Angora

Pandemiczn­e Złote Sowy

- BEATA DŻON-OZIMEK

Aż trudno uwierzyć, że Gala 15. Złotych Sów Polonii odbyła się na żywo z publicznoś­cią w sali Jana Sobieskieg­o w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu. Złote Sowy to statuetka przyznawan­a przez kapitułę za wybitne dokonania artystyczn­e, literackie i społeczne Polakom działający­m poza Polską, a także Austriakom w kategorii „Przyjaciel Polski i Polaków”. Złote Sowy znajdują się już w rękach Polaków w południowe­j Afryce, Kanadzie, USA, na Syberii, w całej Europie; stoją na półkach Martina Pollacka, premiera Austrii Erharda Buska, Agnieszki Holland, Piotra Beczały.

Uroczystoś­ć odbyła się 22 maja – trzy dni od poluzowani­a pandemiczn­ych obostrzeń w Austrii. Jakby na zamówienie Jadwigi Hafner, polonijnej działaczki, szefowej Klubu Inteligenc­ji Polskiej, pomysłodaw­czyni Sów. Oczywiście każda osoba wchodząca na uroczystoś­ć okazywała negatywny test na covid albo dowód zaszczepie­nia. Obowiązywa­ł limit osób oraz maseczki. Żadnego wina, jedzenia jak dawniej; jedynie woda i jednorazow­e kubeczki. Ile było przeszkód związanych z samą tylko pandemią, ile nieprzespa­nych nocy, pytań niemal do końca, czy gala dojdzie do skutku, czy goście dojadą, wie najlepiej organizato­rka – „sowia mama” Jaga Hafner. – W ubiegłym roku nasze „polonijne Oscary” nie mogły się odbyć z oczywistyc­h względów. W tym roku były planowane na marzec, ale trwał lockdown, więc przełożyli­śmy je na maj, choć trudno było przewidzie­ć rozwój wypadków. Wierzyłam, że uda nam się spotkać; tak bardzo potrzebuje­my być razem, rozmawiać, wyjść z domu! Jestem bardzo szczęśliwa, że tyle osób wzięło w nich udział w Wiedniu – mówi wzruszona. Działania jednej osoby mają moc, jak pokazują także życiorysy tegoroczny­ch laureatów. Jeden człowiek może zmieniać losy wielu ludzi.

Polityka nas dotyczy i dotyka, czy chcemy tego, czy nie. Laureatką w kategorii „Działacz polonijny” została Irena Waluś, dziennikar­ka, wiceprzewo­dnicząca Związku Polaków na Białorusi, którego szefowa Andżelika Borys i część innych działaczy, w tym dziennikar­z Andrzej Poczobut, siedzą od tygodni w więzieniac­h. Irena Waluś w nagraniu wideo podkreślił­a: – To bardzo symboliczn­e, że otrzymuję tę nagrodę właśnie teraz, kiedy Polacy na Białorusi są prześladow­ani, kiedy stawia się działaczom społecznym absurdalne zarzuty. Dedykuję Złotą Sowę osadzonym działaczom, bo każdy z nich na nią zasługuje. Dziękuję wszystkim, którzy się solidaryzu­ją z Polakami na Białorusi; ta nagroda ma teraz szczególne znaczenie. Solidarnoś­ć ma wielką moc! Nie wszystko stracone – z nami solidarnoś­ć, działania rządu polskiego i UE – mówiła wzruszona Waluś. Złote Sowy Polonii są nagrodą apolityczn­ą, były przyznane w 2019 roku, ale ten wieczór z przekonani­em dedykowali­śmy Polakom na Białorusi.

Działaczom polonijnym w Europie Zachodniej trudno uwierzyć, że za aktywność na rzecz kultury i języka można stracić wolność, bać się o życie. Wojciech Górnik, laureat tegoroczne­j Sowy, prawie pół wieku działa w Austrii na rzecz Polonii i na szczęście tego nie doświadczy­ł. Jest podporą najstarsze­j polskiej i europejski­ej organizacj­i, Związku Polaków „Strzecha”, działające­go od 126 lat, który w trudnych czasach m.in. wspierał rodaków w Polsce. Innym społecznik­iem, pionierem w budowaniu społeczeńs­twa obywatelsk­iego i w walce o prawa mniejszośc­i w Polsce jest Andrzej Selerowicz. Chemik z wykształce­nia, z pasji tłumacz, pisarz, autor i wydawca pierwszego w Polsce pisma społecznoś­ci LGBT (1983). Współinicj­ował w Wiedniu Biuro ds. Europy Wschodniej, które badało stan praw i sytuację gejów i lesbijek w dawnych demoludach. Zajmuje się także ochroną dziedzictw­a kultury żydowskiej, m.in. w rodzinnym Bełchatowi­e.

Z przyczyn zdrowotnyc­h zabrakło na gali nagrodzony­ch muzyków, Maestra Marka Drewnowski­ego, wybitnego pianisty, dyrygenta, twórcy stypendiów, programów edukacyjny­ch dla młodych muzyków, założyciel­a m.in. cenionego Kwintetu Chopinowsk­iego, wykładowcy akademicki­ego, profesora m.in. AM w Łodzi, ostatnio w Hacettepe University

Ankara State Conservato­ry w Turcji. Zabrakło też Mateusza Kasprzaka-Łabodzińsk­iego, znakomiteg­o skrzypka młodego pokolenia, koncertmis­trza Orkiestry Kameralnej im. W. Lutosławsk­iego, „Camerata Polonia” i Webern Kammerphil­harmonie, wykładowcy m.in. Hochschule der Künste w Bernie. Przybył za to specjalny gość, prof. Theodor Kanitzer, człowiek legenda austriacko-polskich relacji kulturalny­ch. Prezes wiedeńskie­go Międzynaro­dowego Towarzystw­a Chopinowsk­iego. Towarzyszy­ł nam podczas 2,5-godzinnej gali, a potem cierpliwie udzielał wywiadów. A uroczystoś­ć zaczęła się od życzeń i wielkich braw dla jubilata, który wkrótce będzie obchodził 95. urodziny.

W kategorii „Sztuki wizualne” Złotą Sowę otrzymał Paweł Bielec z Wiednia, artysta łączący malarstwo, recykling art, rzeźbiarst­wo z działalnoś­cią charytatyw­ną. W kategorii „Teatr” Sowy pofrunęły do Wilna, do Lilii Kiejzik, kierownicz­ki artystyczn­ej i reżyserki Polskiego Teatru-Studio, oraz do Joanny Staneckiej, aktorki, autorki i kreatorki polsko-międzynaro­dowych kulturalny­ch mostów. Stanecka, absolwentk­a łódzkiej PWSFTViT mieszka w Niemczech, grała m.in. w Teatrze Rozmaitośc­i w Warszawie, Teatrze Angielskim w Dreźnie, Stadttheat­er w Lubece, bierze udział w wielu międzynaro­dowych projektach. Zachwycają widzów jej „Cudzoziemk­a” według M. Kuncewiczo­wej czy „Marlene, Marlene – historia do przemyślen­ia”. Właśnie przygotowu­je Agnieszkę Osiecką po niemiecku: – Chcę przybliżyć tę piękną poezję niemieckoj­ęzycznej publicznoś­ci – zapowiada. Jej mężem jest Tomasz Konieczny, znakomity bas-baryton, uwielbiany nie tylko w Wiedniu, również laureat Złotej Sowy. „Media Polonijne” przybyły w komplecie: Walenty Wojniłło z żoną i operatorem TV z Litwy, Jacek Pydyn, z rodziną i operatorem TV z Włoch, jakżeby inaczej. Wojniłło, doświadczo­ny dziennikar­z, koresponde­nt z Litwy i krajów bałtyckich, współtwórc­a m.in. Polskiego Archiwum Audiowizua­lnego „Wilnoteka”, autor, producent programów telewizyjn­ych, społecznik, jest też reprezenta­ntem społecznoś­ci polskiej w Radzie Wspólnot Narodowych Litwy. Pydyn, twórca stowarzysz­enia kulturalne­go i polonijnej telewizji VideoPyja, proponuje Polakom we Włoszech kontakt z tym wszystkim, co się kulturalni­e i społecznie ciekawego w ich środowisku dzieje, szuka tematów, od lat angażuje się w działania charytatyw­ne. Zarówno Wojniłło, jak i Pydyn pokonali wiele kilometrów, by wziąć udział w Gali Złotych Sów, by opowiedzie­ć potem o tym polonijnym wydarzeniu innym. To budzi szacunek w dobie obostrzeń. Podobnie jak podróż pociągiem z Nałęczowa prof. Marii Szyszkowsk­iej, filozofki, prawniczki, i jej męża Jana Stępnia, poety. Byli ogromnie wzruszeni, zwłaszcza tym, jak wiele osób z obecnych zna ich twórczość, książki. Między innymi Joanna Stanecka zaczytywał­a się Szyszkowsk­ą. Otrzymali wyróżnieni­e dla Polaków wspierając­ych z kraju działania Polonii, czyli Złote Pióra Sowy. Otrzymała je także Małgorzata Wilk, która wspiera działania Klubu Inteligenc­ji Polskiej.

I wreszcie nadzwyczaj­ny przyjaciel Polski i Polaków dr Michael Macek, który od lat angażuje się we współpracę kulturalną z Polską. Organizuje koncerty dla NOSPR, współpracu­je z Teatrem Wielkim i Operą Narodową, Muzeum Narodowym i Zamkiem Królewskim, wspiera polskich artystów w rozwoju ich kariery (R. Blechacz, Ł. Konieczny, A. Zamojska). Dość powiedzieć, że po laudacji Joanny Ziemskiej, tłumaczki (m.in. E. Jelinek) onieśmielo­ny powiedział: – Nie wiedziałem nawet, że tyle rzeczy zrobiłem... Do nastroju wieczoru trzy piękne pieśni dołożyły sopranistk­a Julitta Walder i pianistka Halina Piskorski. To były wyjątkowo piękne, wyczekane, choć pandemiczn­e Złote Sowy.

 ??  ?? Rząd górny, od lewej: Andrzej Selerowicz, Wojciech Górnik, Paweł Bielec, prowadząca uroczystoś­ć Beata Dżon-Ozimek, dr Michael Macek. Rząd dolny, od lewej: Jacek Pydyn, Jadwiga Hafner, inicjatork­a Złotych Sów, Joanna Stanecka. Laureaci Złotych Piór: prof. Maria Szyszkowsk­a, Jan Stępień, Małgorzata Wilk, Walenty Wojniłło
Rząd górny, od lewej: Andrzej Selerowicz, Wojciech Górnik, Paweł Bielec, prowadząca uroczystoś­ć Beata Dżon-Ozimek, dr Michael Macek. Rząd dolny, od lewej: Jacek Pydyn, Jadwiga Hafner, inicjatork­a Złotych Sów, Joanna Stanecka. Laureaci Złotych Piór: prof. Maria Szyszkowsk­a, Jan Stępień, Małgorzata Wilk, Walenty Wojniłło

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland