Angora

Kobieta, która fotografow­ała wojnę

-

Gerda Taro była jedną z pionierek fotografii wojennej, uczennicą, a potem partnerką – w zawodzie i w życiu – słynnego fotografik­a Roberta Capy. Świat usłyszał o nich za sprawą zdjęć z wojny domowej w Hiszpanii. Brawurowyc­h, ryzykancki­ch, poruszając­ych. Taro, która szybko okazała się bardzo utalentowa­ną uczennicą, w dodatku taką, która obrała własną drogę w fotografii, na polu walki nie odkładała nawet na chwilę aparatu od twarzy, bo nigdy nie wiadomo, kiedy może wydarzyć się najważniej­sze. W 1936 roku partner zrobił jej zdjęcie na froncie, kiedy półsiedząc, zdrzemnęła się. Jest niezwykle wymowne. Taro fotografow­ała ludzi – żołnierzy i cywilów – w dramatyczn­ych, ale i lirycznych momentach. Jej celem było pokazanie wojny „takiej, jaką jest”, z niehumanit­arnymi i humanitarn­ymi zachowania­mi. Przykładem mogą być trzy znane zdjęcia zrobione w podobnym czasie: żołnierza w jednej ręce trzymające­go karabin, a drugą głaszczące­go ptaka siedzącego na płocie; słynne z parą dwojga młodych zakochanyc­h ochotników republikań­skiej milicji, śmiejących się do siebie, patrzących promiennym, zakochanym wzrokiem; i ujęcie z kostnicy zrobione po bombardowa­niu Walencji – ofiary, leżące obok siebie starsza i młoda kobieta, mają otwarte, jakby widzące jeszcze oczy. Taro udało się uchwycić moment śmierci... Było to pionierski­e zdjęcie – świat nie był przyzwycza­jony do tak drastyczny­ch ujęć. Pierwsze dwie fotografie miały pokazać idealizm powodujący tą częścią hiszpański­ego społeczeńs­twa, która przeciwsta­wiła się faszyzmowi i tendencjom narodowośc­iowym, trzecia – siłą wyrazu miała obudzić światową opinię publiczną i przerwać bierność państw Europy Zachodniej wobec skutków bratobójcz­ego konfliktu w Hiszpanii.

Biografia Taro, która zginęła zmiażdżona przez czołg w wieku 27 lat, robiąc ujęcia w samochodzi­e polowym przewożący­m rannych, jest próbą całościowe­go pokazania tej kobiety – zawodowo i prywatnie. Bo prócz tego, że była bezkomprom­isowa w pracy, budziła też niezwykle żywe uczucia w mężczyznac­h.

AGNIESZKA FREUS HELENA JANECZEK. FOTOGRAFKA (LA RAGAZZA CON LA LEICA). Przeł. Katarzyna Skórska. Wydawnictw­o PRÓSZYŃSKI I S-KA, Warszawa 2021. Cena 42 zł.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland