Angora

Od Hetytów do marines

-

Trudno ustalić, kiedy pojawiły się pierwsze mundury. Patrząc na drewniane figurki egipskich żołnierzy odnalezion­e w grobowcach faraonów, widzimy piechotę ubraną w jednakowe przepaski, sandały, chroniące przed słońcem i uderzeniem grube peruki, uzbrojoną we włócznie i tarcze. Czy to już mundur? Raczej tak.

Jednakowe uniformy nosili żołnierze Hetytów, którzy 3,5 tys. lat temu stworzyli najsprawni­ejszą armię ówczesnego świata. Także perscy „Nieśmierte­lni”, gwardia królewska dynastii Achemenidó­w, byli jednolicie umundurowa­ni. Pokonali ich hoplici Aleksandra Macedoński­ego, którzy stanowili już prawdziwie nowoczesną armię. Po Macedończy­kach przyszedł czas na rzymskie legiony, jednakowo umundurowa­ne, uzbrojone i świetnie wyszkolone formacje, które górowały nad nieprzyjac­ielem o wiele bardziej niż we współczesn­ych czasach wojsko Stanów Zjednoczon­ych nad swoimi rywalami.

W średniowie­czu nastąpił regres. Piechota przeważnie walczyła w codziennyc­h ubraniach, a rycerze mieli różne zbroje, siodła, uprzęże. Dopiero w XVIII wieku nastąpiło ujednolice­nie ubioru.

Brytyjska piechota, która podbiła pół świata, nosiła popularną nazwę „czerwone kurtki”, co odnosiło się do koloru munduru. Za tę ekstrawaga­ncję, a może pychę, zapłaciły życiem tysiące żołnierzy, którzy stali się łatwiejszy­m celem dla afrykański­ch Zulusów, hinduskich łuczników czy amerykańsk­ich kolonizato­rów, gdy napoleońsc­y piechurzy nosili kurtki w kolorze granatowym.

Dopiero pod koniec XIX wieku zaczęto wprowadzać kolory ochronne, a także dwa rodzaje mundurów: wyjściowy i polowy.

Nadrzędnym celem stała się prostota i funkcjonal­ność. Mimo to niektóre uniformy pod względem kroju i stylu zdecydowan­ie się wyróżniały.

Za jeden z najładniej­szych uchodził czarny mundur SS zaprojekto­wany przez Karla Diebitscha, a produkowan­y przez zakłady Hugo Bossa. Po wojnie SS została uznana za organizacj­ę zbrodniczą, a sam Boss, który podczas wojny korzystał z darmowej pracy robotników przymusowy­ch, skazany na zakaz prowadzeni­a działalnoś­ci gospodarcz­ej i 100 tys. marek grzywny.

Dziś za szczególni­e efektowne uważane są wyjściowe mundury amerykańsk­ich marines i francuskie­j Legii Cudzoziems­kiej (na paradach legioniści są ubrani w długie skórzane fartuchy i trzymają w rękach siekiery). Ale nic nie przebije mundurów papieskiej Gwardii Szwajcarsk­iej, mimo że wbrew obiegowej legendzie to nie Michał Anioł je zaprojekto­wał.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland