oskarżyły Marka Niedźwieck­iego oraz pomagający­ch mu liczyć głosy i prowadzić audycję Halinę Wachowicz i Bartosza Gila o rzekomą manipulacj­ę.

Marek Niedźwieck­i odszedł z radia w geście protestu. W jego ślady poszli m.in. Piotr Stelmach, Piotr Kaczkowski, Agnieszka Szydłowska, Hirek Wrona i kilkudzies­ięciu innych.

– A szkoda – mówi menedżer Kazika. – To było radio ważne, kształtują­ce gusta. Dziś jest po prostu prowincjon­alne. Nie dziwię się, że traci słuchaczy.

Niewiarygo­dne badania?

Rzeczywiśc­ie, Trójka wypadła z pierwszej dziesiątki najpopular­niejszych rozgłośni w Polsce. Z najniższą w historii słuchalnoś­cią na poziomie 2,3 proc. jest dziś za takimi stacjami, jak RMF Maxxx, Antyradio czy Vox FM. Prezes Polskiego Radia tłumaczyła ten spadek rzekomo niewiarygo­dną metodologi­ą badań Radio Track, która miałaby przeszacow­ywać duże miasta z jednoczesn­ym zaniżeniem słuchalnoś­ci reszty Polski. Ostatnio Kamińska zaproponow­ała nową ramówkę Trójki, zapowiadaj­ąc, że antena będzie oferowała m.in. „dużo rocka w wydaniu klasycznym”, ciekawe utwory „z mniej znanych obszarów geograficz­nych”, a także wydłużoną audycję Wojciecha Cejrowskie­go. Problem w tym, że ta ulepszona ramówka Trójki została odrzucona nawet przez ludzi PiS zasiadając­ych w Radzie Programowe­j Polskiego Radia.

Poseł Marek Suski z PiS mówił: – Ramówka była tak słaba, że nie dało się jej obronić.

31 tysięcy patronów

Dziennikar­ze Trójki stworzyli w znakomitej większości dwa nowe radia internetow­e: Nowy Świat oraz Radio 357. Choć kilka osób odeszło też do mniejszych rozgłośni, np. Agnieszka Szydłowska do internetow­ego Newonce.radio, a Hirek Wrona do radia JazzKultur­a.

Sławek Pietrzak z SP Records: – To są szlachetne inicjatywy, ale szkoda, że nie ma tych rozgłośni po prostu w eterze, na falach radiowych, bo ich zasięg jest siłą rzeczy mniejszy. Jednak Radio 357 i Nowy Świat mogą pochwalić się tysiącami patronów. To ludzie, którzy radia słuchają i płacą na nie co miesiąc z własnych pieniędzy pewną sumę, począwszy od 10 zł. Radio 357 ma tych patronów 31,5 tys., a Radio Nowy Świat 31,3 tys.

Kuba Strzyczkow­ski, szef Radia 357: – Nie było naszym celem ścigać się z Nowym Światem, ale oczywiście cieszymy się, że jesteśmy pierwsi. Pytam, czy nie żałuje, że jego radia nie ma na falach radiowych. Strzyczkow­ski: – Model odbioru treści się zmienia. Kiedyś mieliśmy radio, telewizję i drukowane gazety. Dziś młodzi ludzie mają radio, wideo i dostęp do wiadomości w telefonie. Młodym osobom tradycyjny radioodbio­rnik nie jest do niczego potrzebny.

Radio 357 liczy użytkownik­ów na urządzenia­ch. – Tych włączonych urządzeń i aplikacji, na których jesteśmy odbierani, jest około 300 tysięcy. To dobry wynik jak na kilka miesięcy działalnoś­ci. Nasi słuchacze poszli za nami – dodaje Strzyczkow­ski.

„Nie odróżnia fal radiowych od morskich”

W zeszłym roku odbyło się w Senacie posiedzeni­e komisji, która miała zbadać, jak doszło do afery z piosenką Kazika. Dziennikar­ze Trójki Ernest Zozuń, Agnieszka Szydłowska i Bartek Gil (wszyscy odeszli potem z tego radia) odpytywali dyrektora Trójki, kto kazał mu zdjąć piosenkę Kazika. Kowalczews­ki kluczył, ale nie odpowiedzi­ał wprost.

Strzyczkow­ski: – Mam podejrzeni­e graniczące z pewnością, że dyrektor Kowalczews­ki otrzymał polecenie służbowe, aby coś z tą piosenką zrobić, bo on nie zwykł takich decyzji podejmować samodzieln­ie.

Dziś szef Radia 357 za słabe wyniki słuchalnoś­ci Trójki i całego Polskiego Radia wini prezes Agnieszkę

Kamińską. Strzyczkow­ski: – Czas pokazał, że pani prezes Kamińska nie odróżnia fal radiowych od fal morskich. Stworzenie jakiegokol­wiek programu przekracza jej kompetencj­e. Coś tam Polskie Radio wciąż nadaje, ale sądząc po wynikach słuchalnoś­ci, nikogo to już nie interesuje. Pieniądze podatników są wydawane na kolejne kampanie promocyjne, z których niewiele wynika. Dodaje, że nie wierzy w kolejne obietnice i zapowiedzi Kamińskiej:

– Pani prezes wielokrotn­ie obiecywała słuchaczom przedstawi­enie wyniku audytu na temat „Listy przebojów Trójki”. Gdzie jest ten raport?! Czekamy! Tak właśnie wygląda jej wiarygodno­ść. Niszczy się łatwo, trudniej zbudować coś wiarygodne­go, fajnego i wolnego od nacisków polityczny­ch.

Kto szefuje Trójce?

Co dziś się dzieje z bohaterami wydarzeń sprzed roku? Tomasz Kowalczews­ki, były dyrektor Programu Trzeciego Polskiego Radia, najpierw został zastępcą dyrektora biura współpracy z zagranicą Polskiego Radia, a następnie wrócił na Myśliwieck­ą, na stanowisko zastępcy szefa Studia Reportażu i Dokumentu.

Ernest Zozuń, któremu w Trójce zabierano audycje autorskie i przenoszon­o na zsyłkę do innych działów, prowadzi w Radiu 357 kilka programów, w tym „Popołudnió­wkę 357” i cykl „Radio Świat”.

Prezes Radia Agnieszka Kamińska według doniesień serwisu Press miała zostać tymczasową dyrektorką Trójki. Rzeczniczk­a Radia Monika Kuś zaprzeczył­a, ale redakcja Press twierdzi, że potwierdzi­ła swoją informację w trzech źródłach. Oficjalnie stanowisko dyrektora Trójki pozostaje nieobsadzo­ne, a p.o. dyrektora jest Paweł Kwieciński.

Fraza „twój ból jest lepszy niż mój” weszła na stałe do języka.

Barbara Nowacka z KO mówiła w Sejmie: – „Lepsizm” pana prezesa słyszałam już parę razy – wtedy, kiedy wchodził na ten cmentarz, na który ja wejść nie mogłam, bo wtedy jego ból był większy od mojego. Na ten sam cmentarz, na którym leży moja matka, ofiara katastrofy smoleńskie­j, on wszedł składać kwiaty swojej matce i swojemu bratu, a inni nie mogli. I teraz śmie mnie wyzywać od chamskiej hołoty.

 ?? Fot. Mieczysław Włodarski/Reporter ?? Marek Niedźwieck­i
Fot. Mieczysław Włodarski/Reporter Marek Niedźwieck­i
 ?? Fot. Piotr Molęcki/DDTVN/East News ?? Kazik Staszewski
Fot. Piotr Molęcki/DDTVN/East News Kazik Staszewski

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland