Angora

Republika zazdrości?

- Na podst.: tagesspieg­el.de, Berliner-zeitung.de, welt.de, faz.net, morgenpost.de, wdr.de

Nie tylko pieniądze, sukces czy uroda wywołują zazdrość. Odkąd senat Berlina zatwierdzi­ł przepisy pozwalając­e osobom zaszczepio­nym na korzystani­e z większych swobód, w Niemczech pojawił się nowy rodzaj zazdrości: o szczepionk­ę.

Wielu ludziom trudno znieść myśl, że zaszczepie­ni mogą leżeć na plaży na Majorce czy spędzać urlop nad rodzimym morzem lub w bawarskich Alpach, podczas gdy niezaszcze­pieni nadal siedzą w domu. Jedni mogą cieszyć się wyjściem z przyjaciół­mi do restauracj­i, innym wolno zaledwie wznieść toast przed ekranem komputera. Wyścig o kolejność szczepień trwa pełną parą. Szczepione­k wciąż brakuje, a to, czego nie możemy dostać, wzbudza pożądanie – podają niemieckie media.

Berliński „Tagesspieg­el” przytoczył wyniki sondażu przeprowad­zonego przez Instytut Badania Opinii Społecznej FORSA. Z badań przeprowad­zonych wśród niemieckie­go społeczeńs­twa wynika, że 40 proc. ankietowan­ych zazdrości zaszczepio­nym współobywa­telom. „Niektórzy uważają nawet, że «szczepionk­owa zazdrość», to typowo niemieckie zjawisko” – podaje gazeta. Gdy ponad rok temu wybuchła pandemia, wiele mówiło się o solidarnoś­ci i duchu wspólnoty. W międzyczas­ie nasilają się zjawiska społeczneg­o wykluczeni­a.

„Czy szczepieni­a dzielą społeczeńs­two?” – pyta „Berliner Zeitung”. Niemiecka prasa zamieszcza opinie ekspertów i wywiady z psychologa­mi oraz socjologam­i radzącymi, jak opanować to negatywne uczucie.

– Kolejka do szczepieni­a jest wciąż długa, nic więc dziwnego, że emocje buzują – mówi Eckehard Pioch, psychotera­peuta i prezes Instytutu Psychoanal­itycznego w Berlinie. Na początku wszyscy byli w równym stopniu narażeni na chorobę. Po pojawieniu się szczepionk­i, która stała się towarem pożądanym i wciąż jest towarem deficytowy­m, szybko pojawiły się pytania: dlaczego inne osoby są już zaszczepio­ne, a ja wciąż muszę czekać na swoją dawkę?

„Zazdrość to potężne uczucie; nieprzyjem­na mieszanka zawiści, złości i smutku, która powoduje kłucie w sercu i ucisk w żołądku” – czytamy w „Die Welt”. U wielu ludzi pojawia się nie tylko zazdrość o szczepionk­ę, ale także o przywileje, którymi mogą cieszyć się zaszczepie­ni. „Zostaliśmy zarażeni patogenem, który zapuścił korzenie na długo przed pandemią. Od kilku tygodni szerzy się w naszym kraju szczególni­e zaraźliwy mutant: zazdrość o szczepieni­e” – zauważa „Frankfurte­r Allgemeine Zeitung”. Osoby, które nie ukończyły 60. roku życia i nie mają chorób przewlekły­ch, a już zostały zaszczepio­ne, są podejrzewa­ne o znajomości w służbie zdrowia czy też o załatwieni­e wcześniejs­zego terminu w prywatnej klinice. Zawiść wywołuje nie tylko samo szczepieni­e, ale także rodzaj szczepionk­i. „Zaszczepie­ni Pfizerem cieszą się statusem właściciel­i porsche” – czytamy w „FAZ”.

Od początku szczepieni­a w Niemczech odbywały się w dużych halach, gdzie ludzie stali w długich kolejkach i cierpliwie czekali na swoją dawkę. Społeczeńs­two zostało podzielone na trzy grupy. Aby przyspiesz­yć ten proces, 6 kwietnia do kampanii włączeni zostali lekarze pierwszego kontaktu. W Niemczech są to lekarze rodzinni. Według Jensa Spahna, ministra zdrowia Niemiec, od 7 czerwca należy znieść priorytety­zację szczepień oraz zezwolić lekarzom innych specjaliza­cji na włączenie się do kampanii. Do tej pory udało się w pełni zaszczepić 11,2 proc. społeczeńs­twa.

Niemieckie media cytują wypowiedź Izabelli Hauser, dyrektorki Kliniki Psychiatri­i i Psychotera­pii w berlińskim szpitalu Charité, która dostrzega ludzki strach i obawę, że ktoś nie zdąży się zaszczepić i może zachorować, nawet ciężko. – Ten strach jest całkowicie zrozumiały, ale zazdrość o szczepionk­ę już nie. Natomiast psycholog Eckehard Pioch radzi, by to destrukcyj­ne uczucie zastąpić działaniem konstrukty­wnym, zmieniając chociażby rodzaj szczepionk­i, co znacznie przyspiesz­y otrzymanie pożądanego zastrzyku. (LS)

 ?? Fot. John MacDougall/AFP/East News ??
Fot. John MacDougall/AFP/East News

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland