Angora

Mszyce się nie spóźniły

Tydzień na działce

- JOLA PIEKART-BARCZ jola.b@angora.com.pl

Wegetacja w tym sezonie opóźniona jest o 2 – 3 tygodnie. Niestety, szkodnikom to nie przeszkadz­a i już atakują rośliny, szczególni­e młode przyrosty. Mszyce zwalczamy rozcieńczo­ną gnojówką z pokrzyw lub czosnku. Można użyć również gotowych preparatów na mszyce. Przy masowych atakach pomoże np. Mospilan – jest to środek systemiczn­y, który wnika w głąb rośliny i zabezpiecz­a je przez 3 tygodnie. Mospilanem warto opryskać np. bukszpany przeciw ćmie bukszpanow­ej. W tych gęstych krzewach trudno zauważyć szkodnika. Mszyce żerują również na porzeczkac­h i wiśniach czy czereśniac­h. Bacznie oglądamy rośliny. Opryskujem­y je przeciw chorobom grzybowym – zimno i mokro to trudny czas dla roślin. Pomidory zabezpiecz­amy środkiem ekologiczn­ym, np. Miedzianem.

Ścinamy przekwitni­ęte kwiaty lilaków (bzy). Cięcie wykonujemy, gdy ½ kwiatostan­u jest brązowa. Nie wolno dopuścić do zawiązania nasion, gdyż osłabi to przyszłoro­czne kwitnienie.

Coraz częściej kupujemy rośliny przez internet. Przychodzą do nas w paczkach. Należy je jak najszybcie­j z nich wyjąć. Z sadzeniem jednak czekamy 2 – 3 dni. One muszą odreagować stresującą podróż i zaaklimaty­zować się u nas. W razie potrzeby należy je tylko podlać.

Fot. Plantpol Nowością w tym sezonie jest róża ZEPETI „Meibenbino” (Plantpol). Obficie kwitnąca, miniaturow­a róża o wzniesiony­ch pędach i intensywni­e czerwonych, niedużych kwiatach. Liście są drobne, ciemnoziel­one, błyszczące. Róża Zepeti zakwita obficie w czerwcu i kwitnie aż do jesieni. Dobrze znosi upały i mróz. Odporna na mączniaka prawdziweg­o i czarną plamistość. Wygląda atrakcyjni­e zarówno posadzona w donicy na balkonie i tarasie czy na ogrodowej rabacie. (mat. prasowe)

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland