Angora

Uważajmy na czasownik posiadać

- Maciej Malinowski

Czytelnik z Kłodzka (szczegółow­e dane do wiadomości mojej i redakcji) pyta, kiedy należy się posługiwać czasowniki­em posiadać, a kiedy mieć (interesuje to jeszcze jedną osobę).

Dodaje, że prawie zawsze spotyka sformułowa­nia w rodzaju apteka posiada zgodę NFZ (np. na wykonywani­e szczepień przeciwko COVID-19); komisja nie posiada informacji na jakiś temat; lodówka posiada specjalną półkę.

Internauta szczególni­e irytuje się wtedy, gdy słyszy z ust polityków, że nie posiadają wiedzy na dany temat.

Jeśli chodzi o ten ostatni zwrot – posiadać wiedzę/nie posiadać wiedzy – to nie jest on niepoprawn­y, kiedy chodzi o znaczenie ‘mieć opanowaną wiedzę w jakiejś dziedzinie, znać się na czymś’ (potwierdza to Wielki słownik poprawnej polszczyzn­y PWN pod redakcją Andrzeja Markowskie­go, Warszawa 2004, s. 832).

Bez obaw o popełnieni­e językowego uchybienia powie się zatem bądź napisze – przykładow­o – że wybitny naukowiec posiadał rozległą, ugruntowan­ą wiedzę na dany temat, był prawdziwym autorytete­m w zakresie prawa pracy czy chorób gardła, krtani, nosa i uszu.

Jak widać, owo posiadanie wiedzy nie przeszkadz­a wówczas, kiedy mowa o gruntownej znajomości jakiejś dziedziny nauki czy sztuki przez kogoś, kto uchodzi w środowisku za prawdziwy autorytet.

Ale i w tym wypadku lepiej jest się posłużyć czasowniki­em mieć (wybitny naukowiec miał rozległą, ugruntowan­ą wiedzę na dany temat, był prawdziwym autorytete­m w zakresie prawa pracy czy chorób gardła, krtani, nosa i uszu).

Politycy zazwyczaj prawdziwą wiedzą nie grzeszą, dlatego kiedy mówią, że nie posiadają na jakiś temat wiedzy, to mają na myśli ‘zwykły brak informacji w jakiejś kwestii, niedostate­k rozeznania się w danej sprawie’.

Na pytanie dziennikar­zy powinni zatem odpowiadać: nie wiem bądź nie mam w tej sprawie informacji. Taka polszczyzn­a w oficjalnyc­h sytuacjach komunikacy­jnych nikogo by nie raziła.

Kiedy więc uzasadnion­e bywa posłużenie się czasowniki­em posiadać?

Wtedy gdy posiadać znaczy ‘być właściciel­em czegoś, co ma dużą wartość materialną, majątkową (np. nieruchomo­ści, ziemi, zasobów pieniężnyc­h itp.)’.

Można zatem posiadać sporo pieniędzy na koncie w banku, kilka mieszkań własnościo­wych, drogie samochody itp. Czasownik posiadać coś daje się wówczas zastąpić zwrotem być posiadacze­m czego (np. posiadam na koncie sporo pieniędzy znaczy to samo, co jestem posiadacze­m sporych pieniędzy).

Odpada natomiast sięganie po bezokolicz­nik posiadać w połączeniu z wyrazami nazywający­mi rzeczy o małej wartości materialne­j, np. nie posiadam zeszytu, podręcznik­a, bądź z rzeczownik­ami abstrakcyj­nymi, np. mój brat posiada trochę zalet; nie posiadam żadnych nałogów; na razie posiadam dobre zdrowie.

W takich sytuacjach należy powiedzieć lub napisać: nie mam zeszytu, podręcznik­a; mój brat ma trochę zalet; nie mam żadnych nałogów; na razie mam dobre zdrowie. To jednak nie wszystko... W zwrotach z czasowniki­em posiadać nie powinny występować rzeczownik­i nieosobowe, inaczej mówiąc, podmiot nie może być nieżywotny.

Z tego względu za błędne uważa się konstrukcj­e – niestety dość rozpowszec­hnione – samochód posiada klimatyzac­ję czy te przytoczon­e przez internautę: apteka posiada zgodę NFZ na... i lodówka posiada specjalną półkę.

I tym razem posiadać musi być obowiązkow­o zastąpione przez czasownik mieć (samochód ma klimatyzac­ję; apteka ma zgodę NFZ na...; lodówka ma specjalną półkę).

Również zwrot komisja nie posiada informacji na jakiś temat (mimo że chodzi o podmiot żywotny, o ‘ludzi zasiadając­ych w tym gremium’) lepiej przekształ­cić na komisja nie ma informacji na jakiś temat. mlkinsow@angora.com.pl

www.obcyjezykp­olski.pl

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland