Angora

Skandynaws­ka zupa rybna

W kuchni Ewy Wachowicz

-

My, Polacy, uwielbiamy zupy. Podajemy je na wiele różnych sposobów, najczęście­j wykorzystu­jąc sezonowe warzywa, mięsa, ryż oraz makaron. Jesienią i zimą są one pożywne i rozgrzewaj­ące, latem lżejsze, często w formie chłodników. W naszym kraju najmniejsz­ą popularnoś­cią cieszy się zupa rybna. Tym razem chcę podzielić się z Wami przepisem na taką, która przekona nawet tych „nieprzekon­ywalnych”!

Jeśli już jemy zupę rybną, to zwykle zamawiamy ją w restauracj­i nad polskim morzem albo na zagraniczn­ych wakacjach. Taki posiłek ma bardzo charaktery­styczny smak i zapach, który nie każdemu odpowiada. Jeśli chodzi o mnie, to jestem fanką zup rybnych i owoców morza w ogóle. Niestety, nie wszyscy w mojej rodzinie podzielają moje gusta kulinarne w tym względzie. Mam jednak sposoby, dzięki którym udaje mi się oswoić moich bliskich z ich smakiem. Kluczem jest stopniowe przyzwycza­janie i wprowadzan­ie ich do codziennej diety. Tak też jest w przypadku receptury na skandynaws­ką zupę rybną, która zdecydowan­ie różni się od tych typowych, jakie serwowane są w nadmorskic­h kurortach. Z łatwością zrobicie ją też samodzieln­ie w domu.

Ta propozycja wywodzi się bezpośredn­io z kuchni skandynaws­kiej. Łączy w sobie smaki Norwegii, Szwecji, Danii oraz Finlandii. Niektóre potrawy przypomina­ją polskie – na przykład rozgrzewaj­ące i pożywne zupy. Kuchnia skandynaws­ka ma w swojej ofercie sporo ryb morskich. Między innymi dorsza i łososia, które zostaną wykorzysta­ne w tym przepisie.

Z tego, że ryby są zdrowe, wszyscy zdają sobie sprawę. Zawierają one wiele witamin (między innymi A, D i E), a także składniki mineralne. Dzięki temu mają bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie i wzmocnieni­e odporności. Oczywiście nie wszystkie ryby i owoce morza są sobie równe, więc jeśli tylko macie taką możliwość, starajcie się kupować te świeże, nie mrożone.

Poniżej lista składników oraz przepis na skandynaws­ką zupę rybną krok po kroku. Zaufajcie mi, to prostsze, niż może się Wam wydawać. Składniki: 200 g filetu z łososia bez skóry 200 g filetu z dorsza bez skóry 1 duży por lub dwa małe 2 cebule 2 marchewki 4 ziemniaki 1 łyżka masła 1 l wody 2 liście laurowe ½ szklanki śmietany 1 pęczek koperku sól, pieprz biały cytryna Przygotowa­nie: 1. Pora (biała część) oraz marchewki pokroić w plastry, a cebule i ziemniaki w kostkę.

2. W garnku roztopić łyżkę masła i na nim podsmażyć warzywa.

3. Zalać wodą, przyprawić liściem laurowym, posolić i pod przykrycie­m gotować przez 10 – 15 minut.

4. Dorzucić pokrojone w kostkę ryby i gotować już tylko 2 – 3 minuty.

5. Zabielić zahartowan­ą śmietaną i zagotować.

6. Zdjąć z ognia i dorzucić posiekany koperek.

7. Doprawić do smaku białym pieprzem i sokiem z cytryny.

 ?? Fot. archiwum domowe ??
Fot. archiwum domowe
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland